Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы І бөлім
| Мектебі:№ 157 Б. Пәрімбетов атындағы қазақ орта мектебі | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: А.Қайбарова | |||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ежелгі адамдардың кәсіптері | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Ежелгі адамдардың іс-əрекеттері, алғашқы тастан жасалған еңбек құралдары, тасты өңдеу əдісі, аңшылық, терімшілікті сипаттау
| |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушылар: | |||||||||||||||||
Ежелгі адамдардың іс-əрекеттері, алғашқы тастан жасалған еңбек құралдарын есінде сақтайды | ||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||||
Ежелгі адамдардың іс-əрекеттері, алғашқы тастан жасалған еңбек құралдары, тасты өңдеу əдісін ашып көрсетеді | ||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||||
Ежелгі адамдардың алғашқы тастан жасалған еңбек құралдары, тасты өңдеу əдісін, аңшылық, терімшіліктің болғанына тұжырым жасайды. | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Ежелгі адамдардың алғашқы тастан жасалған еңбек құралдарын біледі. Тасты өңдеу əдісін, аңшылық, терімшіліктің болғанын сипаттайды. | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Қазғыш таяқ, үшкір тас, шоқпар, шапқы, чоппер, чоппинг,Олдувай.Шығыс Африка.терімшілік, аңшылық | |||||||||||||||||
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | ||||||||||||||||||
Ежелгі адамдардың алғашқы тастан жасалған еңбек құралдары, тасты өңдеу əдісі | ||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау, топтық, жұптық жұмыста ынтымақтасу, бір- біріне құрметпен қарау,жауапкершілікті ұғыну, білім алуға дайын болу. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология, география ,дүниежүзі тарихы. | |||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | 5-сынып еңбек құралдары туралы түсінігі бар. | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 8мин
Сабақтың ортасы
30 мин
Сабақтың соңы |
| Ұйымдастыру кезеңі :
( I- чоппер,II- чоппинг,III-шоқпар.) 2. АКТны пайдалану арқылы бейнеролик көреді, мәтін мазмұның ашатын ашық сұрақтар беріледі. Топтық жұмыс Ежелгі адамдардың кәсіптері 1топ: 2топ: 3топ: ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Топтық жұмыс: «Хикая картасы» әдісі. Қазақстан аумағындағы палеолит ескерткіштері. Қазақстандағы алғашқы адамзат Ашель (700 мың – 140 мың жыл) кезеңінде пайда болған. Бұл дәуірдің ескерткіштері еліміздің оңтүстік, орталық және батыс аймақтарынан табылған. Қазақстан аумағындағы ең көне тас құралдары Қаратау жотасының оңтүстік-батыс жағында орналасқан Арыстанды өзенінің бойынан табылған. Оңтүстік Қазақстанда орналасқан Бөріқазған, Тәңірқазған тұрақтары да ең алғаш табылып зерттелген белгілі ескерткіштер қатарына жатады. Орталық Қазақстанның Құдайкөл, Жаман Айбат, Солтүстік Балқаш өңірініңСемізбұғы тұрақтары да Ашель кезеңінің ескерткіштері болып табылады. Батыс Қазақстанның ШақпақАта,Өңежекескерткіштері, Мұғалжар өңірінен ашылған тұрақтар да Ашель дәуіріне жатады. Бірақ Қазақстан аумағынан тас дәуірі адамдарының сүйектері әзір табылған жоқ, олар табиғи-климаттық жағдайларға байланысты бүгінгі күнге дейін сақталмаған. Біздің күнге дейін келіп жеткен олардың тастан жасаған құралдары ғана. Чоппер-аң еті мен ағаш кесу үшін пайдаланған. ҚБ: Мұғалім тарапынан бағалау
Топтық жұмыс: «Кестемен жұмыс» әдісі
ҚБ: «Бағдаршам» арқылы бағалау Кері байланыс Жемістер арқылы кері байланыс жасау. (жасыл түс-маған пайдалы болды,сары түс-мен үйрендім, қызыл түс-ұсыныс пікірім, түсінбедім.) Үй тапсырмасы: Ар топқа тапсырмалар беріледі: 1.Суреттерге әңгіме құрау 2. Суретке қарап мәтін құрау 3.Кестемен жұмыс | Интер. Тақта АКТ суреттер Оқулық кесте | |||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы “Хикая картасы”, Кестемен жұмыс әдісі арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды. | Жұптық жұмыс орындауда оқушыларды мұғалім тарапынан бағаланады, топтық жұмыс жүргізуде “Екі жұлдыз, бір ұсыныс”, “Бағдаршам” мұғалім тарапынан арқылы бағаланады. Кері байланыста “Рефлексифті экран” әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді | | ||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылардың СТО әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде “Хикая картасы” әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. Қалыптастырушы бағалау түрлері 2. Топтық, жұптық жұмыстар |