Мета:
- Вдосконалювати уміння учнів додавати, віднімати, порівнювати звичайні дроби, розв’язувати задачі на додавання і віднімання дробів;
- Розвивати логічне мислення, культуру математичної мови і запису;
- Виховувати інтерес до математики, взаємодовіру, посилювати між предметну інтеграцію.
Обладнання: картки, епіграф, робочі зошити, підручник, інтерактивна дошка, презентація в програмі Power Point, Картки для команд
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
- Розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа, числа за значенням дробу;
- Розв’язувати задачі та вправи на додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками;
- Скоригувати свої знання та вміння з розділів теми;
- Познайомитись з історичним матеріалом, повторити прислів’я.
Епіграф: Математика вчить мислити й разом з тим вселяє віру в безмежні сили людського розуму. Вона виховує волю і характер.
В.О.Сухомлинський.
Тип уроку: застосування вмінь і навичок.
Вид уроку: ігрове заняття
План уроку (Слайд4)
1. Повторення теоретичного матеріалу.
2. Дидактична гра “Чарівні числа”.
3. Хвилинка відпочинку: гра “Овації”.
4. Розв’язання задачі стародавнього Єгипту.
5. Домашнє завдання.
6. Підсумок уроку.
Хід уроку.
І .Актуалізація опорних знань.
Пригадати деякий теоретичний матеріал, попрацювати з сигнальними картками та інтерактивною дошкою.
Усні вправи:
- Яке з чисел потрібно виключити і чому? (Слайд 5)
- Який дріб називається правильним, неправильним?
- Кодовані завдання: (Слайд 6) виписати по порядку неправильні дроби та їх відповідні літери
л |
д |
с |
н |
к |
в |
т |
ю |
і |
й |
2/5 |
11/20 |
4/1 |
20/36 |
4/10 |
20/16 |
3/12 |
1/7 |
14/3 |
23/5 |
- Виписати по порядку правильні дроби та їх відповідні літери
р |
д |
б |
о |
З |
л |
у |
о |
м |
і |
2/5 |
10/3 |
17/10 |
11/15 |
17/25 |
21/4 |
4/7 |
16/16 |
8/12 |
23/20 |
- Випиши правильні вирази
к |
м |
ю |
а |
ф |
й |
58/60 <57/60
|
5/5=1 |
5/2=2 |
5/7<9/7 |
1/4>3/4 |
8/2>8/6 |
Отримаємо вислів СВІЙ РОЗУМ МАЙ (Слайд 7)
- Як порівняти дроби з однаковими знаменниками?
- Як порівняти дроби з однаковими чисельниками?
- Як знайти дріб від числа та число за значенням дробу?
ІІ. Дидактична гра «Чарівні числа».
Сьогодні перед уроком до школи завітав листоноша і приніс купу телеграм, а одна дісталась і нам з вами, тут є прохання допомогти Івану Царевичу визволити свою кохану Олену Прекрасну з рук Кощія Безсмертного. А наша задача полягає в тому, щоб розв’язати приклади та знайти чарівні числа. Клас поділяється на дві команди. Повідомляються правила гри.
В якомусь царстві, у деякій державі жив собі Іван Царевич, і було в нього три сестри. Батько і мати їхні померли. Видав Іван Царевич сестер заміж і цілий рік жив один. Засумував він і вирушив у мандри. Дорогою зустрів Олену Прекрасну. Вони покохали один одного, але злий Кощій Безсмертний викрав Олену Прекрасну. Іван Царевич взяв вірних воїнів і поїхали вони визволяти кохану.
Під’їхали вони до річки, а там величезний камінь перекриває дорогу до мосту. На камені написано приклади.
Якщо команда правильно розв’яже приклад, то камінь «звільнить дорогу».
Картка із завданням
І команда:
3/29+6/29-8/29;
29/64-14/64-9/64.
ІІ команда:
19/25+4/25-22/25;
34/39-15/39-8/39.
Довго їхали вони лісом, поки дорога не привела їх до хатинки Баби -Яги. Баба-Яга давно ворогувала з Кощієм Безсмертним, і тому погодилася допомогти Івану Царевичу, але тільки за умови, що його воїни розв’яжуть логічні вправи.
Кожна команда виконує своє завдання в зошиті, а біля дошки – по одному гравцю від команд.
Завдання: вставити пропущене число (Слайд 8) .
Оскільки з цим завданням всі впоралися, то Баба-Яга вирішила дати ще одне завдання. (Слайд 9) .
На прощання розповіла Баба-Яга Івану Царевичу про те, де знаходиться сила Кощія Безсмертного, але чорний ворон підслухав цю розмову і сповістив Кощія, той підстеріг Івана Царевича та його воїнів, схопив їх і кинув до підземелля.
Щоб визволити полонених вам потрібно розв’язати по чотири рівняння кожній команді, корені цих рівнянь є чарівними числами, спів ставити їх з буквами і отримати чарівне слово, щоб вийти з підземелля.
Картка із завданням
І команда:
- 4/15+х=11/15;
- Х-4/35=12/35;
- 52/63-х/63=25/63;
- (12/13+х)-5/13=9/13.
ІІ команда:
- 7/10+х=9/10;
- 16/21-х=9/21;
- х/38+14/38=23/38;
- (х-21/31)+14/31=25/31.
Коди відповідей (записи на дошці)
АР |
ЗД |
ЗВ |
ОР |
АГ |
ОВ |
‘Я |
6/15 |
7/15 |
25 |
16 |
25/9 |
27 |
2/13 |
ЗД |
АП |
ОР |
МА |
ОВ |
ВІ |
’Я |
2/10 |
45/31 |
7/21 |
2/61 |
9 |
9/38 |
32/31 |
Отже, чарівним словом є слово ЗДОРОВ’Я.
Іван Царевич сказав чарівне слово, назвавши корені рівнянь, і вони вийшли з підземелля. Зупинився ІванЦаревич перед брамою палацу і вона відкрилася.
Але щоб визволити Олену Прекрасну кожному воїну потрібно було сказати по одному прислів’ю, яке пов’язане з ключовим словом.
Давайте їм допоможемо.
Вправа «Мозковий штурм».
Звільнив Іван Царевич Олену Прекрасну І того самого дня вони справили весілля.
Так здоров’я треба берегти, бо його дуже важко відновити. А ви все робите, щоб зберегти здоров’я?
Давайте трошки відпочинемо та пограємо в гру « ОВАЦІЇ» (Слайд 10) .
ІІІ. Розв’язування задач.
А зараз я вам пропоную розв’язати одну стародавню задачу: математики стародавнього Єгипту замість звичайних для нас знаків «+», «-» використовували знаки (ноги, що йдуть). Зараз ви зможете дізнатись, яку із дій позначали цими знаками. Серед поданих рівностей одна неправильна, інші правильні. З’ясуйте, яка дія позначається яким знаком? (Слайд 11) .
ІV. Домашнє завдання .
Знайти цікаву стародавню задачу та представити її розв’язок.
V. Підсумок уроку.
Підсумок уроку можна представити у вигляді тесту з подальшою взаємоперевіркою (робота в парах), а також запропонувати дітям скласти з поданих дробів вираз (Слайд 12) .