Күні:19.01.2022ж. | Мектеп: «Оралахан Бөкей атындағы №44 лицей»КММ | ||||||||||||||||
Сынып: | Мұғалімнің аты-жөні: Қайратова М.Қ. | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу. | Сабақ тақырыбы | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу; 6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу; | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі; Мәндес теңдеудің анықтамасын біледі; Бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі; Бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі; Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
| Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||
Басы 5 минут | Ұйымдастыру. Амандасу. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау. Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. | Үй тапсырмасын тексерту Психологиялық ахуал «Әр елдің амандасу салты» Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды. Қазақтар - қол алысады, Италияндықтар – құшақтасады, Бразилиялықтар - бір бірінің иығын қағады, Зимбабалықтар –арқасымен амандасады, Македониялықтар – шынтақпен, Никарагулықтар - иықпен амандасады, Австралиялықтар - шапалақ ұрып серкіреді
|
|
| |||||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут
| Оқушылардың оқу мақсатын меңгеру мақсатында тест жұмысы беріледі.
| Тест жұмысы 1 нұсқа 1.Теңдеуді шешіңдер:12 с + 22 = 82. 1)6;2) 3; 3) 4; 4) басқа жауап. 2. Теңдеуді шешіңдер: 2в – 5 = - 3 1) ; 2) ; 3) ; 4) басқа жауап. 3. Түбірі 2 – ге тең болатын теңдеуді анықта: 4х - 5 = 28; 7х - 16 = - 9; 3х + 29 = 44. 1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ. 4. Теңдеуді шешіңдер:-4х – 8х + 5х= - 49. 1) - 7 2) 7; 3) 2; 4) басқа жауап. 5. Теңдеуді шешіңдер: 2(7х – 12) = (5 + 1) 8; 2) 4 ; 3) 4; 4) басқа жауап.
|
|
| |||||||||||||
Топпен жұмыс 15 минут
| . | 2 нұсқа 1.Теңдеуді шешіңдер:17а - 12 = 39. 1)2;2) 1; 3) 4; 4) басқа жауап. 2. Теңдеуді шешіңдер: 4в – 8 = - 7 1) ; 2) ; 3) ; 4) басқа жауап. 3.Түбірі 7 – ге тең болатын теңдеуді анықта: 6х + 14= 62; 3х - 9= 12; 2х + 24 = 42. 1)бірінші; 2) екінші; 3) үшінші; 4) ондай жоқ. 4. Теңдеуді шешіңдер:9х – 6х + 4х= 14. 1) 2 2) -2 ; 3) ; 4) басқа жауап. 5. Теңдеуді шешіңдер: 2(3х – 6) = 1) 18; 2) 17 ; 3) 4; 4) басқа жауап. Жауаптары:
|
|
| |||||||||||||
Жеке жұмыс 10 минут | Сергіту сәті Өз беттік жұмыс 1-тапсырма Төменде берілген үш теңдеудің ішінен мәндес теңдеулерді 2-тапсырма Төменде берілген теңдеулерді шешіп, оларды кестедегі жауаптармен сәйкестендіріңіз:
| Өз беттік жұмыс 1-тапсырма Төменде берілген үш теңдеудің ішінен мәндес теңдеулерді табыңыз және жауаптарыңызды негіздеңіз: 1. ; 2. 10+8х=3х–5; 3. –3,25х+9=35. Дескриптор: Білім алушы - жақшаларды ашады; - берілген теңдеуді түріне келтіреді; - мәндес теңдеулерді анықтайды.
2-тапсырма Төменде берілген теңдеулерді шешіп, оларды кестедегі жауаптармен сәйкестендіріңіз:
Дескриптор: Білім алушы - жақшаларды ашады; - берілген теңдеуді түріне келтіреді; - теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіреді.
3-тапсырма Теңдеуді шешіңіз: Дескриптор: Білім алушы - бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; - ұқсас мүшелерді біріктіреді; - теңдеудің түбірін табады. |
|
| |||||||||||||
Соңы 5 минут | «Жаңылыспаймын» әдісі Оқушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына «Жаңылыспаймын» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады. | Жұптық жұмыс 1 нұсқа Тапсырма 1 А1: Теңдеуді шешіңдер: Ж: 15,5 В1: Теңдеудің түбірін табыңдар: Ж: -2 С1: Теңдеуді шешіңдер: Тапсырма 2 А1: Теңдеуді шешіңдер: . Ж: 10. В1:Теңдеуді шешіңдер: С1: Теңдеуді шешіңдер: 2 нұсқа Тапсырма 1 А1: Теңдеуді шешіңдер: Ж: - 0,05. В1: Теңдеудің түбірін табыңдар: . Ж: С1: Теңдеуді шешіңдер: Тапсырма 2 А1: Теңдеуді шешіңдер: . Ж: - 3. В1:Теңдеуді шешіңдер: С1:Теңдеуді шешіңдер: |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
| Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |