Материал на украинском языке.
Вступ
Актуальність. У сучасних умовах в Україні склалась критична ситуація зі станом здоров'я призовної мoлoдi. Основною причиною цього є стан здоров'я, слабкий фізичний розвиток, зниження імунітету до захворювань. У системі підготовки юнаків атлетична гімнастика є важливим засобом формування в них здорового способу життя, розвитку відновлення фізичних i духовних сил, реабілітації й корекції здоров'я. Факт існування тісного зв'язку між здоров'ям юнаків i організацією та методикою фізичного виховання доведено А. Г. Сухаревим, 1991; Г. Л. Апанасенком, 1992; В. А. Шаповаловою, 1993; Т. Ю. Круцевич, 1999; В. Гф. Ареф'євим, Г. А. Єднаком, 2001; Л. В. Волковим, 2002. На сучасному етапі дуже актуальні дослідження, пов'язані з оздоровчою дією засобів атлетичної гімнастики, у тому числі й нових нетрадиційних фізкультурно-спортивних видів на осіб юнацького і молодіжного віку 17 - 20 років. Слід розрізняти поняття «атлетика» і «атлетична гімнастика». Атлетика - похідне від слова «атлет», тобто спортсмен високого класу - має на увазі високий рівень розвитку фізичних якостей або процес досягнення щонайвищих результатів в заняттях фізичними вправами конкретної спрямованості (вид спорту). Атлетична ж гімнастика є одним з традиційних і масових видів занять фізичними вправами силової спрямованості, має свої відмітні особливості.
Це один із найефективніших засобів усебічного розвитку організму людини. Система вправ із навантаженнями, спрямована на укріплення здоров’я, виправлення недоліків фігури та постави. Позбавляє від багатьох фізичних вад (сутулість, запалі груди, неправильна осанка, слаборозвинені м'язи). Режим вправ у поєднанні з раціональним харчуванням дозволяє позбавитися від зайвих жирових відкладень або додати у вазі в тих випадках, коли це необхідно. Система вправ тренує життєво важливі системи організму, через розвиток мускулатури активно і благотворно впливає на роботу внутрішніх органів, робить тіло мускулистим і красивим, дозволяє напрямлено управляти своєю статурою. з гантелями, гирями, штангою, власною вагою (віджимання, підтягування на турніку), на спеціальних тренажерах сприяє досягненню високого рівня сили, розвитку витривалості, зміцненню нервової системи. У першу чергу повинні вирішуватися завдання, спрямовані на збереження здоров’я, а вже потім – на розвиток сили і корекцію фігури.
В атлетичній гімнастиці є два напрями:
масово-оздоровчий;
спортивний.
Масово-оздоровчий напрямок атлетичної гімнастики можна кваліфікувати як один із різновидів гімнастики, змістом якої є силові вправи із застосуванням стандартних гімнастичних снарядів, навантажень, різних тренажерів, спрямованих на зміцнення здоров’я, розвиток високого рівня загальної та спеціальної фізичної підготовки. Названий напрямок не використовує обов’язкового набору спеціальних тренажерів, штанг, гантелей.
Спортивний напрямок атлетичної гімнастики пов’язаний із підготовкою атлета до змагань, для досягнення ним максимально можливого результату (культуризм, боді – білдінг).
Характерні ознаки спортивного напрямку атлетичної гімнастики:
регулярні чітко дозовані систематичні заняття;
жорстка система чергування роботи і відпочинку, кількості підходів і повторів, вправи, ваги навантажень у режимі м’язової роботи;
підбір таких м’язових режимів, які дають збільшення маси м’язів і покращують рельєф мускулатури;
суворе застосування енергетичного запасу за рахунок їжі.
Велику увагу під час занять атлетичною гімнастикою потрібно приділяти анатомо-фізіологічним особливостям дітей.
Найбільший приріст сили у хлопчиків буває, як правило, з 14 до 17 років, тож цей період можна вважати найсприятливішим.
Однак слід пам’ятати, що надмірні силові навантаження негативно впливають на формування кісток, особливо на їхню довжину. Тому, якщо учень ще не досяг певного зросту, слід утримуватися від вправ, що діють у вертикальному напрямку на хребет, або виконувати їх на тренажерах, які знімають навантаження на хребет.
У юнацькому віці організм швидше втомлюється від силових вправ, аніж від вправ на витривалість. Тому уроки атлетичної підготовки доцільні 2-3 рази на тиждень. Проводячи уроки, треба пам’ятати про те, що юнаки під час виконання вправ витрачають значно більше енергії, ніж дорослі спортсмени.
Особливе місце в безпеці занять атлетичною гімнастикою займають медичний контроль, самоконтроль, ведення щоденника для запису об’єктивних даних, зручних для порівняння й аналізу приросту сили та силової витривалості.
За допомогою програми спеціального курсу атлетичної гімнастики кожен учень 16-17-річного віку може розвинути силу м’язів, а правильно дібрані вправи на уроках атлетичної гімнастики, регулярні заняття тільки позитивно вплинуть на характер нервових процесів, роблячи і їх ефективними для кожного конкретного випадку.
Мета дослідження – обгрунтувати необхідність проведення уроків фізичної культури з використанням вправ силової спрямованості на основі модульно-рейтингової технології оцінювання досягнень учнів старшої школи.
Методи дослідження. Для розв’язання поставлених завдань був зроблений аналіз матеріалів публікацій з означеного питання, проведені соціологічні дослідження і бесіди з підлітками виявили, що одним з найбільш популярних видів фізкультурно-оздоровчої діяльності є атлетична гімнастика. Підлітки вважають, що атлетична гімнастика є засобом різносторонньої фізичної підготовки людини, сприяє поліпшенню здоров'я, розвиває силу, формує красиву статуру (Воробйов А.Н., Сорокін Ю.К., 1987; Фильньченков Д.А., 1994; Щербаков Е.П., 1970).
Результати дослідження. Основним шляхом реалізації принципу самостійності є самостійна робота учнів. Вона не зобов’язує учнів до професійного становлення через нормативну побудову їх діяльності, а створює креативні умови, надаючи їм можливість самим визначити терміни, навантаження та ін. Самостійна робота школярів є однією з основних форм занять, оскільки формує самостійність як рису особистості та готує до постійного самовдосконалення. Атлетизм – це саме той вид спорту та фізичного розвитку, саме ті вправи з використанням різних обтяжень для розвитку сили і форми окремих м'язів і тіла в цілому, яким із задоволенням займаються сучасні юнаки.Вчителем фізичного виховання запропоновані бесіди-лекції з учнями 10-11 класів за такими темами: „Атлетизм. Базові рекомендації”, „Нетрадиційні системи фізичного виховання”, „Олімпійський рух в Україні”, „Основи психогігієни”, „Основи фізичного виховання в сім'ї” та ін.
Зміст уроку
Підготовча частина:
Шикування, повідомлення завдань уроку.
2. Візуальний контроль учнів.
3. Бесіда про значення атлетичної гімнастики для подальшої трудової діяльності.
4. Замір ЧСС за 10 сек
5. Інструктаж з безпеки життєдіяльності
6. Бігові вправи:
- повільний біг із серіями стрибків;
- біг схрещеними кроками;
- біг із високим підніманням стегна.
Весь материал - в документе.