Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Презентации  /  9 класс  /  «Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар» эстафеталық ойын сабақ

«Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар» эстафеталық ойын сабақ

«Білекті бірді жығар,Білімді мыңды жығар» атты эстафеталық ойын сабақ.

17.02.2018

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың тақырыбы:

 «Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар»

«Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар»

 Сабақтың мақсаты:   Білімділік: Химия пәнінен өткен тақырыптарды еске түсіру, терминдермен жұмыс жасау, есептер шығару білік дағдыларын жаттықтыру. Дамытушылық: Сабақта алған білімдерін өмірде қолдана білуге, логикалық ойлау қабілеттерін арттыруға, шығармашылық қабілеттерін дамытуға үйрету. Тәрбиелік: Салауатты өмір салтын қалыптастыру, топпен жұмыс жасауға, патриоттыққа, жылдамдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділік: Химия пәнінен өткен тақырыптарды еске түсіру, терминдермен жұмыс жасау, есептер шығару білік дағдыларын жаттықтыру.
  • Дамытушылық: Сабақта алған білімдерін өмірде қолдана білуге, логикалық ойлау қабілеттерін арттыруға, шығармашылық қабілеттерін дамытуға үйрету.
  • Тәрбиелік: Салауатты өмір салтын қалыптастыру, топпен жұмыс жасауға, патриоттыққа, жылдамдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
І. Ұйымдастыру кезеңі   - Сәлемдесу. - Түгелдеу.

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Сәлемдесу.

- Түгелдеу.

Психологиялық дайындық .   «Шаттық шеңбері»

Психологиялық дайындық .

«Шаттық шеңбері»

Топқа бөлу.

Топқа бөлу.

     Сабақ кезеңдері:  1. Сұрақ – жауап (3 тілде)  2. «Мұртты кенгеру»  3. Қаппен секіру  4. «Мергендер» сайысы (тир ату)  5. . Химик сараман   6. Мықты болсаң жеңіп көр. (арқан тартыс)

Сабақ кезеңдері: 1. Сұрақ – жауап (3 тілде) 2. «Мұртты кенгеру» 3. Қаппен секіру 4. «Мергендер» сайысы (тир ату) 5. . Химик сараман  6. Мықты болсаң жеңіп көр. (арқан тартыс)

 Бағалау дескрипторлары:   - топтың атының маңыздылығы. – 1 балл  - топ формасы. – 1 балл  - топ дайындығы. – 1 балл

Бағалау дескрипторлары: - топтың атының маңыздылығы. – 1 балл - топ формасы. – 1 балл - топ дайындығы. – 1 балл

 І. Сұрақ – жауап.     Әр топта 3 сұрақтан, келесі топқа қосылады.  Жауабын үш тілде айтуы шарт.  1)Жауабының дұрыстығы – 1  2) Орысша атауы  - 1  жалпы 3 балл  3) Ағылшынша атауы - 1

І. Сұрақ – жауап.

Әр топта 3 сұрақтан, келесі топқа қосылады. Жауабын үш тілде айтуы шарт. 1)Жауабының дұрыстығы – 1 2) Орысша атауы - 1 жалпы 3 балл 3) Ағылшынша атауы - 1

Бірінші бөлігім көп емес,  екінші бөлігім тілсіз жау. 2. Ең жеңіл элемент саналады,  периодтық жүйе осыдан басталады 3. Қара жер адамзатқа болған екен  Қазына іші толған, әр түрлі кен  Ішінде жүз мың түрлі асылы бар  Солардың ең артығы немене екен
  • Бірінші бөлігім көп емес,

екінші бөлігім тілсіз жау.

2. Ең жеңіл элемент саналады,

периодтық жүйе осыдан басталады

3. Қара жер адамзатқа болған екен

Қазына іші толған, әр түрлі кен

Ішінде жүз мың түрлі асылы бар

Солардың ең артығы немене екен

4. Бірінші бөлігім тасқын су,  Малға салынатын. 5. Алғаш болды белгілі  Күнде қандай элемент  Одан кейін біз оны  Жерден тауып зерттедік. 6. Ақ түйір айналады тыныш таппай  Жүргендей су бетінен орын жақпай  Аздан соң суға сіңіп жоқ болады  Оқушым ал ойланғын қойма таппай

4. Бірінші бөлігім тасқын су,

Малға салынатын.

5. Алғаш болды белгілі

Күнде қандай элемент

Одан кейін біз оны

Жерден тауып зерттедік.

6. Ақ түйір айналады тыныш таппай

Жүргендей су бетінен орын жақпай

Аздан соң суға сіңіп жоқ болады

Оқушым ал ойланғын қойма таппай

 (Азот-Азот-Hitrogen)  (Сутек-Gudrogen)  (Темір-Железо-Jermium)  (Селен-Селен-Selenium)  (Гелий-Гелий-Gallium)  (Натрий-Натрий-Neon)
  • (Азот-Азот-Hitrogen)
  • (Сутек-Gudrogen)
  • (Темір-Железо-Jermium)
  • (Селен-Селен-Selenium)
  • (Гелий-Гелий-Gallium)
  • (Натрий-Натрий-Neon)
 ІІ. «Мұртты кенгеру» сайысы.    Оқушы қаламсапты мұрнымен ұстап, жартылай отырып барып, берілген есепті кезегімен шығарады. Қайтарда жүгіріп келіп, эстафетаны келесі оқушыға береді. Дескрипторлары: 1) Жылдамдық   -1 2) Есептің шығарылуы  -1  жалпы 3 балл 3) Жауабының дұрыстығы -1

ІІ. «Мұртты кенгеру» сайысы.

Оқушы қаламсапты мұрнымен ұстап, жартылай отырып барып, берілген есепті кезегімен шығарады. Қайтарда жүгіріп келіп, эстафетаны келесі оқушыға береді.

Дескрипторлары:

1) Жылдамдық -1

2) Есептің шығарылуы -1 жалпы 3 балл

3) Жауабының дұрыстығы -1

- Азот оксиді – N 2 O 5 - H 2 SO 4 сал. мол. массасын тап. - 1 моль судың массасы тап. 144 грамм CO 2 газының моль саны - Күкірт оксидінің формулаларын жаз. - 12,04*10 23 молекула болса, судың зат мөлшерін тап.

- Азот оксиді – N 2 O 5

- H 2 SO 4 сал. мол. массасын тап.

- 1 моль судың массасы тап.

  • 144 грамм CO 2 газының моль саны
  • - Күкірт оксидінің формулаларын жаз.
  • - 12,04*10 23 молекула болса, судың зат мөлшерін тап.
ІІІ. «Қаппен секіру».    Әрбір оқушы тақтада берілген сөздерді қаппен секіріп барып, есіне сақтап қалады. Топқа айтады. Ол сөздердің (термин) мәнін ашу. 1) Жылдамдық    -1 2) Терминнің дұрыс айтылуы  -1  жалпы 3 балл 3) Терминнің мәнін ашу   -1

ІІІ. «Қаппен секіру».

Әрбір оқушы тақтада берілген сөздерді қаппен секіріп барып, есіне сақтап қалады. Топқа айтады. Ол сөздердің (термин) мәнін ашу.

1) Жылдамдық -1

2) Терминнің дұрыс айтылуы -1 жалпы 3 балл

3) Терминнің мәнін ашу -1

- Атом. - Әртекті қоспа - Химиялық реакция -Реагент - Молекула -Қосылу реакциясы - Күрделі зат - Валенттілік - Жай зат - Электртерістілік - Қоспа - Заттың күйі

- Атом. - Әртекті қоспа

- Химиялық реакция -Реагент

- Молекула -Қосылу реакциясы

- Күрделі зат - Валенттілік

- Жай зат - Электртерістілік

- Қоспа - Заттың күйі

IV. «Мерген сайысы» (тир ату)    Әр топтан бір оқушыдан шығып тирмен атып, сұрақтарды алып жауап береді. Дескрипторлары: 1) Тирмен дұмыс жасау -1 2) Дәлдік    -1  жалпы 3 балл 3) Сұраққа жауап  -1

IV. «Мерген сайысы» (тир ату)

Әр топтан бір оқушыдан шығып тирмен атып, сұрақтарды алып жауап береді.

Дескрипторлары:

1) Тирмен дұмыс жасау -1

2) Дәлдік -1 жалпы 3 балл

3) Сұраққа жауап -1

- Химиялық реакция типтері? - Біртекті қоспа дегеніміз не? - Зат мөлшерінің формуласы? - Хим. Байл. Түрлері? - Оттектің валенттігі. - Химиялық теңдеу дегенім не?

- Химиялық реакция типтері?

- Біртекті қоспа дегеніміз не?

- Зат мөлшерінің формуласы?

- Хим. Байл. Түрлері?

- Оттектің валенттігі.

- Химиялық теңдеу дегенім не?

7. Ковалентті байланыс түрлері? 8. Кестеде қанша элемет бар? 9. Ең электр терістілігі жоғары элемент? 10. Ең электр терістігі төмен элемент? 11. Авогодро тұрақтысы қаншаға тең? 12. Элементтер қаншаға бөлінеді?  
  • 7. Ковалентті байланыс түрлері?
  • 8. Кестеде қанша элемет бар?
  • 9. Ең электр терістілігі жоғары элемент?
  • 10. Ең электр терістігі төмен элемент?
  • 11. Авогодро тұрақтысы қаншаға тең?
  • 12. Элементтер қаншаға бөлінеді?
  •  
V. Мықты болсан жеңіп көр. (Арқан тартыс)    Арқан тартысып, ортада тұрған сұрақты жеңген топ алып жауап береді.  Логикалық сұрақ. Дескрипторлары: 1) Мықтылық   -2 2) Сұраққа жауап  -3  жалпы 5 балл

V. Мықты болсан жеңіп көр. (Арқан тартыс)

Арқан тартысып, ортада тұрған сұрақты жеңген топ алып жауап береді.

Логикалық сұрақ.

Дескрипторлары:

1) Мықтылық -2

2) Сұраққа жауап -3 жалпы 5 балл

 Профессор кешкі сағат 8-де ұйықтап, сағатының қоңырауын азанғы тоғызға туралайды. Сонда профессор қанша сағат ұйықтайды ?  
  • Профессор кешкі сағат 8-де ұйықтап, сағатының қоңырауын азанғы тоғызға туралайды. Сонда профессор қанша сағат ұйықтайды ?
  •  
V. Қорытынды.  VI. Бағалау.  VII. Үйге тапсырма.

V. Қорытынды. VI. Бағалау. VII. Үйге тапсырма.

Назарларыңызға рахмет

Назарларыңызға рахмет

-75%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
«Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар» эстафеталық ойын сабақ (594.27 KB)
