Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Планирование  /  1 класс  /  Г дыбысы және әрпі

Г дыбысы және әрпі

Г дыбысы ж?не ?рпімен таныстыру. Балаларды Г дыбысына с?з ойлап, с?йлем ??растыру?а ?йрету.

12.04.2017

Содержимое разработки

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сауат ашу.

Күні:27.12.16ж

Сынып: 1А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мен және табиғат. Г дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың мақсаттары

Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.

Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Мен және табиғат. Г дыбысы мен әрпі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурс

тар

Сабақтың басы

Ынтымақтас

тық атмосферасын қалыптастыру

2 минут

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Әр бала өз есімдерінің бас әрпінен сөз құрайды,

сәттілік тілейді








Шат

тық шебері






Өткен білімдерін тексеру 2минут Топпен жұмыс



Өткен білімдерін бекіту 2 минут




Жұмбақ шешу.

2минут

























































































Өзіндік жұмыс.

3минут



























Шығармашы

лық тапсырма

4минут








Оқулықпен жұмыс

5минут


Дәптермен

Жұмыс

6 минут


1 Торлы талқылау»әдісі,жұппен жұмыс орындай отырып,гүл құрастыру,ИЯ-ҚЫЗЫЛ түс,ЖОҚ САРЫтүс

1 Ее дыбысы дауысты дыбыс па? ия

2 Дыбыстарды көреміз және жазамыз ба? жоқ

3 Асық сөзінде 4дыбыс 4әріп бар ма?ия

4 Ғарыш сөзі 4буыннан тұра ма? жоқ

5 Сөз дыбыстардан тұра ма? Ия



2 Шағын сөздік диктант;

Анар, кеме ,таға,шие


3 Жұмбақ жасырайын

Аналарға сыйлайтын
Аралар бал жинайтын
Бұл немене балалар,
Үзуге адам қимайтын. ( гүл )







№4 Гүл – дегенде қандай дыбыс естіп тұрсыңдар? — Г
Олай, болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Г г дыбысы мен әрпі
Гі-гі айту
Г дыбысы туралы түсінік

 Қане, балалар, «гүл» деп айтайықшы!
— Ендеше, біз бүгін «Г» әрпі және дыбысымен танысамыз.
— Қане, бәріміз дыбыстайықшы: «Г»
— Балалар, қалай ойлайсыңдар «Г» дыбысы айтылуына қарай қандай
дыбыс? (дауыссыз дыбыс)
— Неліктен дауыссыз дыбыс?(өкпеден шыққан ауа кедергіге ұшырайды, әндетіп
айта алмаймыз, созылмайды)
— Ендеше қандай текшемен белгілейміз?(көк текше)
Әріп таңбасымен (жазба, баспа түрі) таныстыру. Неге ұқсайды?(кран, шалғы, «Ғ» дыбысы).

Еріндер, тістер ашыңқы, тілдің ұшы төменгі тістердің астында тілдің арқасы көтеріңкі, дауыс желбезектері дірілдеп тұрады.
Г г - дауыссыз дыбыс

5 Сергіту сәті




6 Суретпен жұмыс





7 «Әріптер қалашығына саяхатқа барамыз»

ГА, ГУ, ГҮ, ГІ, ГЕ, ГИ

Осы буындар кездесетін сөздер ойлайық

Шеге, көгал, сегіз, кереге, егін, гигиена

Осы сөздерден сөйлем құрастырыңдар

Ағашқа шеге қақтым. Егінді араладым. Беске үшті қосқанда сегіз.





8 Оқылым.

Шеге, егеу,неге, Негеш,ардагер, кереге,гүл, Гүлнұр.




9 Жазылым

Көркем жазу. Гг әрпін




10 Неге?


Маса неге шағады?

Жұлдыз неге ағады?

Бүлт неге ауады?

Жаңбыр неге жауады? Қадыр Мырза Әли





































































Таныс

тыры

лым, оқулықпен

жұмыс
















































Сурет

пен жұмыс

Сергіту сәті

1 минут




11 Сергіту сәті


Орнымыздан тұрамыз,

Алақанды ұрамыз.

Бiр отырып, бiр тұрып,

Тез шынығып шығамыз.

Сергіту сәтіне арнал

ған жинақ



Қызықты тапсырма

4минут




Тыңдалым

5минут



12 Ойын. Топпен жұмыс.

1топ.Буындардан сөз құра.

2 топ.Сөздерде неше буын бар.

3топ.Жоқ буынды тап.



13 Тыңдалым бойынша сұрақтарға жауап беру.


Қоңырау соғылды.Оқушылар үзіліске шықты.Гүлнұр мектеп ауласында өсіп тұрған гүлді жұлып алды. Мұны байқап қалған Айнұр;

-------- ---------- ----------? -------- --------- -------,--деді.


  • Айнұр не деуі мүмкін?

  • Гүлнұрдың іс-әрекетін талқылаңдар.



14 Қандай өзгеріс байқадыңдар?

Қорытынды шығарып көріңдер.


Сөз соңында келген қ,к

дыбыстарынан кейін дауысты дыбыс келсе олардың

орнына ғ,г дыбыстары жазылады.


Терек терегі

шеле-------------

Шелек і ілге----------------

Ілгек














Оқу

лықпенжұмыс.


Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.



Смай

ликтер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?



Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.


Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.



-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Г дыбысы және әрпі (679.42 KB)
