“Давха – Сокулук” орто мектеби
Математика сабагы боюнча
Ачык сабак
Темасы: “Бөлчөктөрдү бөлүү”
5 А класс
Мугалим: Борончиева Э.У.
_____ ________20___ - жыл .
Сабак: «Математика»
Класс: 6
Сабактын темасы: « “Бөлчөктөрдү бөлүу»
Компетенттүүлүк | |||
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк | ||
Маалыматтык (НК-1) |
| ||
Социалдык-коммуникациялык (НК-2) |
| ||
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК-3) |
| ||
Сабактын максаттары: |
Көрсөткүчтөр: | ||
Билим берүүчүлүк: | Окуучулар бөлчөктөрдү бөлүү, көбөйтүү, кемитүү жана кошуу эрежелерин айта алышат. Бөлчөктүн түрлөрүн атай алышат. | Окуучулар бөлчөктөрдү бөлүү, көбөйтүү, кемитүү жана кошуу эрежелерин айта алышса. Бөлчөктүн түрлөрүн атай алышса. | |
Өнүктүрүүчүлүк: | Бөлүүнү аткара алышат. Буруш бөлчөктү аралаш санга, аралаш санды буруш бөлчоккө айландырганды билишет. | Бөлүүнү аткара алышат. Буруш бөлчөктү аралаш санга, аралаш санды буруш бөлчоккө айландырганды билишсе. | |
Тарбия берүүчүлүк: | Тактыкка, так эсептөөгө, мисалдарды иштөөдө эрежелерди туура пайдаланууга тарбияланышат. | Тактыкка, так эсептөөгө, мисалдарды иштөөдө эрежелерди туура пайдаланууга тарбияланышса. |
Сабактын тиби: стандарттык сабак
Сабактын жабдылышы: китепче, презентация
Сабактын жүрүшү:
№ | Сабактын этаптары | Убактысы | Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Компетенттүүлүгү
| Эскертүү | ||
1 | Уюштуруу | 1 мин | Окуучулар менен саламдашып, окуу куралдарын толуктугун текшеришет. Бүгүнкү сабагыбызда биз силер менен “Ийгилик тепкичине” чыгабыз.
| Саламдашып, өз ордуна отурушат, окуу куралдарын даярдыгын көзөмөлдөшөт.
Доскадагы слайдка көңүл бурушат. |
|
|
| |
2 | Үй тапшырманы текшерүү | 5 мин | Берилген тапшырмаларды текшерип чыгуу, Ошондой эле тапшырмага эрежелерди жаттап келгиле деп берилген. Эми алдыңардагы барактарга ар бир эрежелерди жазып чыккыла. Бөлчөккө катыштуу баардык эрежелер.
| Тапшырмаларды дептерлеринен текшерип чыгышат.
Окуучулар топто чагуу жазышат. |
|
| Окно стратегиясы | |
3 | Тема боюнча мисал иштөө | 10 мин | Балдар демек биз бөлчөктү бөлүү эрежесин кайталап чыгалы .
Эми кийнки тепкичке чыгуу үчүн кийинки эсептерди өз алдынча чыгарып көрөлү:
Андан сон кийинки тестке көңүл буралы:
Жообу: г) 2 катар
Жообу: б)
| Окучулар угушат, суроолору болсо беришет. |
|
|
| |
4 | Карточка менен иштөө | 20 мин | Топто биргеликте иштейбиз:
| Берилгентапшырмаларды доскада чыгарышат.
Тапшырманы аткарып дептерлерине жазышат. |
|
|
| |
5 | Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин |
| Окуучулар бирден доскага чыгып жазышат. |
|
|
| |
6 | Үй тапшырма берүү | 1 мин |
| Тапшырмаларды күндөлүктөргө жазышат |
|
|
| |
7 | Баалоо | 1 мин | Топтогон смайликтерине карата бааланышат. | Бааларын күндөлүктөрүнө койдурушат. |
|
|
|