Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  9 класс  /  "Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу" математика 9 сынып

"Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу" математика 9 сынып

9 сыныпта?ы "Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер ж?йесін шешу" та?ырыбында?ы т?рлі ?діс -т?сілдер ар?ылы есептерді шы?ару жолдарын ?арастыру.

11.04.2017

Содержимое разработки

Күні/айы 

Пәні  математика 

9 а сыныбы

Пән мұғалімі: Нетқалиева Г.Б.

Сабақтың  тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу

Жалпы мақсаты

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру, қосу тәсілдерін қолданып шешу

Сабақтың түрі

қорытынды

Оқыту әдістері

Ыстық орындық. Жеке,жұптық, топтық.

Күтілетін нәтижелер

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру, қосу тәсілдерін қолданып шеше алады

Ресурстар

Оқулық, таратпалар,

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушыларды қарсы алу.Топқа бөлу ережесімен таныстырады.Бүгінгі сабаққа , оқушыларға сәттілік тілейді.

Бүгінгі күндерің сәттілікке толы болсын!

 

Бағалау парағымен таныстырады

Топ көшбасшысын, хатшысы мен уақыт қадағалаушыны сайлауларын сұрайды.

Оқушылар сыныпқа енеді. Орындықтарға отырады. 3 топқа бөлінеді.Әр топ басқа топтарға тілектерін айтады.

Барлықтарыңа жақсы баға тілейміз.

     Әрқашан жүздерің жарқын болсын.

   Математика сабағы жақсы өтсін.

Бағалау парағына оқушылар аты-жөндерін жазып қояды.

Дәптерлеріне:

Сынып жұмысы

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың тақырыбын хабарлау.

Мақсатымен таныстыру.

Мұғалім: Бүгін қазанның 27 ерекше күн. Сабақтың мақсаты: Бүгінгі сабағымызда екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешуде әртүрлі тәсілдерді қолданамыз.

 Оқушылар теңдеулер жүйесін шешудің әр түрлі тәсілдерін еске түсіреді.

 Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру, қосу тәсілдерін қолданып шешу әдістерін еске түсіріп қайталайды.

Үй жұмысын тексеру


Ыстық орындық. №138 №144, 1)

Бір оқушы ортаға шақырылады. Үй тапсырмасының жауаптарын оқиды.Бағалау парақтарын толтырады.

Үй жұмысын тексереді. Ыстық орында отырған оқушының жауабымен келіссе –  жасыл жалаушаларын, келіспесе – қызыл жалаушаларын көтереді.Әр оқушы бағалау парағындағы “Үй жұмысы” пунктін толтырады.

Теориялық материалдарды  талдау

Білу, түсіну

Әр топ өз топтарына бөлінген сұрақ бойынша теориялық материалды қайталайды, сыныпқа хабарлайды, теорияға сай мысалдарының шешу жолын көрсетеді. BilimLand.kz платформасынан таныстырылым көрсету.Үш тәсілді еске тусіре қайталау.

1 топ. Графиктік тәсіл

2 топ. Алмастыру тәсілі

3 топ. Қосу тәсілі:


Қолдану

Жеке жұмысты орындау .

Жеке тапсырма оқушыларға өз таңдау әдістерін пайдаланып шешуге беріледі.

Әр оқушы бағалау парағын толтырып отырады.

Талдау

Жұптық жұмысты орындау.


Әр жұп теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен орындайды. 

Жауаптарын тексерген соң бағалау парағын толтырып отырады.

.

Синтез

Топтық жұмыс.



Топ бірлесіп тапсырманы орындайды. Хатшы есептің шешімін жазады. Уақыт бақылаушы уақыт мөлшерін айтып отырады.Топтық жұмыста қай оқушының көмегі көп болды, сол оқушының есімін жазады.

Бағалау:

Бағалау парағының қорытындысы шығарылады.

1 топ: Бүгінгі сабақта саған не ұнады?

2 топ: Бүгінгі сабақта не ұнамады?

3 топ: Өз мүмкіншілігіңді толық қолдана алдың ба? 

Үй жұмысы

№156 , №157

Қосымша оқу

Теңдеулер жүйесінің өмірде қолданылуына ізденіс жүмысы.

Оқушылардың рефлексиясы

Оқушылар сабақ басында алған стикерлеріне бүгінгі сабақтың қорытындысын жазады.

Рефлексия

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз


Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1.оқушылардың өзін-өзі бағалауы

2.сабақтың өмірмен байланысы

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты


Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? 
















Бағалау парағы

Оқушының аты жөні:___________________________________________________

1 Үй жұмысын тексеру

Үй жұмысын толық, қатесіз орындадым

2 ұпай

Үй жұмысын орындауда қате жібердім

1 ұпай

Үй жұмысын мүлдем орындамадым

0 ұпай

2. Теориялық білімді қайталау

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін толық білемін, талдауға қатыстым

2 ұпай

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін толық білемін, талдауға қатыспадым

1 ұпай

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін толық меңгермедім.

0 ұпай

3.Жеке жұмыс

Есептің дұрыс шешімін таптым

2 ұпай

Есептің шешімінің бір мәнін дұрыс таптым

1 ұпай

Дұрыс шешімін таппадым

0 ұпай

4. Жұптық жұмыс

Есептің толық дұрыс шешімін таптым

2 ұпай

Есептің шешімін таптым, қосымша сұраққа жауап бермедім

1 ұпай

Есептің дұрыс шешімін таппадым

0 ұпай

5. Топтық жұмыс

Есепті талдауға қатыстым, дұрыс шешімін таптым

2 ұпай


Есепті талдауға қатыстым, дұрыс шешімін таппадым

1 ұпай


Есепті талдауға қатыспадым, дұрыс шешімін таппадым

0 ұпай


Талдауда көп үлес қосқан оқушының есімі:


Сабақ қорытындысы

9-10 ұпай

5 баға

7-8 ұпай

4 баға

3-6 ұпай

3 баға

0-2 ұпай

2 баға

























43 жалпы орта білім беретін мектеп















Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер

жүйесін шешу.











Өткізген: Неткалиева Г.Б.















Орал - 2016

-80%
Курсы повышения квалификации

Активизация основных видов деятельности учащихся на уроках математики в условиях реализации ФГОС в основной школе

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу" математика 9 сынып (26.04 KB)
