Меню
Разработки
Разработки  /  Технология мальчики  /  Уроки  /  7 класс  /  Қарапайым және тізбектелген электр тізбегі

Қарапайым және тізбектелген электр тізбегі

Мерзімі \ сыныбы

Сыныбы: 7 13.05.2017 жыл

Сабақтың тақырыбы:

Қарапайым және тармақталған электр тізбегі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Қарапайым және тармақталған электр тізбегі туралы жалпы мағлұмат беру

Дамытушылық: Қарапайым және тармақталған электр тізбегі туралы баяндай отырып оқушылардың технология пәніне деген қызығушылығын ояту және дамытушылығын арттыру

Тәрбиелік: Еңбек сүйгіштікке, ата- анасына көмектесуге, шығармашылық жұмыспен айналысуына тәрбиелеу.

Негізгі идеялар:

Оқушылар тақырып бойынша мәліметтерін кеңейтеді, сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді

Күтілетін нәтиже:

Тақырып бойынша мәліметтер алады, қолданады, зертеп-жинақтайды.

қолданылатын әдіс- тәсілдер

топтастыру стратегиясы, миға шабуыл, диалог, бағалау, кері байланыс, сыни тұрғыдан ойлау, шығармашылық.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дерек-

көздер

1 мин

Психологиялық дайындық

  1. Кезең. Топқа бөлу.

Топтастыру стратегиясын пайдалана отырып қарапайым және тармақталған электр тізбегі сөздері жазылған парақты таңдау арқылы 2 топқа бөлемін.

Топтарға бөлінеді.

Топ ережесін сақтайды.

Міндеттерді өзара бөліседі.

Әр топ бір- біріне сәттілік тілейді.

2 мин

2 кезең. « Миға шабуыл »

Оқушының ой- өрісі дамып, тапқырлық, танымдық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру мақсатында сұрақ – жауап әдісін пайдаланамын.

1. Ең бірінші электр жарығын кім ойлап тапты ?

2. Қай жылдан бастап адамзат баласы электр жарығын игере бастады?

3. Адамдар жарықты өңдеуді бұдан неше жыл бұрын үйренді?

Сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Бұрын білетін мәліметтерін естеріне түсіріп, қосымша тың мәліметтер жинақтайды.

Оқушылар жауаптарын бағдаршам арқылы бағалау

Слайд

8 мин

3 кезең: Үй тапсырмасын сұрау

«Бәйге» Әр топ таңдаған ұяшығындағы қойылған сұрақтарға жауап береді.

1. Электр желілерінің қандай түрлері болады?

2. Тармақталған электр желісі қарапайым түрінен қалай ерекшеленеді?

3. Электр өткізгішпен жұмыс жасағанда қандай ережелерді есте сақтау керек.

4. Электр энергиясының көзін неден алуға болады?

5. Электрқысқыш дегеніміз не?

6. Штепсель вилкасы мен розеткасы дегеніміз не?

7. Электр тізбегін монтаждауға нелер жатады?

А). Сымды ұштау және қиыстыру

Ә) Ілмекпен ұштау:

Б) Сымды электрқысқышқа қосу:

8. Еңбек туралы 10 мақал- мәтел айт.

Сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты қорытындылайды.

Диалогқа түсу. Мұғаліммен оқушы арасында алтын көпір қалыптастыру

Оқушылар жауаптарын бағдар шам арқылы бағалау

слайд парағында сұрақтар мен жауаптар

3 мин

4.кезең ІІ. Негізгі бөлім

Оқушылар пікірінен кейін жаңа тақырыптын мақсатын көрсетемін және қысқаша мәлімет беремін. Оқушының ой- өрісі дамып, тапқырлық, танымдық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру мақсатында сұрақ – жауап әдісін пайдаланамын.

INSERT әдісі арқылы айтылған мәліметтерді дәптерге жазады.

АКТ

слайд

15 мин

5. кезең. «Кім жылдам?» Шығармашылық тапсырма. Сабақты пысықтау мақсатында деңгейлік тапсырма беремін.( жұптық, топтық жұмыс)

  1. Қарапайым электр тізбегі
  2. Тармақталған электр тізбегі

3. Орындалған тапсырмаларды қорғау

Шығармашылық тапсырманы орындап, топтың бір мүшесі қорғайды.

Үздік топ мүшелерін житон арқылы бағалау

ДСП, біріктіргіш құрал- саймандар, шруп, қысқыш т.б.

4 мин

6 кезең. «Бекіту» Тест

Сұрақ

А

Б

С

Электр сұлба қандай элементтерден тұрады?

Батарея, сым, ажыратқыш, электр шам.

Батарея, ажыратқыш, электр шам

Батарея, сым ажыратқыш

Электр сұлба дегеніміз не?

Ажыратқыштын шартты белгілері

Электр шам шартты белгілері

Электр тізбек шартты белгілері

Электр тогын өткізбейтін материалдар қалай аталады?

Оқшаула-ғыштар

Тұтынушы-лар

Өткізгіштер

Өткізгіштін ток өткізетін бөлігі

Талсым

Сым

Өзек

Электр тогы кернеуі қандай бірлікпен өлшенеді?

Ватт

Ампер

Вольт

Оқушылар бұрын білетін мәліметтерін, естігендерін естеріне түсіре отырып сыни тұрғыдан ойлайды және сұрақтарға жауап береді

слайд

1 мин

7 кезең. Үйге тапсырма.

Тақырыпты толық меңгеру.

1 мин

8 кезең. Бағалау. Кері байланыс.

Жинақталған житон арқылы бағалау

Оқушылар жауаптарын житон арқылы бағалау.

Білемін, Білдім, Білгім келеді.

18.05.2017

Содержимое разработки

Мерзімі \ сыныбы

Сыныбы: 7 13.05.2017 жыл

Сабақтың тақырыбы:

Қарапайым және тармақталған электр тізбегі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Қарапайым және тармақталған электр тізбегі туралы жалпы мағлұмат беру

Дамытушылық: Қарапайым және тармақталған электр тізбегі туралы баяндай отырып оқушылардың технология пәніне деген қызығушылығын ояту және дамытушылығын арттыру

Тәрбиелік: Еңбек сүйгіштікке, ата- анасына көмектесуге, шығармашылық жұмыспен айналысуына тәрбиелеу.

Негізгі идеялар:

Оқушылар тақырып бойынша мәліметтерін кеңейтеді, сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді

Күтілетін нәтиже:

Тақырып бойынша мәліметтер алады, қолданады, зертеп-жинақтайды.


қолданылатын әдіс- тәсілдер

топтастыру стратегиясы, миға шабуыл, диалог, бағалау, кері байланыс, сыни тұрғыдан ойлау, шығармашылық.


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Дерек-

көздер


1 мин


Психологиялық дайындық

  1. Кезең. Топқа бөлу.

Топтастыру стратегиясын пайдалана отырып қарапайым және тармақталған электр тізбегі сөздері жазылған парақты таңдау арқылы 2 топқа бөлемін.


Топтарға бөлінеді.

Топ ережесін сақтайды.

Міндеттерді өзара бөліседі.

Әр топ бір- біріне сәттілік тілейді.



2 мин

2 кезең. « Миға шабуыл »

Оқушының ой- өрісі дамып, тапқырлық, танымдық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру мақсатында сұрақ – жауап әдісін пайдаланамын.

1 . Ең бірінші электр жарығын кім ойлап тапты ?

2. Қай жылдан бастап адамзат баласы электр жарығын игере бастады?

3. Адамдар жарықты өңдеуді бұдан неше жыл бұрын үйренді?


Сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Бұрын білетін мәліметтерін естеріне түсіріп, қосымша тың мәліметтер жинақтайды.


Оқушылар жауаптарын бағдаршам арқылы бағалау



Слайд



8 мин



3 кезең: Үй тапсырмасын сұрау

«Бәйге» Әр топ таңдаған ұяшығындағы қойылған сұрақтарға жауап береді.

1. Электр желілерінің қандай түрлері болады?

2. Тармақталған электр желісі қарапайым түрінен қалай ерекшеленеді?

3. Электр өткізгішпен жұмыс жасағанда қандай ережелерді есте сақтау керек.

4. Электр энергиясының көзін неден алуға болады?

5. Электрқысқыш дегеніміз не?

6. Штепсель вилкасы мен розеткасы дегеніміз не?

7. Электр тізбегін монтаждауға нелер жатады?

А) . Сымды ұштау және қиыстыру

Ә) Ілмекпен ұштау:

Б) Сымды электрқысқышқа қосу:

8. Еңбек туралы 10 мақал- мәтел айт.


Сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар бір-біріне сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты қорытындылайды.


Диалогқа түсу. Мұғаліммен оқушы арасында алтын көпір қалыптастыру



Оқушылар жауаптарын бағдар шам арқылы бағалау



слайд парағында сұрақтар мен жауаптар






3 мин

4.кезең ІІ. Негізгі бөлім

Оқушылар пікірінен кейін жаңа тақырыптын мақсатын көрсетемін және қысқаша мәлімет беремін. Оқушының ой- өрісі дамып, тапқырлық, танымдық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру мақсатында сұрақ – жауап әдісін пайдаланамын.


INSERT әдісі арқылы айтылған мәліметтерді дәптерге жазады.




АКТ

слайд


15 мин


5. кезең. «Кім жылдам?» Шығармашылық тапсырма. Сабақты пысықтау мақсатында деңгейлік тапсырма беремін.( жұптық, топтық жұмыс)

  1. Қарапайым электр тізбегі

  2. Тармақталған электр тізбегі

3. Орындалған тапсырмаларды қорғау



Шығармашылық тапсырманы орындап , топтың бір мүшесі қорғайды.

Үздік топ мүшелерін житон арқылы бағалау


ДСП, біріктіргіш құрал- саймандар, шруп, қысқыш т.б.


4 мин

6 кезең. «Бекіту» Тест

Сұрақ

А

Б

С

Электр сұлба қандай элементтерден тұрады?

Батарея, сым, ажыратқыш, электр шам.

Батарея, ажыратқыш , электр шам

Батарея, сым ажыратқыш

Электр сұлба дегеніміз не?

Ажыратқыштын шартты белгілері

Электр шам шартты белгілері

Электр тізбек шартты белгілері

Электр тогын өткізбейтін материалдар қалай аталады?

Оқшаула-ғыштар

Тұтынушы-лар

Өткізгіштер

Өткізгіштін ток өткізетін бөлігі

Талсым

Сым

Өзек

Электр тогы кернеуі қандай бірлікпен өлшенеді?

Ватт

Ампер

Вольт




Оқушылар бұрын білетін мәліметтерін , естігендерін естеріне түсіре отырып сыни тұрғыдан ойлайды және сұрақтарға жауап береді



слайд


1 мин


7 кезең. Үйге тапсырма.

Тақырыпты толық меңгеру.





1 мин


8 кезең. Бағалау. Кері байланыс.


Жинақталған житон арқылы бағалау



Оқушылар жауаптарын житон арқылы бағалау .

Білемін, Білдім, Білгім келеді.




-75%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Қарапайым және тізбектелген электр тізбегі (27.35 KB)
