Меню
Разработки
Разработки  /  География  /  Презентации  /  7 класс  /  Дүние жүзі халқының діни құрамы

Дүние жүзі халқының діни құрамы

1. Сабақтың тақырыбы

2. Сабақтың мақсаты

3. Жетістік критерилері

4.Тілдік мақсаттары

5.Құндылықтарды дарыту

6. Пән аралық байланыстар

7.АКТ-ны пайдалану

8. Бастапқы білімдер

9. Сабақтың барысы

10.Жаңа сабаққа көшу

11.Сабақты бекіту

12. қорытындылау

13.Бағалау (кері байланыс)

14. Үйге тапсырма

16.02.2018

Содержимое разработки

Пән: география Сынып: 7 Тарау: Халықтар географиясы Тақырып: Дүние жүзі халқының діни құрамы

Пән: география

Сынып: 7

Тарау: Халықтар географиясы

Тақырып: Дүние жүзі халқының діни құрамы

Көңіл-күйлеріңіз.........?

Көңіл-күйлеріңіз.........?

Шаттық шеңбері Қайырлы күн, достым, Қайырлы күн болсын, Бейсенбінің күні. Сәттілікке толы болсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын!

Шаттық шеңбері

  • Қайырлы күн, достым,
  • Қайырлы күн болсын,
  • Бейсенбінің күні.
  • Сәттілікке толы болсын!
  • Біздің алар бағамыз,
  • Кілең бестік болсын!
Үй тапсырмасының сұрақтары 1. Тіл дегеніміз не? 2. Қостілділік немесе блингвизимді қалай түсінесің. 3. Тіл-халықтың белгісі дегеніміз не? 4. Жер бетінде ең көп таралған тілдер. 5. Этнос-дегеніміз не? 6. Қазіргі кезде латын әліпбиіне көшу сөз болуда оған қалай қарайсыңдар?

Үй тапсырмасының сұрақтары

  • 1. Тіл дегеніміз не?
  • 2. Қостілділік немесе блингвизимді қалай түсінесің.
  • 3. Тіл-халықтың белгісі дегеніміз не?
  • 4. Жер бетінде ең көп таралған тілдер.
  • 5. Этнос-дегеніміз не?
  • 6. Қазіргі кезде латын әліпбиіне көшу сөз болуда оған қалай қарайсыңдар?
Қорытынды тірек сызбасы Дүние жүзінде кең тараған тіл әулеттері Тіл әулеттері Тіл тобы Халықтар Славян,герман, роман Алтай Арабтар

Қорытынды тірек сызбасы

Дүние жүзінде кең тараған тіл әулеттері

Тіл әулеттері

Тіл тобы

Халықтар

Славян,герман,

роман

Алтай

Арабтар

Бағалау критерийі Дескрипторлар      Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін талқылау Сұрақтарды дұрыс қоя біледі.     Маңызды ақпараттарды бере алады  Басбармақ әдісімен бағалаймыз

Бағалау критерийі Дескрипторлар

Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін талқылау

Сұрақтарды дұрыс қоя біледі.

Маңызды ақпараттарды бере алады

Басбармақ әдісімен бағалаймыз

Суретпен жұмыс СА Б АҚ  Т АҚЫРЫБЫ  1 және 2 суреттен не көріп тұрсыздар? Екі сурет өзара байланыса ала ма? Сурет туралы әңгімелеңіздер.

Суретпен жұмыс

СА

Б

АҚ

Т

АҚЫРЫБЫ

  • 1 және 2 суреттен не көріп тұрсыздар?
  • Екі сурет өзара байланыса ала ма?
  • Сурет туралы әңгімелеңіздер.
Дүние жүзі халқының діни құрамы Сабақ мақсаты: Дін ұғымын білу. Діндердің негізгі түрлері. Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау, таралу аймақтарын картадан көрсету. Қазіргі замандағы діннің рөлі.

Дүние жүзі халқының діни құрамы

Сабақ мақсаты:

  • Дін ұғымын білу.
  • Діндердің негізгі түрлері.
  • Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау, таралу аймақтарын картадан көрсету.
  • Қазіргі замандағы діннің рөлі.
Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар Не білемін Не білгім келеді  Не білдім   -

Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар

Не білемін

Не білгім келеді

Не білдім

-

Видео ролик

Видео ролик

Дін дегеніміз не? Дін – Адамдардың жоғарғы күштері Құдай бар деп сенуі оларға табынуы. Кез-келген діннің негізі сенім

Дін дегеніміз не?

Дін – Адамдардың жоғарғы күштері Құдай бар деп сенуі оларға табынуы.

Кез-келген діннің негізі сенім

Сенім дегеніміз не? Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін, қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.). Сенім үміттен басталады. Сенім адамның алдына қойған мақсатының айқын болуы, дүниетанымының өмірмен байланыстылығы берік сенімнен туады. Бұл адамның нақты іс-әрекеті мен тәжірибесіне байланысты.

Сенім дегеніміз не?

Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін, қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.). Сенім үміттен басталады. Сенім адамның алдына қойған мақсатының айқын болуы, дүниетанымының өмірмен байланыстылығы берік сенімнен туады. Бұл адамның нақты іс-әрекеті мен тәжірибесіне байланысты.

Тапсырма №1: Жұптық жұмыс. Оқулықтағы мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар Дүние жүзі діндері    Әр жұп өз жұмыстарын сынып ішінде қорғайды /3 минут/.

Тапсырма №1: Жұптық жұмыс.

  • Оқулықтағы мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар

Дүние жүзі діндері

Әр жұп өз жұмыстарын сынып ішінде қорғайды /3 минут/.

Дін нысандары

Дін нысандары

Кескін картамен жұмыс

Кескін картамен жұмыс

Бағалау критерийлері  Критерийлер  Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда Дискрипторлар Бағалау шкаласы Д.ж. Діндерінің Т/Ж құрамы бойынша топтастыра алады; Әлемдік діндерді біледі; Алма – өте жақсы Гүл- жақсы Бағалау ағашы

Бағалау критерийлері

Критерийлер

Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда

Дискрипторлар

Бағалау шкаласы

Д.ж. Діндерінің

Т/Ж

құрамы бойынша топтастыра алады;

Әлемдік діндерді біледі;

Алма – өте жақсы

Гүл- жақсы

Бағалау ағашы

ДІН Дәстүрлі Анимизм Тотемизм Фетишизм Шаманизм және т.б. Этностық Әлемдік Христиан Иудаизм Ислам Индуизм Конфуцийлік Буддизм Даосизм Синтоизм

ДІН

Дәстүрлі

Анимизм

Тотемизм

Фетишизм

Шаманизм және т.б.

Этностық

Әлемдік

Христиан

Иудаизм

Ислам

Индуизм

Конфуцийлік

Буддизм

Даосизм

Синтоизм

Әлемдік діндер ХРИСТИАН  БУДДИЗМ  ИСЛАМ

Әлемдік діндер

  • ХРИСТИАН

  • БУДДИЗМ

  • ИСЛАМ
Дін нысандары Сиқырлық Фетишизм Анимизм Тотемизм

Дін нысандары

Сиқырлық

Фетишизм

Анимизм

Тотемизм

Сергіту сәті Әр елдің амандасу салты

Сергіту сәті

Әр елдің амандасу салты

Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. (Постер қорғау) 1-топ. Христиан 2-топ. Ислам 3-топ. Буддизм Жоспар.  Дін атауы Шығу тарихы Тармақтары немесе бағыттары Таралған аумағы Сипаттама / өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін стпаттаңыздар/.  Әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары тиіс. Топтар бір-бірін бағалайды. Әр топтың жұмысына «екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс»

Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. (Постер қорғау)

1-топ. Христиан

2-топ. Ислам

3-топ. Буддизм

Жоспар.

  • Дін атауы
  • Шығу тарихы
  • Тармақтары немесе бағыттары
  • Таралған аумағы
  • Сипаттама / өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін стпаттаңыздар/.
  • Әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары тиіс.
  • Топтар бір-бірін бағалайды.
  • Әр топтың жұмысына «екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс»
Бағалау критерийлері  Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша  Критерийлер сипаттау Шығу тарихын айтады. Бағалау шкаласы Дискрипторлар Т/Ж  Тармақтары немесе бағыттарын көрсетеді Таралған аумағын біледі Діни мерекелерін атайды Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/. Әр топ өз жұмыстарын 3 мин. ішінде қорғаулары тиіс. Топтар бір – бірін бағалайды . Бағалау түрі екі жұлдыз бір тілек.

Бағалау критерийлері

Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша

Критерийлер

сипаттау

Шығу тарихын айтады.

Бағалау шкаласы

Дискрипторлар

Т/Ж

Тармақтары немесе бағыттарын көрсетеді

Таралған аумағын біледі

Діни мерекелерін атайды

Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/.

Әр топ өз жұмыстарын 3 мин. ішінде қорғаулары тиіс.

Топтар бір – бірін бағалайды .

Бағалау түрі екі жұлдыз бір тілек.

Әлемдік Діндер картасы Сыныппен жұмыс: картаны талдау. /5минут/.

Әлемдік Діндер картасы

Сыныппен жұмыс: картаны талдау.

/5минут/.

Бағалау критерийлері  Критерийлер  Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау Дискрипторлар Бағалау шкаласы Дүниежүзінің діни құрамын анықтай алады; Т/Ж Картадан көрсетеді; Смаиликтер арқылы

Бағалау критерийлері

Критерийлер

Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау

Дискрипторлар

Бағалау шкаласы

Дүниежүзінің діни құрамын анықтай алады;

Т/Ж

Картадан көрсетеді;

Смаиликтер арқылы

Үй жұмысы Әлемдік діндер картасын пайдалана отырып, әлемдік діндердің таралу аймақтарын кескін картаға түсіріңіздер.

Үй жұмысы

  • Әлемдік діндер картасын пайдалана отырып, әлемдік діндердің таралу аймақтарын кескін картаға түсіріңіздер.

Бекіту. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар Не білемін Не білгім келеді  Не білдім

Бекіту. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар

Не білемін

Не білгім келеді

Не білдім

Қорытынды Дүние жүзі негізгі мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді. Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын. Діндер қандай қасиеттерді уағыздайды.

Қорытынды

  • Дүние жүзі негізгі мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді.
  • Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын.
  • Діндер қандай қасиеттерді уағыздайды.

 Дүние жүзі халықтары Христян, Ислам, Будда діндеріне бөлінеді. Дүние жүзінде көптеген діндер бар. Әр қайсысының өзіндік әдет-ғұрыптары, салт – дәстүрлері, шарттары бар. Адамгершілікті,шыншылдықты, жаман іс-әректеттерден аулақ болуды, тазалықты уағыздайды.
  • Дүние жүзі халықтары Христян, Ислам, Будда діндеріне бөлінеді.
  • Дүние жүзінде көптеген діндер бар. Әр қайсысының өзіндік әдет-ғұрыптары, салт – дәстүрлері, шарттары бар.
  • Адамгершілікті,шыншылдықты, жаман іс-әректеттерден аулақ болуды, тазалықты уағыздайды.
Рефлексия

Рефлексия

Сабаққа қатысқандарыңызға рахмет! Күндеріңіз сәтті өтсін! Көріскенше  жақсы болсын!

Сабаққа қатысқандарыңызға рахмет!

Күндеріңіз сәтті өтсін!

Көріскенше

жақсы болсын!

-80%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Дүние жүзі халқының діни құрамы (2.34 MB)
