Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Уроки  /  5 класс  /  Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту

Уважаемые коллеги представляю вашему вниманию разработку урока проведенного учителем высшей категории в 5 классе по математике на тему Б?лімдері бірдей жай б?лшектерді ?осу ж?не азайту. Урок проведен с использованием методов развития критического мышления

18.12.2016

Содержимое разработки

Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданы Қ.Орымбетов атындағы орта мектеп Расул Дана

математика 5 сынып



МҰҒАЛІМГЕ АҚПАРАТ



Тақырыбы: Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту


• Кітап – алтын қазына.

Мақсат:

Білімдік

Жаңа білім

• Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту туралы түсінік беру

Жаңа түсінік

• 5 сынып математикасы әрбір тараудың құрамына кіретін тақырыптардың жалпы мазмұнын бастауыш сыныпта өтілген материалдардың негізі екендігін түсінеді

Құзыр-лылық

Қолданым әрекеті

• «Дұрыс және бұрыс бөлшек», «бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру» тақырыптарынан алған білімдерін қолдану

Талдау әрекеті

• Берілген негізгі ұғымдардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады.


Шығармашылық әрекет

• Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесін қолдана отырып оларды азайту ережесін де өз беттерінше қортып шығару

Құнды-лық

Бағамдау әрекеті

• Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту туралы білім-біліктерінің өмірдегі қажеттілігін бағалайды.

Сабақ құрылымы:


І. Ақпарат алмасу ( 8 мин.).

II.Жаңа сабақ (10мин)

ІІI. Алғашқы бекіту (5 мин.).

ІV. Құзырлылық қалыптастыру (12 мин.).

V. Шығармашылық қалыптастыру (5мин.).

VI. Бағамдау - бағалау (5 мин.).

Оқыту әдісі:


• Проблемалық оқыту және диалогтық оқыту





Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:


• Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Негізгі ұғымдар мен терминдер:


• Жай және құрама сан, жай бөлшектердің түрлері, аралас сан, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру, жай бөлшектің негізгі қасиеттері

Оқушыда дағды қалыптастыру:


• Өзін-өзі дамыту дағдылары - өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; ұжымда жұмыс істеу дағдылары – ұжым мүшесі ретінде өзінің жауапкершілігін сезіну, өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді атсалыса білу, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай алуы, оны сынып алдында қорғай алуы.

Оқушы іс әрекетін ұйымдастыру:

Күтілетін нәтижеге (мaқсатқа) қол жеткізу үшін алдарында кездескен қиыншылықтарды жеңе білу


Ақпарат көздері:


1. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық, 2-басылым / А.Е. Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З. А. Жұмағұлова Алматы

2. А.Е. Әбілқасымова Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған. Алматы, Мектеп, 2011ж.

3.А.Е. Әбілқасымова Математика 5-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал / Алматы, Мектеп, 2011.

4. Т.А. Алдамұратова, В.И. Тупаева. Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған.Алматы: Атамұра, 2010.

5. Алдамұратова Т.А Математика. 5-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал. Алматы,Атамұра, 2010.

Оқушы жетістігін бағалау:


• Оқушының оқу іс әрекеті ол Алғашқы бекіту блогындағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға Шығармашылық әрекет блогындағы тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады.









САБАҚ БЛОКТАРЫ




і. аҚПАРАТ алмасу




Тақырып жоспары:

  1. Жай бөлшек, оның түрлері туралы анықтамалар

  2. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру ережесі.

  3. Қосудың Үлестірімділік және терімділік қасиеттері



  1. Тақтаға алдын ала жазылған жай бөлшектерің ішінен

  • Дұрыс бөлшектерді

  • Бұрыс бөлшектерді

  • Аралас сандарды

  • Қысқартылмаған жай бөлшектерді анықтайды.

  1. Қысқартылмаған бөлшектерді қысқартамыз

  2. Берілген аралас сандарды бұрыс бөлшекке ал бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдырамыз

ІІ. ЖАҢА БІЛІМ МЕНГЕРУ

Тақырып жоспары:

  1. Сабақтың тақырыбын анықтау

  2. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесі

  3. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту ережесі

  1. Тақтаны үшке бөліп І бөлігіне қатесіз дұрыс орындалған бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосамын

  2. ІІ бөлікке жазылған тапсырмалардың барлығы қате орындалады

  3. ІІІ бөлікке қате орындалған және дұрыс орындалған тапсырмаларды жазатынымды оқушыларға алдын ала ескертемін

+


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті





І.

Бірінші бағанда орындалған тапсырмалар бойынша бүгінгі сабақта біз қандай тақырып өтеді екеміз кім айтады?

Оқушылар төмендегідей жауаптарды беруі мүмкін

  • Жай бөлшектерді қосу

  • Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу

Осы жауаптардың ішінен қайсысы біздің жазған мысалға сәйкесетінін кім айтады?

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу

Жарайсыңдар балалар.Онда тақтаға бүгінгі сабақтың тақырыбын жазайын


Ал енді бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесін кім айтып береді екен?

Оқушылар бірінші бағандағы мысалдарға негіздеп өз ойларын жеткізеді

Оқушыларды берген жауаптары бойынша мақтай отырып ережені тұжырымдаймын

Ережені толықтырып қайталайды







ІІ

Ал балалар біз бөлімдері бірдей бөлшектерді қоу ережесімен таныстық барлығымыз түсіндік пе?


ИӘ

Олай болса екінші бағанда орындалған тапсырмалардың қатесін тауып кім маған дұрыс орындауыма көмектеседі екен?

Оқушылар қатені анықтайды

  1. Бұл тапсырмада бөлшектердің бөлімдері әр түрлі екен

  2. Бөлімдері бірдей болған мен қосқан кезде алымында бөлімінде қосылған ереже бойынша бөлімі өзгермейді

  3. Бұл тапсырмада бөлімдері бірдей болғаны мен алымын емес бөлімі қосылған

  4. Бұл тапсырмада қосу амалы дұрыс орындалғаны мен қысқартуда қателескен себебе7мен4 сандар өзара жай сандарға


Ііі. АЛҒАШҚЫ БЕКІТУ



ІІІ

Жарайсыңдар , ал неді үшінші бағандағы тапсырмалардың ішінен қате орындалғанын кім анықтап береді

1 және 4 тапсырма қатесіз дұрыс орындалғанын ережеге сүйене отырып дәлелдеп береді

2 және 3 тапсырмалардың ережеге неліктей қайшы келіп тұрғаны туралы өз ойларын жеткізеді



Оқушылар өз ойларын жеткізген кезде кеткен қателіктермен кемшіліктер болса болса қатесін байқаған оқушы болса бірден түзету енгізеді ал байқамай жатса жақындататын сұрақтар қойамын








іV. ҚҰЗЫРЛЫЛЫҚ ҚАЛЫПТАСТЫРУ.




Оқушының іс-әрекеті

Мұғалімнің іс-әрекеті

№500,503 тапсырмаларды өз беттерінше орындайды

  • Алғашқы бекіту кезеңінде берілген жеке тапсырмаларын тексеру

  • Сұрақ белгісін көтерген оқушылар болса оларға жеке көмек көрсету


V. шығармашылық әрекет

№ 509,513, тапсырмаларды тақтаға орындайды.

Оқушылар біледі:

  • Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту ережесін

  • Арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережелерін

  • Жай бөлшекті қосу кезінде бастауыш сыныптан алған қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері орындалатынын

  • Тақтадағы оқушыға көмек керек болған жағдайда сүрақ қою арқылы оқушыны тығырықтан шығару

VІ. Бағымдау бағалау

Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғандары туралы әңгімелейді

  • Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау

  • Күнделіктеріне баға қою

VІІ. ҮЙ ЖҰМЫСЫ

№510, 514

Үй тапсырмасыны қалай орындау керек екендігіне аздаған түсінік беру












































-80%
Курсы повышения квалификации

Проектная деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту (34.4 KB)
