Материал на украинском языке.
Мета: поглиблення знань про класифікацію речовин за їх складом та походженням; формування навичок аналізу якісного складу простих і складних речовин, фізичних властивостей речовин, їх використання;розширення кругозору в галузі хімії та інформатики;
розвиток пізнавального інтересу до хімії та інформатики,навичок самостійної творчої діяльності учнів, формування навичок публічних виступів, публічного захисту результатів діяльності;
здійснення між предметних зв'язків курсів хімії, інформатики, біології, формування діалектико-матеріалістичних поглядів.
Поняття теми: прості і складні речовини, органічні і неорганічні речовини, фізичні властивості речовин.
Обладнання : презентації «Резюме речовин», віртуальний дослід «Електроліз води», таблиці для класифікації речовин, презентація до уроку.
Хід уроку
- Створення позитивного настрою на урок . Речовини як і люди мають різні характерні риси: у одних доброзичливий , м'який характер , у інших бурхливий , нестриманий. Але всі вони використовуються людьми в залежності від своїх властивостей.
- Мотивація навчальної діяльності.
Закінчить речення:
Дом буває …………………….(теплим, гостинним, батьківським ….
Клас буває ……………(дружним, веселим, працьовитим…
Урок буває …………..( цікавим, яскравим, …..
Від чого залежить яким буде урок?
Що ви очікуєте від цього уроку?
У Всесвіті бувають такі явища як зіркові вихрі, коловороти. У нас хімічний вихор, який складається з назв різних речовин. Ви знаєте , що речовин дуже багато, більше 20млн. Як вивчити властивості кожної, щоб правильно використовувати? Окремо кожну речовину чи групами? Так з'явилися класифікації речовин на прості та складні, органічні та неорганічні. І ваша задача на уроці поглибити знання про класифікацію речовин, навчитися аналізувати якісний склад речовин, дізнатися на основі яких властивостей використовується та чи інша речовина. Сьогодні вам активно допоможе в цьому інформатика.
Пройде небагато часу, і ви обов'язково будете влаштовуватися на роботу. Зараз ми пропонуємо вам відчути , що відчуває людина, коли влаштовується на престижну роботу, де існує великий конкурс. Ми представники фірми, яка проводить відбір речовин і матеріалів для майбутніх поколінь. Сьогодні проводиться кастинг простих і складних речовин. Ви будете презентувати речовини, які влаштовуються на службу до людини майбутнього. Речовину треба представити так, щоб всі зрозуміли – вона найцінніша і незамінна в житті та діяльності людини .
Бажаємо успіху!
- Давайте спочатку вияснимо , чи готові ви до представлення речовин. Клас об'єднано в групи . За кожну правильну відповідь група отримує талон , найбільша кількість талонів допоможе представленій речовині бути прийнятій на роботу .
- Мозковий штурм
- Яка ознака лежить в основі поділу речовин на прості і складні?
- Розташуйте речовини за цією ознакою ( робота на інтерактивній дошці)
- У 1807 році Й.Я. Берцеліус запропонував речовини, які є типовими для живої природи називати органічними, а неорганічними називати речовини, що є типовими для неживої природи. Цей поділ ми використовуємо і зараз. ( органічні речовини це сполуки Карбону з Гідрогеном, Оксигеном і деякими іншими елементами)
- Розташуйте речовини за цією ознакою ( робота на інтерактивній дошці)
- На які групи поділяються прості речовини?
- За якими фізичними ознаками можна метали відрізнити від неметалів?
- Які прості речовини утворюють хімічні елементи Br, Ag,Cu,P,Hg?
- перед вами схеми:О (кисень, озон), С (алмаз, графіт), Р(червоний, білий, чорний). Про яке явище йдеться мова? Чого більше хімічних елементів чи простих речовин?(схема на слайді)
- Продивіться дослід, що він доводить? З атомів яких хімічних елементів складається вода?
- Притча « Тисяча загадок»
Одного разу учитель запропонував своїм учням обійти околицю та знайти якомога більше загадок. Один учень повернувся через день і сказав: «Нічого загадкового я не побачив. Є у нас ліс, гори, море, є села і місто. Всі землі вивчені та всім знайомі.» Другий учень прийшов через тиждень і сказав,що не встиг обійти все навкруги. Вранці я вийшов у поле. Тут навколо з'явилося тисяча загадок
- Чому кожна квітка прекрасна, але всі вони різні?
- Чому крапелька роси маленька , але у ній відбивається все небо?
- Чому Бог створив так багато різних трав?
Учень довго розповідав, поки вчитель його не запитав : « А де ти ще був?»
«Після поля я пішов на море та зустрів другу тисячу загадок.
- Чому вода солона?
- Чому Бог створив тварин, які живуть у морі і на суші?....
До вечора учень розповідав про зібрані загадки, поки вчитель не сказав: «Для мудреця завжди навколо тисяча загадок і тільки для нерозумного - все ясно». Йди та відгадуй. Мені більше нема чого тебе навчати.
- Які загадки речовин відкрили ви для себе ,коли готувалися представляти найцінніші та незамінні речовини.
Учні представляють резюме речовин, всі заповнюють схему.
- Сценка про кам'яну сіль.
Російське прислів'я говорить «Щоб узнати людину, потрібно з нею пуд солі з'їсти.» За скільки років можна пізнати людину? Задача для математиків.
( 1пуд=16кг, 16:2=8кг 8000:6=1333 , 1333:365=3,65) ( індивідуальна робота)
Результат цієї роботи російське прислів'я «Не хвали з трьох днів, а хвали з трьох років».
- Загадка
- В організмі людини його міститься 3г, з низ приблизно 3г в крові
- 4 за поширеністю у земній корі;
- У чистому вигляді його містять тільки метеорити;
- На його честь названо століття
- Резюме заліза (заповнення таблиці)
Які металеві предмети траплялися вам в побуті? З яких металів вони виготовлені?
Чому металевий посуд обладнується дерев'яними або пластиковими ручками?
Загадка
- Цей метал відомий з давньої давнини;
- Його вміст у водах океану складає приблизно 8млр. тон;
- Найбільший самородок важить 112 кг;
- З цього металу роблять прикраси, монети;
- Цей метал – символ Сонця
Що мають на увазі люди коли кажуть «Не все золото,що блищить?» А хіміки? Яка найзнаменитіша властивість цього металу? (пластичність: 1г золота можна розплюснути в пластину розміром 2м2
Резюме алюмінію ( заповнення таблиці)
Який метал із найбільшою тепло й електропровідністю?( срібло)
Загадки для мовознавців:
- Які властивості металів мають на увазі. Коли використовують прикметник «металевий» у прямому та переносному значенні?
(Металеві гроші, металевий голос, металевий смак,залізний характер?)
Хіміки жартують:
- Не все Аурум що блищить.
- Ферумний характер.
- Слово Аргентум, а мовчання Аурум.
- Вогонь, вода та Купрумні труби.
Як ви вважаєте, чи правильно вони це зробили? Що треба брати до уваги: просту речовину чи хімічний елемент? Перекладіть вирази звичайною мовою.
Резюме води
Резюме етилену
Резюме метану
Задача:
Якщо відносну атомну масу металу червоного кольору поділити на відносну атомну масу найпоширенішого хімічного елементу , то отримаєте газу , яким наповнюють повітряні кульки(Cu, O, He) 64:16=4 . А який газ найлегший? ( водень).
Резюме озону, крейди, скла.
Розгадування кросворду.
Підведення підсумків : підрахування кількості балів у кожної групи, визначення найкращих публічних виступів.
Домашнє завдання: продовжити заповнення таблиці 2-3 прикладами речовин
Рефлексія :
На уроці я зробив для себе відкриття________________________
Найбільше мене здивувало___________________________
Вибери для себе правило, яким хотів би користуватися:
Хочу навчатися!
Хочу читати!
Хочу бути позитивним, життєрадісним, доброзичливим для всіх!