Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Презентации  /  3 класс  /  Ашық сабақ: С. Шаймерденов. Қар

Ашық сабақ: С. Шаймерденов. Қар

Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Сабақтың атауы

Ашық сабақ: С. Шаймерденов. Қар

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Мақсаты: автор жайлы мағлұмат беру; мәтіннің мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру;мәтіндіоқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,

1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;

2.Дамытушылық: талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;

3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу; патриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық « Тамаша» ойыны.

Мұғалім сөйлемдер айтады, оқушылар: " Тамаша" деп жауап береді, жұдырықтарын түйіп бас бармақтарын көтереді. Ұнамаған сөйлемдер болған жағдайларда бас бармақтарын төмен түсіреді

Ақ көңілді жүректіміз-

Ақ ниетті тілектіміз-

Амандасып алайық

Қонақтарға ізетпен біз-

Қызығушылықты ояту

Жұмбақ шешу

Қыста ғана болады

Ұстасан қолын тонады. Қар

Топқа бөліну, топ ережелерін қайталау

1 Ақша қар

2 Жапалақ қар

3 Омбы қар

Топ басшыларын сайлау

Ақша қар- жаңа туған таза қар

Жапалақ қар- ірі түіршікті жапырақтап жауған қар

Қырбық қар- жұқа жауған қар

Омбы қар- ат бауырлайтын қалың қар

Сонар қар- алғаш жауған қалың қар

Ұлпа қар- түйіршітері үлбіреген, жеңіл үлпек қар

Күртік қар- беті қатқан, қалың қар

Үймен қар- боран жердегі қарды сырғытып, бір жерге үйілген қар.

Үй тапсырмасын қайталау С. Сейфуллин. «Қызыл шұнақ»

Үй тапсырмасын бекіту:

«Тосын сый» арқылы бекіту.

1.1.Қазір жылдың қай мезгілі?Қыс айларын ата?

Қыс мезгілі.

2.Қызыл шұнақ» өлеңінің авторы кім? Сәкен Сейфулин

1. «1.Қызыл шұнақ аяз» деп қандай аязды айтады екен ?

(Қызыл шұнақ — бет қаратпайтын аяз, үскірік).

2. 2.Қыстыгүні ауа райы қандай болады?

1. 1.Қазіргі сәт туралы 2-3 сөйлем құрау.

2. 2.Қыста ғана болады.

Ұстасаң қолың тоңады? (қар)

Автор жайлы мәлімет беру

Сафуан Шаймерденов- 1922 жылы 15 сәуірде, Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Амангелді аулынды дүниеге келген. Орта мектепті бітірген соң, өз ауылының орталау мектебінде біршама уақыт мұғалім болды. 1950 жылы ҚазМУ- дің филология факультетін үздік бітірді. «Болашақ жол» атты алғашқы романы 1953 жылы жарық көрді. 1992 жылы Қазақстан Республикасының Халық жазушысы құрметті атағына ие болды. «Құрмет белгі» орденімен және бірнеше медальдармен тарапатталған. 23 ақпанда 2007 жылы қайтыс болды.

Сергіту сәті

Али мен Аянын әнін айту.

Ой сергітеді,шашағандары басылады

Ой толғаныс

Таймер- 5 минут- мәтінді өздігінен оқу

-балалар, біз қар туралы не білеміз?

Сендер далаға шыққанда қарды қолдарыңмен ұстап көрдіңдер ме?

— Қар қандай екен?

-Сонда, қар туралы не біледі екенбіз? (балалардың жауабын тыңдау)

— Қардың түсі ақ, суық, қолымызбен ұстасақ, ол еріп кетеді, демек ол жылыдан еріп суға айналады.

— Жауып тұрған қарға алақанымызды тоссақ – ол алақанымызда ақ ұлпа болып көрінеді.

Мұғалімнің түсіндіруі:

Қар-түсі ақ,дыбыссыз,салмағы тым жеңіл, дене түршіктірерлік суық болады,жылудың әсерінен суға айналады.Қардың көлбемей,тік, баяу жаууы желдің болмауына байланысты, ал қардың жапалақтап, қиыршық болып ери жаууы даладағы ауа райының сууы мен жылуына, желдің болу-болмауына байланысты.

Демек күздегі жауын, жаздағы жаңбыр және қыс мезгіліндегі қар –бұлар жауын-шашынға жатады

Топтық шығармашылық тапсырмалар

1 топ-Қар суретін салып, қию

2 топ- Қар туралы шағын әнгіме құрау

3 топ- Қар образына ену. «Қар» сөзіне өлең жазу

Үйге тапсырма

Мазмұндау

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Топ басшылары бағалайды

2. Мұғалімнің бағалау

Кері байланыс

Қар қызы бар қолымда соған шырша ойышықтарын

Сары ойыншық- сабақ ұнады,

Жасыл тақырыпты түсіндім

Қызыл- сабақ ұнамады, тақырыпты түсінбедім.

09.01.2018

Содержимое разработки

Қош келдіңіздер

Қош келдіңіздер

Ұйымдастыру бөлімі

Ұйымдастыру бөлімі

Мақсаты: Оқушыларға қыс мезгілінің өзгерістері жайлы айта отырып, сабақтың тақырыбын ашу, мазмұнын игеруге жағдай жасау; ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдысын қалыптастыру; бақылағыштыққа баулу.

Мақсаты:

Оқушыларға қыс мезгілінің өзгерістері жайлы айта отырып, сабақтың тақырыбын ашу, мазмұнын игеруге жағдай жасау; ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдысын қалыптастыру; бақылағыштыққа баулу.

Тосын сый

Тосын сый

Жаңа сабақ САФУАН ШАЙМЕРДИНОВ . ҚАР.

Жаңа сабақ

САФУАН ШАЙМЕРДИНОВ .

ҚАР.

Дәптермен жұмыс:  Қар ұлпалары, қар жапалақтары тіркестеріне қатысты сөздерді тауып жазу

Дәптермен жұмыс:

Қар ұлпалары,

қар жапалақтары тіркестеріне қатысты сөздерді тауып жазу

Серіту сәті

Серіту сәті

Топтық жұмыс:  1-топ: Қар туралы шағын әнгіме құрау. 2-топ:Қар тақырыбына 4 жол өлең. 3-топ:Қар суретін салып, қию.

Топтық жұмыс:

1-топ: Қар туралы шағын әнгіме құрау.

2-топ:Қар тақырыбына 4 жол өлең.

3-топ:Қар суретін салып, қию.

Жазушының денені түршіктірер зәрі бар деген сөзін қалай түсінесің? С.Шаймерденов кім? Қорытынды   Жазушы жауып тұрған қарды қалай бейнелеген?

Жазушының денені түршіктірер зәрі бар деген сөзін қалай түсінесің?

С.Шаймерденов кім?

Қорытынды

Жазушы жауып тұрған қарды қалай бейнелеген?

Сабақты бағалау әдісі:

Сабақты бағалау әдісі:

Қар қызы бар қолымда соған шырша ойышықтарын  Сары  ойыншық- сабақ ұнады,  Жасыл  тақырыпты түсіндім  Қызыл - сабақ ұнамады, тақырыпты түсінбедім .

Қар қызы бар қолымда соған шырша ойышықтарын Сары ойыншық- сабақ ұнады, Жасыл тақырыпты түсіндім Қызыл - сабақ ұнамады, тақырыпты түсінбедім .

 Назарларыңызға  рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ашық сабақ: С. Шаймерденов. Қар (22.74 MB)
