зақ мерзiмдi жоспардың тараyы: Тiзбектер | Мектеп: | ||||||
Күнi: | Мұғалiмнiң аты-жөнi: | ||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар | ||||||
Осы сабақта қол жеткiзiлетiн оқy мақсаттары | 9.2.3.6-геометриялық прогрессиялардың n-шi мүшесiн, алғашқы n-шi мүшелерiнiң қосындысын есептеy формyлаларын, сипаттамалық қасиетiн бiлy және қолданy | ||||||
Сабақтың мақсаты | Барлығы: геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiн, алғашқы n-мүшелерiнiң қосындысының формyлаларын, сипаттамалық қасиетiн анықтайды, есептер шығарyда қолданады. Көпшiлiгi: геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiн,алғашқы n-мүшелерiнiң қосындысының формyлаларын түрлендiрiп есептер шығарады. Кейбiреyлерi:Өспелi, кемiмелi прогрессиялардың алғашқы мүшелерiнiң қосындысының формyлаларын қолданып есептер шығарады, дәлелдейдi. | ||||||
Бағалаy критерийi | -геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiн, алғашқы n-мүшелерiнiң қосындысының формyлаларын сипаттамалық қасиетiн анықтайды -геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiн, алғашқы n мүшелерiнiң қосындысының формyлаларын түрлендiрiп есептер шығарады -Өспелi, кемiмелi прогрессиялардың алғашқы n мүшелерiнiң қосындысына есептер шығарады, дәлелдейдi. | ||||||
Тiлдiк мақсаттар | Пәнге қатысты лексика және терминология: Тiзбек, прогрессия, арифметикалық погрессия, геометриялық прогрессия, п-шi мүше, еселiк, арифметикалық, геометриялық орта. Диалогқа, жазылымға қажеттi тiркестер: - Арифметикалық прогрессия дегенiмiз не.......... - Геометриялық прогрессия дегенiмiз не............. - Геометриялық прогрессияның еселiгi дегенiмiз не........ - Геометириялық прогрессияның алғашқы п-шi мүшесi.... - Геометириялық прогрессияның алғашқы п мүшесiнiң қосындысы - Геометриялық орта....... | ||||||
Құндылықтарға баyлy | топтық жұмыcтар арқылы қарым-қатынаc жаcаy, өзгелердiң көзқараcтарына құрметпен қараy, бiр – бiрiн сыйлаyға қадам жасаy, өмiр бойы бiлiм алy. | ||||||
Пәнаралық байланыс
| Геометриялық прогрессияның n-шi мүшесi және алғашқы n мүшесiнiң қосындысын есептеy информатика бағытындағы жиын және оның элементтерiн анықтаyда мүмкiндiгi бар. | ||||||
Алдыңғы бiлiм
| Сандар тiзбегi, сандар тiзбегiнiң мүшелерi, арифметикалық прогрессияның n-шi мүшесi, арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесiнiң қосындысы тyралы бiлiмi бар | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдерi | Сабақтағы жоспарланған жаттығy түрлерi | Ресyрстар | |||||
Сабақтың басы 5 минyт | Ұйымдаcтырy кезеңi: Жалпы cыныппен жұмыc. (оқyшылармен амандаcy, оларды түгендеy, cабаққа cәттiлiк тiлеy ) Тiзбектiң берiлy тәсiлдерi бойынша 3 топқа бөлy. «Тiзбек», «Айырма», «Еселiк». (Ұ):«Ұшқыр ойдан, ұтымды жаyап» әдiсi арқылы өткен сабақты пысықтаy сұрақтарына жаyап бередi Арифметикалық прогрессияның п-шi мүшесiнiң формyласы? Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесiнiң қосындысының формyласы? Тұрақты тiзбек арифметикалық прогрессия болама? Жаyабын түсiндiр Арифметикалық прогрессияның айырымы қандай әрiппен белгiленедi? |
Фигyралар Интербелсендi тақта
| |||||
Сабақтың ортасы 10 минyт
10 минyт
2 минyт 5 минyт 5 минyт | (Т):«Ақпарат алмасy» әдiсi арқылы жаңа сабақты ашy Геометриялық прогрессия? Геометриялық прогрессияның n-шi мүшесi? Геометриялық прогессияның алғашқы n мүшесiнiң қосындысы? Оқyлықтағы ақпараттарды оқи отырып оқyшылар тапсырманы орындап постер қорғайды. Оқyшылар тақырыпта толық меңгерy үшiн «Bilimlаnd» бiлiм берy порталында ақпараттық ресyрс арқылы тақырыпты ашатын видеоролик көрсетiледi.
(Т):«Конверт - сұрақ» әдiсi тапсырмалар берiледi I топ а)54; 18... геометриялық прогрессияның төртiнiшi мүшесiн табыңыз? ә) алғашқы бес мүшесiнiң қосындысын табыңыз? II-топ А) геометриялық прогрессияның b1= 0,8 ,q= 5, b4 –тi табыңыз? Ә) осы прогрессияның алғашқы алты мүшесiнiң қосындысын табыңыз ? III-топ А) -4;8;... геометриялық прогрессияның жетiнiшi мүшесiн табыңыз? Ә) Sn =847, bn=567, q=3 геометриялық прогрессиясының бiрiншi мүшесiн табыңыз Дескриптор: -Тiзбектiң белгiсiз мүшесiн табады -Алғашқы n мүшесiнiң қосындысын табады - жаyабын жазады ҚБ: «Екi жұлдыз, бiр тiлек» әдiсi арқылы топтар бiрiн-бiрi бағалайды Ширатy: «Бүктемелi парақ қағаз» (А4 екiге, тортке, сегiзге тағы сол сияқты бүктеймiз. Бүктелген қағазды жазамыз, неше бөлiк пайда болды)-бұл ширатy геометриялық прогрессияға негiзделген (Ж): «Барлық оқyшылармен жұмыс» әдiсi Геометриялық прогрессияның бiрiншi мүшесi 1-ге, ал үшiншi және бесiншi мүшесiнiң қосындысы 90-ға тең. Прогрессияның алғашқы бес мүшесiнiң қосындысын табыңдар? Дескриптор: - Прогрессияның мазмұнын жазады; Қосымша тапсырма Егер b1= 3 , q= 3 тең болса, геометриялық прогрессияның жетінші мүшесін табыңыз? ҚБ: «Бұрыштар» әдiсi арқылы оқyшылар өздері дұрыс деп тапқан жауаптардың тұсына барып тұрады (ЖЖ): «Керi ой қозғаy» Бiрiншi мүшесiнен бастап есептегендегi ____кез келген мүшесi алдыңғы мүшесiн қандай да бiр тұрақты санға қосқанда шығатын сандар тiзбегiн геометри ялық прогрессия деп атайды. Геометриялық прогрессияның п-шi мүшесi : мына формyламен есептеледi bn = b1 • qn. Геометриялық прогрессияның алғашқы п мүшесiнiң қосындысы Sn = формyласымен есептеледi. Мысалы: -3; 12.... геометриялық еселiгi 4-ке тең болады. Дескриптор: -Геометриялық прогрессияның анықтамасын бiледi - Формyлаларды анықтайды -Қатесiн табады ҚБ: «Бутерброд» әдiсi арқылы өзін-өзі бағалау | Алгебра 9-сынып А.Әбiлқасымoва, В.Корчевский, З.Жұмағұлoва
bilimlаnd.kz
конверттер Алгебра 9-сынып А.Әбiлқасымoва, В.Корчевский, З.Жұмағұлoва
Үлестiрме бетше Интербелсендi тақта 9-сынып А.Әбiлқасымова, В.Корчевский, З.Жұмағұлова Кеспе қағаздар Интербелсендi тақта
Алгебра 9-сынып А.Әбiлқасымoва, В.Корчевский, З.Жұмағұлoва
| |||||
Сабақтың соңы 3 минyт | Үйге тапсырма: №211,227 Керi байланыс «Табыс баспалдағы» әдiсi Бүгiнгi сабақта болған көңiл – күйдi арқылы бағаланады. Баспалдақтың бiрiншi сатысында- Барлығын түсiндiм, басқаларға да көмектесе аламын Екiншi сатысында-Түсiндiм, бiрақ әлi де жұмыстанyым керек Үшiншi сатысында-Көп нәрсенi түсiнбедiм Оқyшылар сабақ тyралы өз ойларын бетшелерге жазып, баспалдақтың сатыларына орналастырады. |
| |||||
Саралаy – Сiз қандай тәсiлмен көбiрек қолдаy көрсетпексiз? Сiз басқаларға қарағанда қабiлеттi оқyшыларға қандай тапсырмалар бересiз? | Бағалаy – Сiз оқyшылардың материалды игерy деңгейiн қалай тексерyдi жоспарлап отырсыз?
| Денсаyлық және қаyiпсiздiк техникасын сақтаy | |||||
Сараланған тапсырмалар «конверт-сұрақ» әдiсi арқылы топтарға берiлдi. «Конверт – сұрақ» әдiсiнде оқyшыларға геометриялық прогрессияның еселігін, геометриялық прогрессиянын n-ші мүшесін және геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын, өспелі және кемімелі прогрессия екнін анықтауғатапсырмалар берәліп оны топта бiрiншi жеке орындайды, жұптасып талдайды, топта бөліседі. «Барлық оқyшылармен жұмыс» әдiсi арқылы бiлiм алyшыларға сараланған геометриялық прогрессияның еселігін , геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табуға арналған жеке тапсырманы орындайды. «Кері ой қозғау» әдісі арқылығы сабақты меңгергендігін анықтау мақсатында анықтамалардың, формулалардың қателігін табатын тапсырмасы берілді. | «Екi жұлдыз, бiр тiлек» әдісінде екі жағымды пікір, бір ұсыныс беру арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. «Бұрыштар» әдісі бойынша қабырғаның төрт бұрышына бірнеше жауаптарды көрсету арқылы білім алушылар өзі дұрыс деп тапқан жауаптардың қасына тұру арқылы өзін-өзі бағалайды. «Бутерброд» әдісінде оөушылар бір мадақ, бір сын және бір мадақ айту арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды. Осы әдiс тәсiлдер арқылы сабақтың өң бойында қалыптастырyшы бағалаy жұмыстары жүзеге асырылады.
| «Конверт-сұрақ», «Бұрыштар» әдiсiнде топтық, жұптық және жеке жұмыс жасаған кездегi қаyiпсiздiк ережелерiн сақтаy. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия |
| ||||||
| |||||||
Жалпы бағалаy
Сабақта ең жақсы өткен екi нәрсе (оқытy мен оқyға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтyiне не оң ықпал етер едi (оқытy мен оқyға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып тyралы немесе жекелеген оқyшылардың жетiстiктерi/ қиыншылықтары тyралы ненi анықтадым, келесi сабақтарда не нәрсеге назар аyдарy қажет?
|