Алматы облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
«Талдыбұлақ орта мектебі-МДШО-мен» КММ
бастауыш сынып мұғалімі
Адильбаева Шынар Быдыбаевна
Ата насихаты
Сабақтың тақырыбы: Буын. Ата насихаты
Мақсаты:
оқушылардың буын туралы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік жасау,
1,2,3 буынды сөздерді ажыратуға жаттықтыру,
оқу-жазу дағдыларын арттыра отырып, сөздік қоры мен сөйлеу тілін дамыту,
оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: жеке сюжетті суреттер,Қазақстан байрағының макеті
Сабақтың әдісі : түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
І. Мотивациялық кезең (оқушы қызығушылығын ояту)
-Балалар, сендер ата немесе әке туралы мақал-мәтел білесіңдер ме?
Алты аға бірігіп әке болмас,
Жеті жеңге бірігіп ана болмас.
Әкесіне қарап ұлын,
Шешесіне қарап қызын таны.
ІІ. Операционалдық-орындаушылық кезең.
Кітаппен жұмыс
76-жаттығу Ертегіні түсініп оқы. Ата насихаты.
1. Мұғалім ертегіні мәнерлеп оқып береді.
2.Оқушылар кезекпен оқиды.
Ертегі бойынша сұрақтар:
- Әке балаларына қандай ақыл айтты?
-Неліктен әке « Тірліктің күші-бірлікте» деп айтты?
-Сөздерді буынға бөліп жазу әке, күн, бала
Ә-ке, күн, ба-ла.
Сөздік жұмыс.Сөздердің мағынасын түсіндіру
Араздасу –ұрысу,керісу.
Сабау – қатты шыбық.
77-жаттығу
Кі-тап, би-ші-лер, о-қу-шы, қа-ғаз, жү-ге-рі.
Сергіту сәті
Шынығамыз, жастай бiз,
Жаттығуды бастаймыз.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш
Бойымызға жинап күш.
Шынығамыз, жастай бiз,
Жаттығуды бастаймыз
78-жаттығу. Топпен жұмыс:«Кім жылдам?» ойыны. Мына суреттер бойынша кестеге бір буынды, екі буынды , үш буынды сөздерді орналастыр:(Әр топ өз создерінің суреттерін тақтадағы кестеге іледі, кесте үш түсті: қызыл, жасыл, сары; суреттер әр топқа беріледі, соның ішінен балалар өздерінің топтарына тиісті сөздердің суреттерін алып тақтадағы кестеге магнитпен қадайды, сөздерін жазады; сынып соған қарап сөздерді дәптерлеріне жазады)
І-топ ҚЫЗЫЛДАР 1 буынды сөздерді табады
ІІ-топ ЖАСЫЛДАР 2 буынды сөздерді табады
ІІІ-топ САРЫЛАР 3 буынды сөздерді табады
| 1 буынды сөздер | 2 буынды сөздер | 3 буынды сөздер |
|
|
|
|
Дәптермен жұмыс
Сөздердің алғашқы буынын тауып жаз.
….-ға, ….ра, …-ге, ..-лең, …-дыс, …-ғыш, …-уыл, …-лем, …-лық.
Буын санына қарай сөз ойлап жаз.
О-тан қи-ын
…….. ………..
…….. ……….
Қатарды жалғастыр.
Қа-зақ тә-уел-сіз
Көркем жазу.
Бал
Бала
Балақай
ІІІ. Рефлексиялық бағалау кезеңі.
Толықтыру тесті. Төмендегі өлеңді толықтыр:
Кел,балалар, ……………. (о-қы-лық,)
Оқығанды көңілге
Ықыласпен ………….. (то-қы-лық!)
Оқушылардың дәптерлерін тексеріп бағалаймын.


Ашық сабақтың жоспары "Ата насихаты" (20.38 KB)

