«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі
____________Калкабаева Э.К.
Пән: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім: Жердегі климаттық өзгерістер | Мектеп: Ақтөбе қаласы, 17 мектеп-гимназиясы Мұғалімнің аты-жөні: Наурзалина А.Т. | |||||||
Сынып: | Күні: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||
7 «А» | 10.10 |
|
| |||||
7 «В» | 10.10 |
|
| |||||
Сабақ тақырыбы | Ғаламдық экологиялық мәселелер. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.2.1 - тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау; | |||||||
7.2.2.1 - ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу; | ||||||||
7.5.1.3 - топтау сан есімдерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.. | ||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: тыңдалған ақпаратты түсінеді; | |||||||
Көбі: тыңдалған ақпарат бойынша мәтін құрайды; | ||||||||
Кейбірі: мәтін құрауда топтау сан есімдерін дұрыс қолданады. | ||||||||
Тілдік дағдылар | Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Жұқаруы, жердің тозуы, мұнай қалдықтары, жойыла бастайды, итбалықтардың қырылуы, алдын алу үшін, айыппұл мөлшері, сүзгілер орнату, апатты аймақ, тартылу, құрғап қалу, желмен тарау. | |||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Мен не үйрендім? Жиынтық бағалау №2 | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5 минут | «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. | А4 парағы мен маркерлер | ||||||
Сабақтың ортасы 30 мин
| Оқушылардың жаңа сабаққа деген қы- зығушылығын ояту мақсатында ғаламдық экологиялық мәселелерге қатысты дайындаған слайдтарын көрсетеді, сұрақтар қояды: — Балалар, сендер ғаламдық экологиялық мәселелер жайлы не білесіңдер? Экологиялық қауіпті аймақ дегенді қалай түсінесің? 1. Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. 2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. Ә) Жазылым. Айтылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады. Бірінші бағандағы сөздердің мағынасын екінші бағаннан тауып айтады, келесі бағанға сол сөздердің орысша аудармасын жазады. 3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады. Ә) Айтылым. Оқулықтағы 5, 6-тапсырманы орындатады. Б) Оқылым. Оқулықтағы 7-тапсырманы орындатады. В) Жазылым. Оқулықтағы 8, 9-тапсырманы орындатады. Г) Оқылым. Айтылым. Оқулықтағы 10-тапсыр- маны орындатады. 4. Сергіту сәті. Мұғалім оқушыларға «Ғаламдық экологиялық мәселелер» тақырыбында кластер құрғызады. 5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Оқылым. Оқулықтағы 11-тапсырманы орындатады. Топтық жұмысты ұйымдастырады. Қоршаған орта- ны қорғаудың қарапайым ережесін дайындайды. Жеке жұмыс. Оқулықтағы 12-тапсырманы орындатады. Үш нұсқаның ішінен қажетті сөзді таңдап жазады. А) Оқулықтағы 13-тапсырманы орындатады. Жағдаяттық тапсырманы орындайды. Ә) «Есте сақта!» айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдатады. | интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты альбомдар, буклеттер, үлестірмелі материалдар, желімқағаздар.
| ||||||
Сабақтың соңы (5 минут) | Рефлексия Кімге сабақта түсінікті болды осы белгі жаққа барып тұрады. Бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарыңыз болса мына белгіге барып тұрамыз. |
| ||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс | ||||||
|
|
| ||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? |
|
|