Материал на украинском языке.
Мета уроку:
- Познайомити учнів з видами комп’ютерних вірусів, способами їх розповсюдження, профілактичними засобами та методами боротьби з нами.
- Дати означення поняттю «захист інформації», «вірус», навчитися виконувати перевірку на виявлення вірусу за допомогою програми антивірус «АВАСТ»
- Розвивати мислення, теоретичне критичне та творче мислення.
- Виховувати увагу, акуратність, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки та програмному забезпеченню; уміння раціонально використовувати час при виконанні самостійних завдань.
Завдання уроку:
- Закріпити знання з теми «Інформаційна система»
- Вивчити основні типи вірусів, та способи їх розповсюдження, основні типи антивірусних програм і їх особливості
- Розвивати навички роботи з ПК , логічне мислення, комунікативні навички.
- Виховувати відповідальність, самостійність при прийнятті рішень, толерантність,ерудицію.
Тип уроку:
комбінований, практична робота.
Учні повинні знати:
- Визначення терміна «комп’ютерний вірус»
- Класифікацію комп’ютерних вірусів
- Типи антивірусних програм
Учні повинні вміти:
- Знаходити та видаляти віруси з різних носіїв
Програмне забезпечення:
Персональний комп’ютер, проектор, карточки із завданнями на закріплення,антивірусна програма, практичне завдання.
Хід уроку:
- Організаційний момент (2 хв.)
- Перевірка знань та умінь учнів (3 хв.)
- Інформаційна хвилинка ( 2 хв.)
-
Вивчення нової теми
- Поняття комп’ютерного віруса .
- Середовище розповсюдження вірусу.
- Деструктивні можливості вірусів.
- Троянські коні та хробаки.
- Антивірусні програми та лікування заражених дисків.
- Фізхвилинка.
- Практична робота «Захист від вірусів: виявлення та лікування» (5 хв. )
- Підведення підсумків (1 хв. )
- Домашнє завдання (2 хв. )
1. Організаційний момент:
І Етап
- Я дуже рада вас бачити. Ви дуже розумні та цікаві діти. Сьогодні чудовий день, і ми з вами дуже весело у корисно проведемо цей урок. Уважно все слухаємо і легко розуміємо все що я буду сьогодні на уроці розповідати. Буду намагатись щоб ви сьогодні отримали чудові знання, які зможете використати для свого домашнього комп’ютера.
2.Перевірка знань і умінь учнів
Давайте пригадаємо вивчений матеріал. Ми вивчали , які процеси відбуваються з інформацією, давайте пригадаємо:
- Пошук і збирання;
- Зберігання і накопичення;
- Передавання і поширення;
- Отримання та сприйняття
- Опрацювання використання та створення;
- Захист
- Оцінювання та сприйняття
А система в якій здійснюються ці інформаційні процеси називається…ІНФОРМАЦІЙНОЮ!
Говорять, що най досконалою інформаційною системою є ми з вами, тобто ЛЮДИНА
3. Інформаційна хвилинка.
Людина це най досконала інформаційна система, тому що ми з вами вміємо сприймати, обробляти , передавати і зберігати інформацію. Тому нерідко людину порівнюють з комп’ютером. Сьогодні ми з вами поговоримо про хвороби. Скажіть будь ласка, які симптоми хворої людини?
А яким чином розповсюджуються хвороби?
Відповіді дітей необхідно прокоментувати - через брудні руки( руки потрібно мити) – через повітря ( потрібно провітрювати приміщення), необхідно знати що рознощиками хвороб є мікроби та віруси.
4. Вивчення нової теми
Постановка проблеми:
Тут вчитель запускає «вірус»
- Що ж робити…..
- Щось сталося з моїм комп’ютером
Що сталося?.....
Цю програму я написала сама для вас, тому ніякої шкоди вона комп’ютеру не завдасть, а ось є такі програми, які дійсно можуть нашкодити комп’ютеру
Темою сьогоднішнього уроку є саме такі програми. Слайд 1
Що ж таке комп’ютерний вірус – це комашка, камінець, що це таке?
Комп'ютерний вірус – це спеціально створена програма для виконання несанкціонованих деструктивних дій на ураженому комп'ютері
Комп'ютерний вірус – це програма, що активізується під час виконання іншої, зараженої нею програми. Після активації вірус само відтворюється, вражаючи програми на жорсткому диску та на інших носіях Слайд 2
Середовище розповсюдження: Слайд 3
- Завантажувальні
- Файлові
- Мережні
- Комбіновані
- Макровіруси
А як ви зрозумієте, що комп’ютер атакований вірусами: Слайд 4
- Часті «зависання» комп’ютера
- Неможливо завантажити Операційну систему
- Припинення роботи, чи неправильна робота програми, що раніше функціонувала нормально
- Збільшення кількості файлів на диску, змінення їх обсягів, дати та часу створення
- Періодична поява на екрані недоречних повідомлень
- Руйнування файлової структури
(Робота з підручником) «Ланцюжок» (стор 141-142)
Тепер самостійно прочитайте про троянські коні та хробаки, що це за програми?(2-3 хв.)
Учні об’єднуються у дві групи одні вивчають про хробаків, інші про троянів. Розповідають один за одним. Слайд 5
Як же з ними боротися, панове, що робити, як зберегти свої персональні дані та програми? Ось Вам пам’ятка що ж треба робити.
Антивірусні програми - це сканери, монітори, ревізори : Слайд 6
Яким чином заражається файл? Ось приблизна схема:
Тому, чим більше антивірусна програма «знає» вірусних кодів, тим краще вона справляється зі своєю задачею. А зберігаються ці знання в спеціальних базах . Такі бази потрібно постійно оновлювати і кращий той антивірус, у якого ця база оновлюється постійно (1-2 рази на добу)
Тому, швидше наповнюємо свою аптечку антивірусними засобами, як вони називаються та чи є серед них безкоштовні – зараз дізнаємось:
Слайд 9, 10
А тепер, ми попрацювали разом, хочу щоб ви трошки відпочили.
5.Фізхвилинка Слайд 11-18
6.Практична робота: Попередити про ТБ та санітарно-гігієнічні норми
Переглянути відео пояснення. Роздати листочки з ПР
Перевірити папку «Мої документи» на робочому столі на наявність вірусів
7.Підсумок уроку: Я перевіряю ПР та задаю питання , які є на листках кожного учня . Виставлення оцінок.
8.Домашнє завдання:
Дякую за увагу!!