Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Уроки  /  6 класс  /  Графикалық нысандар арқылы фигураларды кірістіру

Графикалық нысандар арқылы фигураларды кірістіру

Мәтіндік редактордың графикалық мүмкіндіктерімен жұмыс жасай білуді, сурет енгізуді, фигуралық мәтін енгізуді және т. б жұмыстарды жасап үйренуге баулу.Оқушыларды Word редакторымен жұмыс жасау барысында ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру және жұмыс жасай білуге дағдыландыру.

29.11.2018

Содержимое разработки

Сабақ Күні: 23.10.2018 ж.

Сыныбы: 6 «Г»

Сабақтың тақырыбы: Графикалық нысандар арқылы фигураларды кірістіру

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Мәтіндік редактордың графикалық мүмкіндіктерімен жұмыс жасай білуді, сурет енгізуді, фигуралық мәтін енгізуді және т. б жұмыстарды жасап үйренуге баулу;

Дамытушылық: Оқушыларды Word редакторымен жұмыс жасау барысында ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру және жұмыс жасай білуге дағдыландыру;

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, жинақылыққа, жауапкершілікке, топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Интерактивті ашық сабақ

Қолданылған құрал-жабдықтар: компьютер, Ms Word редакторы, интерактивті тақта, электронды оқулық, Power Point слайдтары

Қолданылған әдіс-тәсілдер: АКТ, өзбетіндік, топпен жұмыс, сөздік, көрнекілік, интерактивті тақтамен, оқулық, дәптермен жұмыстар, топтастыру, шығармашылық

Сабақтың көрнекілігі: ДК, үлестірме парақшалары, бағалау парағы 
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, дене шынықтыру 
Сабақтың құрлымы: 
І. Ұйымдастыру бөлімі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Өтілген материалды қайталау

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіруге даярлау 
Ү. Жаңа материалды түсіндіру

ҮІ. Жаңа материалды бекіту

ҮІІ. Сергіту сәті

ҮІІІ. Практикалық жұмыс 
ІХ. Қорытындылау 
Х. Бағалау 
ХІ. Үйге тапсырма 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі Оқушылармен амандасу; 
2. Оқушыларды түгендеу; 
3. Сынып тазалығына көңіл бөлу; 
4. Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

* Психологиялық ахуал (Ұйымдастыру кезеңінде жақсы тілек тілеу )

Сабақтың мақсатын хабарлау

ІІ. Білім дағдыларын ұйымдастыру.

Үй тапсырмасын тексеру,

Үй тапсырмасын тексеру кезінде оқушылар Автор орындығы әдісі бойынша сұрақтарға жауап беруі керек.
Автор оындығында қойылатын сұрақтар.

  1. 1. Кесте деген не?

А) Бұл жолдар мен бағандарда реттеліп берілген ақпарат;

  1. Жол дегеніміз не?

  2. Кесте құру жолдары қандай?

В) Вставка-таблица;

4.Ұяшықтарды біріктіруді көрсет.

А) Ұяшықтарды белгілеп, объединить ячейки;

5.Ұяшықтарды бөлуді көрсет.

В) Ұяшықтарды белгілеп,  разделить ячейки;

6.Ұяшықты нелер құрайды?

А)Жолдар мен бағандар;

7.Дайын кестеге бағанды қалай қосады

А) Таблица-добавить строки

8. Кестені жою үшін не істейміз?

9. 5 жолдан, 4 бағаннан тұратын кесте құрыңыз

10. Ұяшық дегеніміз не?

III. Жаңа сабақты түсіндіру

Жаңа материалды меңгерту

Ал енді жұмыс дәптерін ашамыз.

Бүгінгі күнді және сабақтың тақырыбын жазамыз. Бұл сабақта сіздер кесте құру әдістерін, сондай –ақ кесте безендіруді үйренулеріңіз керек.

Word мәтіндік редакторында құжатқа клиптер жиынтығындағы суреттерді, графикалық редакторды пайдаланушыларының құрған суреттерін, фигуралы мәтінді, түрлі автофигура мен олардың жиынтығын кірістіруге және процессор құралдарымен графикалық иллюстрацияны құруға болады.

Дайын суреттер кітапханасынан суретті кірістіру мысалын қарастыруға болады:
1. Мәтінді енгізіп алу қажет 
2. Вставка – Рисунок – Картины командасын орындау

Мәтіндік редактордың графикалық мүмкіндіктері:
1. Мәтін ішінде кез келген суреттер мен кескіндерді қоюға;
2. Басқа бағдарламалар ортасынан суреттерді импорттауға;
3. Clipart коллекциясынан суреттерді алып орналастыруға;
4. Қалауыңыз бойынша сурет салуға;

Автофигуралар

Автофигуралар- бұл ұсынылатын тізімдегі дайын фигуралар (сызықтар, негізгі фигуралар, фигуралы бағдаршалар, блок-сызбалар, сілтемелер, жұлдызшалар және ленталар).

WordArt мәтіні

WordArt- бұл берілген жинақтағы сәндік мәтін. WordArt нысанын құру үшін Лентаның кірістіру қосымша бетіндегі Мәтін тобынан WordArt қаріптер жиынтығы командасын шақырамыз.

Батырма суреті

Міндеті

Батырма суреті

Міндеті

WORDART обьектісін қосу

Еркін айналдыру

Мәтінді өзгерту

WORDART әріптерін биіктік бойынша туралау

WORDART коллекциясы

WORDART вертикаль мәтіні

Обьектінің пішімі

WORDART-ты туралау

WORDART пішіні

WORDART символаралық интервалы


2. Серігіту сәті «Ойнайық та, ойлайық 1 мин Экраннан бірдей екі суретті көрсетеді. Екі суреттің бір-бірінен 10 айырмашылығын таптырады.





Тренинг – Мюнстерберг әдістемесі)

Әріпті мәтін ішінде сөздер бар. Жылдам оқи отырып, сол сөздердің астын сызу қажет.

  • иорпгнңүграфикастегкнаиғүңсуреттшсұқүгешплаьбғаннысанрпокаұқмгнен

  • фяычвсатүсмпидекоративтікпңұіңрыфигуралықорртоьлбмитмәтінаблицааан

  • әңіғүқавтофигурапаөъсиқисықекцуйцфыпішімрұяаақшаршықаопрдлождэюб

графика, сурет, нысан

декоративтік, фигуралық, мәтін

автофигура, қисық,пішім, шаршы






Практикалық жұмыс. Компьютермен жұмыс

Тапсырма

Қою (Вставка) менюіндегі WordArt батырмасын пайдаланып есіміңізді, тегіңізді енгізіңіз.















Тапсырма

Қою (Вставка) – Фигура командасын орындау арқылы әр түрлі пішімдегі фигураларды енгіз және әр түрлі түс беріңіз

(төртбұрыш, шеңбер, үшбұрыш)

















Тапсырма

Қою (Вставка) – Фигура командасын орындау арқылы әр түрлі пішімдегі фигураларды енгіз

(жұлдызша, қисық бұрыш, жүрек)



















Тапсырма


Қою (Вставка) менюіндегі Клип(Рисунок) батырмасы арқылы гүлдің суретін енгізіңіз.

Сол гүліңіз туралы бір сөйлем құраңыз
























Қою (Вставка) – Фигура командасын орындау арқылы















__________________________________________________________________________________

Қою (Вставка) – Фигура командасын орындау арқылы осы фигураларды құрастырыңыз













__________________________________________________________________________________

Қою (Вставка) – Фигура командасын орындау арқылы осы фигуралардан құралған көлікті құрастырыңыз





Қою (Вставка) – Фигура командасын орындау арқылы осы фигуралардан құралған көлікті құрастырыңыз



Бағалау






Ұнады ма?







«Кім жылдам» ойыны

V. Бағалау

Өздеріңді бағалап отырған парақшаларыңдағы фигураларды санап өздеріңді бағалаңдарда күнделіктеріне бағаларыңды қойындар.

4 бесбұрыш және 2 төртбұрыш, болса ----5 деген баға

2 бесбұрыш және қалғаны үшбұрыш пен төрбұрыш болса------4 баға

2төрбұрыш және қалғандары үшбұрыш болса -----3 деген баға

Бүгінгі сабақ жайлы оз пікірлерінді қалдырыңыздар

VІ. Үйге тапсырма:

  1. Тақырыпты оқып, мазмұндау 
    2. Шығармашылық тапсырма: «Менің жанұям» тақырыбында сурет салып келу. 
    Осымен біздің сабағымыз аяқталды. Сабаққа қатысқандарыңызға рақмет! 

Кері байланыс

«Тазалық» ойыны

Тазалық» ойыны. Тақтаға шабадан, еттартқыш, қоқыс суреттерін іліп қояды. Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды шабаданға салады(жазады), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салады, ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салады.

Сабақтан алған әсерлерін стикерлердің көмегімен таңдап алған суретке (шабадан, қоқыс жәшігі, еттартқыш) жабыстырады.

Кері байланыс

Cабаққа қатысқан мұғалімдердің пікірі:

Аты жөніңіз_________________________


Маған сабақ

ұнады

Маған сабақ ұнамады

Маған бәрібір

Оқушылар теорияны практикамен ұштастырып, тапсырманы компьютерде орындап үлгеріп отырды







Сіздің пікіріңіз____________________________________________________________

__________________________________________________________________

-80%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Графикалық нысандар арқылы фигураларды кірістіру (770.83 KB)
