Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  9 класс  /  Гігієна харчування

Гігієна харчування

Материал на украинском языке. Розробка уроку та презентація дає поняття про правильне харчування, режим харчівання, формулює "Золоті правила харчування"
05.10.2013

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета: на основі повторень знань про функції та будову системи органів травлення сформувати уявлення про гігієнічні умови нормального харчування, про режим харчування; розвивати знання про систему органів травлення, вміння працювати з таблицями; формувати навички гігієни харчування.
Обладнання: збірна аплікація «Травна система", прислів'я та вислови відомих людей, портрет О.С. Пушкіна, презентація 1.

Хід уроку

I. Перевірка знань учнів

1. До дошки викликається учень, який послідовно збирає аплікацію
"Травна система" і коротко розповідає про кожний орган (будову) і відповідає на додаткові запитання вчителя.

2. Диктант "Біологічні терміни" (травлення, харчування, гормони, ферменти, білки, жири, вуглеводи)- поки учень збирає аплікацію.
3. Програмоване опитування. Дано органи (про них розповіли). Учитель дає під записоргани, а учні, вислуховуючи функції під номером, ставлять його до певного органу.

Презентация Гігієна харчування

4. Узагальнення

II. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Отже, ми повторили. А тепер .. . Уявіть на мить, що ми з вами перенеслісь на береги туманного Альбіону і за вікном не морозний день Сватове, а затхлий ранок вулиць Лондона. Ми знаходимось у поліцейському відділку перед кабінетом комісара поліції містера Бортоломью. Отже, дивіться і слухайте! 

(Починається міні-спектакль.)

Дійові особи:

комісар поліції містер Бортоломью, інспектор поліції містер Дрейк, місіс Синтія Бабінгтон.

Дія перша

(Входить комісар поліції, сідає за стіл, піднімає телефонну трубку.)
Комісар. Мері, будь ласка, запросіть до мене інспектора Дрейка. Дякуємо.
(Входить інспектор Дрейк.)

Дрейк. Доброго ранку, комісар.

Комісар. Доброго ранку, інспектор.

Інспектор. Дивуюся, комісар. Як вам завжди вдається так добре виглядати? Завжди підтягнуті і свіжі. У вас свій секрет?

Комісар. Ніякого секрету – збалансоване  харчування і фізкультура. Я не для цього вас запросив, інспектор. Ви читали сьогоднішні газети? (Простягає газету.) У них повідомлення про смерть містера Бабінгтона, відомої людини в нашому місті.

Інспектор. А до речі, чому помер містер Бабінгтон?

Комісар. Щось із шлунково-кишковим трактом, я в цьому не дуже розбираюся. Вам необхідно поговорити з його вдовою.

Інспектор. Її в чомусь підозрюють?

Комісар. Та в тому-то й річ, що ми можемо лише підозрювати. Ніяких доказів проти неї немає. Чоловік помер у лікарні під наглядом лікарів.

Інспектор. Тоді що ж вас бентежить?

Комісар. Ви не знаєте найголовнішого. Містер Бабінгтон - третій чоловік місіс Синтії. До цього вона вже двічі була заміжня. Всі її чоловіки були дуже заможними людьми. І всі вони померли з тими ж симптомами, як і бідний містер Бабінгтон. Цікаво ще ось що, перед смертю вони заповіли їй весь свій статок, так що вона тепер дуже багата вдова. Але погодьтеся, інспектор, коли вмирає чоловік - таке можливо. Коли помирає другий - це може бути трагічним збігом, але коли від таких же симптомів помирає третій чоловік, це вже закономірність. Так що, інспектор, ідіть і поговоріть з вдовою. Навряд чи вона вам що-небудь скаже, але хто знає, хто знає…
Дія друга

(Кімната в будинку місіс Бабіпгтон. Звучить легка музика, входить молода вдова, в руках тацю з чайним сервізом. Вона починає розкладати чайні пари на столі, і в цей час до кімнати входить інспектор Дрейк.)

Синтія. Добрий день, інспектор. Рада вас бачити, правда я трохи була здивована вашим дзвінком, де ви просили про зустріч. Сідайте, хочете чаю?
Інспектор. Добрий день, місіс Синтія. Спасибі, не відмовлюся.
(Синтія розливає чай по чашках, подає інспектору його чашку.)
Синтія. Так що ж вас привело до мене, інспектор?

Інспектор. Не буду лукавити, місіс. Я прийшов з приводу смерті вашого чоловіка, містера Бабінгтона - прийміть мої співчуття. Мене цікавить одне питання - чому ваші чоловіки, а ви не перший раз замужем, не живуть довго, а вмираючи, заповідають вам усе своє багатство?

Синтія. Я бачу, ви добре обізнані про моє життя. Правда, трохи нетактовно те, що ви зараз сказали, але мені подобається ваша відвертість і я вам відповім тим же. Але спочатку трохи про себе. Я виросла в небагатій родині, завжди любила допомагати мамі на кухні. Найдорожчим для мене подарунком в дитинстві була книга "Кухня народів світу". Я мріяла стати дорослою і відкрити кафе, де відвідувачів годували б смачно, ситно і недорого. Повірте, таке можливо. Перший раз вийшла заміж за відомого адвоката. Він був багатий, непоганий собою. Але моє бажання відкрити кафе вважав дурощами, грошей давав тільки на дрібні витрати. Чекати я не могла і вирішила піти іншим шляхом. Чоловік абсолютно не цікавився тим, що їсть. Обідав завжди швидко. Вечорами після роботи задовольнявся невеликою вечерею. І тоді я влаштувала  культ їжі. Коли він приходив додому, я накривала стіл всякими смачними стравами. Уявіть, на великому блюді - смажена курка, фарширована чорносливом, з плаваючими в маслі профітролі, з боків страви печений рулет із свинини . Ось де мені знадобилася моя книга! Спочатку він їв з небажанням, але йому було незручно мені відмовити, адже все це я робила тільки для нього. Врешті-решт йому це навіть сподобалося. Він поспішав додому, а там його чекали нові смачні страви. Причому кожен день щось нове. Після вечері, коли він сідав перед телевізором, я ставила перед ним велике блюдо з печеними булочками, тістечками, печивом. Ви знаєте, коли людина дивиться телевізор, він непомітно для себе може з'їсти стільки всього, що сам не повірить.
Інспектор. Везе ж вашому чоловікові! Вибачте, я хотів сказати "Щастило".
Синтія. Він теж думав так само. За короткий час він сильно додав у вазі і хвилювався, але я заспокоювала його, кажучи, що люблю його і такого, навіть більше, ніж раніше. Чоловіки такі смішні: вони завжди вірять тому, що хочуть чути. Але час минав, апетит його рос. А з ним і хвороби. У нього з'явилися болі в боці, став задихатися навіть при невеликому підйомі, ночами - безсоння. Він став дратівливим. У лікарні, куди він пішов за моїм проханням (я ж турботлива дружина), у нього що тільки не визнали: і цукровий діабет, і ожиріння, і гастрит і ще купу всяких медичних незрозумілих хвороб.

Інспектор. Невже лікарі не змогли йому допомогти?

Синтія. Намагалися, на те вони й лікарі. Вони посадили його на дієту, стали колоти всякими ліками. Але ...

Інспектор. Ну? ...
Синтія. Але він чекав тільки мене. І я приходила до нього в лікарню, як Санта Клаус в Різдво, і приносила його улюблені страви: смажену картоплю, шашлик з баранини і ще багато гострого і перченого.

Інспектор. А лікарі? Як це могли допустити лікарі?!

Синтія. Лікарі про це навіть і не здогадувалися. А чоловік, бачучи мою турботу про нього, відчував себе все гірше і гірше, переписав на мене весь свій статок. Він був такиймилашка! З другим і третім чоловіком була така ж історія. Справа лише в часі.

Інспектор. Яка повільна, але зі смаком підготовлена ​​смерть! Невже вам їх зовсім не шкода?

Синтія. Шкода? Яка дурість! Ви знаєте, ще греки говорили "Обжора риє собі могилу власними зубами". Вони викопали  собі могилу самі. А в мене тепер є гроші, і я зможу відкрити своє кафе. І головне, я можу вийти заміж по любові! Чи не хочете подивитися мій зимовий сад, інспектор?
(Веде його з кімнати.)

Учитель. Навряд чи автор цієї розповіді Артур Хейлі думав, що він буде гратися на нашому уроці, але тим не менш саме в цій історії, яка зараз розгорнулася перед вашими очима, відповідь на моє запитання: про що ми з вами сьогодні будемо говорити на нашому уроці? Висловіть свої припущення.

Протягом багатьох тисячоліть люди намагалися прогодувати себе, щоб вціліти в смертельній сутичці за існування. Спочатку вони примітивно і боязко збирали данину з оточуючого їх рослинного і тваринного світу. І поступово, поряд з іншими досягненнями, опановували складним мистецтвом кулінарії. Що ж раніше думали про їжу?

1учень. Довгий час дотримувалися думки, що поїсти - значить "заправити" організм порцією "пального", не важливо, якого і в якій кількості, аби яскраво палало полум'я обмінних процесів і давало необхідну для життєдіяльності енергію. Тому нікому і в голову не приходило обмежувати себе в їжі, вважалося: чим більше з'їси, тим більше користі. Згодом з'ясувалося - при надмірному харчуванні організм як би задихається від великої кількості харчових речовин і калорій і акумулює їх у вигляді жиру.
2 учень. Ставлення до їжі формується з дитинства. Батьки намагаються приготувати перш за все те, що їм самим подобається і, як їм здається, повинне сподобатися дитині. Виховуючи дітей, батьки прищеплюють їм свої смаки. Коли дитина мала, коли вона позбавлена вибору або
можливості протестувати, вона досить швидко звикає до того, чим його годують.
3учень. Кому з нас незнайоме прагнення впихнути в своє чадо якомога більше самої калорійної  їжі? "За тата, за маму, за бабусю, за дідуся ..." (Читає вірш, сценка). Йде в знайомому театрі драма, С тарілкою тато, з вилкою - мама, Вистава з назвою "Обід", В руках у бабусі салат. '..
Грають ролі тато з мамою, А чи не назвати цю комедію  "драмою"?

Синок, бабуся і дід.  Комедія "Хто винен?" 

Ну, їж, синочку. Ти хороший. Ну, відкривай же ширше рот. І тато плескає в долоні, І мама суп синочкові ллє. Дід нарядився Фантомасом, влаштував цілий карнавал, Щоб онучок взяв шматочок м'яса, Щоб з маком  рожок зжував. А якщо б в дитинстві менше їв, так сильно б і не розтовстів!

4 учень. Перегодовування з дитинства формує стійкий рефлекс до постійного жування, насичення їжею до межі. Крім того, в організмі, що розвивається закладаються структурні основи повноти - велика кількість жирових клітин. Загальна кількість жирових клітин, що ми захопили з собою, вступаючи в пору зрілості, в значній мірі залежить від того, як ми харчувалися в дитинстві і юності. Раз з'явившись, жирові клітини, навіть при подальшому нормальному харчуванні можуть залишитися з нами до кінця життя. Старовинна індійськапритча говорить: бог при народженні кожної людини відміряє йому ту кількість їжі, яку він повинен з'їсти. Той, хто зробить це надто швидко, швидше помре. Основоположники різних шкіл харчування намагалися відповісти на одвічні питання науки про харчування - як, коли, скільки і що їсти? Спробуємо і ми відповісти на них.
Учитель: оголошує мету уроку (сформулювати правила здорового харчування) і продовжує розповідь: наш світ повний мудрих думок, але далеко не всі чітко уявляють собі, як можна їх з користю застосувати. І сьогодні ми заповнимо цю прогалину, у досягненні мети уроку нам допоможе авторитет великих письменників, мислителів і вчених, яким ми не можемо не вірити. Епіграфом до уроку стануть слова О.С. Пушкіна: "Слідувати за думками великої людини є наука сама цікава".
Існують вислови: "Хто довго жує, той довго живе", "Добре прожуешь -
- Солодко проковтнеш "(народна мудрість). Перефразовуйте ці вислови на сучасний лад і сформулюйте перше правило здорового харчування. Запишіть його в зошит. Обгрунтуйте його.(Учні працюють самостійно в зошитах).
Американський дослідник Ірвінг Фішер, який присвятив багато років вивченню биоритмічної системи нашого організму, писав :"... згадайте афоризм "Сніданок з'їж сам, обід поділи з другом, вечерю віддай ворогові". Він унаш час застарів. Його можна замінити іншим "Краще сім разів поїсти, ніж один раз наїстися ". Тому я рекомендую семиразове харчування ... ". Але не будемо відразу погоджуватися з Ірвінгом Фішером, послідуємо правилу золотої середини. Візьмемо середнє між цифрами 3 (ми зазвичай їмо три рази) і 7. Вийде 5. Запишіть друге правило харчування в зошит (записують на листку). Обгрунтуйте наступні вислови: "Недосол на столі, пересіл на спині", "Їжа, яка не перетравлюється, з'їдає того, хто її з'їв" - Абуль-Фарадж,

"Їжстільки,щоб тіла будівля не гинула від переїдання "- А. Джамі.

 Сформулюйте третє правило харчування, обгрунтуйте його.
"Скажи мені, що ти їси і я скажу тобі, хто ти." (О. С. Пушкін). Четверте
правило харчування
можна сформулювати наступним чином: їжа повинна бути різноманітною. Але що стоїть за цими словами? Адже в останні роки з'явилося стільки систем харчування, і кожна з них претендує на звання найбільш раціональної і здорової. Сироїдіння, вегетаріанство, роздільне харчування та багато іншого.А тепер давайте уявимо, що ми з вами знаходимося на засіданні шкільної думи, де присутні прихильники кожної системи харчування.

Засідання шкільної думи

Голова думи:

Панове депутати! Ми знаємо, що здоров'я і працездатність багато в чому залежать від характеру харчування. І тому нам сьогодні необхідно обговорити дуже важливе питання - як правильно повинен харчуватися підліток. Яким має бути харчування, яке прийнято вважати раціональним?
Для того, щоб виробити правильне рішення, ми вислухаємо представників від кожної фракції. Регламент виступу –до однієї хвилини.

Представник фракції "Яблуко":

Шановні депутати! Ми представники фракції "Яблуко". У народі нас називають вегетаріанцями. Члени нашого руху виключають з раціону м'ясо, і це правильно. Адже м'ясо, розкладаючись в організмі, виділяє отруйні речовини, які рухаючись по кишечнику, отруюють його."Витривалий, як буйвол", "Втомився, як собака" - вам знайомі ці вирази. А тепер згадайте, чим харчується буйвол, і чим собака. А хіба шкільна котлета або шматок ковбаси, які ви отримуєте в шкільній їдальні, дають вам сили на вирішення задачі або натхнення для твору? Ні і ще раз ні. Салати, овочі, фрукти - ось що повинно стояти на столі у школяра. А, тепер, коли ціни на м'ясо зросли в кілька разів, наш рух справді стане народним. Дякуємо за увагу!
Представник фракції "Аграрії"

Панове депутати! Нас можна назвати сироїдами. Я не буду втомлювати вас перерахуванням численних фактів, які доводять, що харчуватися їжею, не підданої тепловій обробці, - найкраща турбота про своє здоров'я. Посудіть самі: сира їжа пережовується набагато грунтовніше і повільніше і тому добре засвоюється, вона сприяє розвитку нюху і смаку, людина починає помічати тонкі аромати і випробовувати нові смакові відчуття. На кухонному вогні все живе в їжі згорає, а її мертвий вантаж повільно повзе по кишечнику.Народи Півночі, які на протязі багатьох століть вживали строганину і сире м'ясо, відчувають себе прекрасно. Наш далекий предок - первісна людина харчувався в основному травами і корінням і зумів вистояти в сутичці з дикою природою. Ми його по праву вважаємо засновником нашого руху. А чим годують в їдальні? Смажена котлета, варена картопля, а каша-розмазня! Ну що в ній залишається живильного? А от якщо з'їсти пророщені зерна пшениці, скільки корисного і живильного може отримати організм! Дякуємо за увагу!

ІІІ. Висновки. Узагальнення (з використанням матеріалу Презентації, слайди 2-17).

ІV.Домашнє завдання: повторити матеріал теми «Травлення».

-80%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Гігієна харчування (0.8 MB)
