Меню
Разработки
Разработки  /  Физика  /  Уроки  /  8 класс  /  Электромагниттік энергия. Генераторлар

Электромагниттік энергия. Генераторлар

Генератордың жұмыс істеу принципін тұжырымдайды

08.11.2018

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы:

Электромагниттік энергия. Генераторлар

Мұғалімнің аты-жөні: Азмуратова Айгуль

Күні:

СЫНЫП: 8


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.4.3.7 – электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;

8.4.3.8- қазақстанда және дүние жүзінде электр энергияын өндірудің мысалдарын келтру


Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар істей алады:

-Электромагниттік индукция құбылысын атайды, табады, анықтайды.

- Индукция құбылысы, айнымалы ток және индукциялық ток ұғымдарын ажырата алады..

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

-Генераторлардың жұмыс істеу принципін тұжырымдай алады.

- Қарапайым эксперименттік тапсырма арқылы тәжірибеден өткізеді

Кейбір оқушылар істей алады:

- Электромагниттік индукция құбылысы туралы білімін дамытады, өзіндік тұжырым әзірлейді.

-Өмірдегі қолданысына қарай қазақстанда және дүние жүзінде электр энергияын өндірудің мысалдарын жорамалдайды, бағалайды.

Бағалау критерийі

1.Электромагниттік индукия құбылысын түсінеді

2. Эксперименттік тапсырма арқылы көз жеткізе біледі.

Пәнаралық байланыс

Математика

Ойлау дағдысы

Білу,түсіну,қолдану, талдау зерттеу

Құндылықтар

Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Электромагниттік индукцияны түсінеді

Индукция құбылысы, айнымалы ток және индукциялық ток ұғымдарын ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер(пәнге арналған сөздік және терминология)

Индукция, индукциялық ток, айнымалы ток, генераторлар

Сыныптағы диалог:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Біздер .................. білеміз

"Эрстед пен Фарадей ашқан жаңалықтардың техника мен технология үшін маңызы қандай болды?"

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және эксперименттік тапсырма құралдары, стикер.

Алдыңғы оқу

Магнит өрісі, электромагниттер, магниттер түрлері,

Сабақтың жоспары

Жоспарланған

уақыт

Сабақ барысы :

Дереккөздер

Ресурстар

Басталуы


2 минут



2 минут

Жағымды ахуал туғызу

Оқушылармен бүгінгі күнгі сабаққа жақсы көңіл күймен араласу үшін жағымды ахуал туғызу.

Топтарға бөлу. «Маңызды суреттер» арқылы топқа бөлу. (онда Фарадейдің, Эрстедтің, генератордың фотолары) Оқушылар осы үш түрлі фотосуреттер арқылы үш топқа бөлінеді.

Ендеше балалар бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз барысында қолдарыңыздағы фотолар арқылы маңызы зор ұғымдармен танысатын боламыз. Ендеше сәттілік!





Жазба қиындылары

Жаңа білім

8 минут

































Топтық жұмыс:

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. (топ болып оқып, талдау жасайды, талқылайды)

Тақырып: Электромагниттік энергия. Генераторлар


І топ "Эрстед" тобы. 1- тақырыпшасына Эрстед тәжірибесі туралы . ЖЕЛІЛІК ГРАФИК әдісі арқылы талдау жасайды

  • Дөңгелектер оқиғаларды, мысалы іс-әрекетердің басталуын немесе аяқталғанын көрсетеді.

  • Дөңгелектер іс-әрекетердің кезектестігін көрсету үшін нөмірленген.

  • Сызбада еркіңе қарай үзік сызықты нұсқамамен кейбір оқиғаларды келесісімен жалғауға, яғни «бос» байланыстарды көрсетуге болады. Ол берілген жағдайда іс-әрекеттің аяқталғанын емес, алдыңғы оқиға болмай тұрып, оның іске аспайтындығын білдіреді. «Бос» байланыстар оқиғалар арасындағы «күту» қатынасын көрсетеді, мысалы, 2 — 4.


ІІ топ "Фарадей" тобы

2-3-4 тақырыпшалары Фарадей тәжірибесі, қорытындылары туралы

«Тікбұрыш-бөлме» әдісі бойынша

  • Тікбұрыш сызыңыз;

  • Ол-бөлме, жоғарғы сызық-төбесі, төменгі сызық – еден, ал екі жақ сызығы- қабырғалары деп;

  • Есте сақтау қажет сөздерді төбеге, еденге, қабырғаларға орналастырыңыз;

Сөздердің қайда орналасқанын есте ұстаңыз. Осы бойынша талдау жасайды.

ІІІ топ "Генераторлар" тобы

5 тақырыпшасы. "ФИШБОУН" әдісі арқылы тақырыпшаға талдау жасайды

  • «Басына» қаралатын феноменнің проблемалары белгіленеді.

  • «Төменгі сүйектерге» - проблема фактілері және т.с., туындаулары жазылады

  • «Жоғарғы сүйектерге» себептері және т.с., қалыптасқан себептердің айғақтары


"Ашық микрофон" әдісімен топ баяндамашысы өз ережелерін түсіндіруге шығады.

Әр топтың жұмыс қорғауы.

ҚБ:

Неліктен бұл үздік?  түрінде
Орындалған тапсырмаларды оқушылардан өзінің жақсы деген жұмысын таңдауын және не үшін олай ойлайтынын сұраңыз. Мұндай түсіндіру кезінде оқушы табыс критерийлеріне, деңгей, мақсаттарына және т.б. сілтеме жасай алады. 

Кері байланыс: "Менің ойымша..." әдісімен Қорытынды жасап жіберейік: Фарадей, Эрстед, Генератор топтары атауларындағы сөздері нені білдіреді екен?







Оқулық,

мәтіндер.





Топтық жұмыс Эксперименттік тапсырма. (оқулық бойынша )

Кері байланыс жасау: «Ой қорытайық»

- Тапсырманы орындау барысында не ұғындық?

ҚБ:

Екі жұлдыз, бір ұсыныс


Соңы

3 минут

Жеке жұмыс

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

қазақстанда және дүние жүзінде электр энергияын өндірудің мысалдарын келтру

Смайлик арқылы бағалау жасау.



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

1.Ұжымдық,жеке,топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

3.Барлық оқушыларға электромагниттік индукция құбылысы, генераторлардың жұмыс істеу принципі түсіну тапсырмалары беріледі. Қабілеті жоғары білім алушыларға тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар берілді

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

"Екі жұлдыз, бір тілек", "" және дискрепторлар арқылы.

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

Байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АКТ қолданамын( тәжірибелер,

Формулалар көрсетілген слайд)


Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?


Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Оқу мақсаттары дұрыс қойылған, қолжетімді, нақты, өлшемді, белгілі бір уақыт аралығында қол жеткізу мүмкіндігі қамтылған тапсырмалар легі жүйеленген.

Саралау дұрыс жүргізілді. Түзетулерді оқушылар әрекетіне орындалуына қарай отырып, жеке жұмыстарда оқушылардың белсенді қатысуына катализатор болу.

Сабақ кезеңдері толығымен сақталды. Себебі қарастырылған тапсырмалар уақытпен сәйкестеліп алынған, мақсатқа бағынышты, критерилер нақты. Ол да мақсатқа сәйкесті. Сондықтан да сабақ уақытының кезеңдері нақты сақталды.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







-75%
Курсы повышения квалификации

Просто о сложном в физике. Законы сохранения в механике

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Электромагниттік энергия. Генераторлар (488 KB)
