Сабақ тақырыбы: Алгоритм және оның қасиеттері
Сабақ мақсаты:
1. «Алгоритм» ұғымын қалыптастыру, оның қасиеттерін білу, орындаушы мен оның командалары ұғымын қалыптастыру;
2. Алгоритм құру дағдысын қалыптастыру, негізгі қасиеттеріне мысалдар келтіре білу, алгоритмнің берілу тәсілдерін қолдана білу, алгоритмді орындау түсінігін дамыту;
3. Қарапайым алгоритмдер құра білу, нәтижесін талдай алу;
Сабақ көрнекілігі: тақырып бойынша мультимедиалық слайд, оқулық.
Сабақ түрі: түсіндіру - пікірталастық, теориялық.
Оқушылар білуі қажет: алгоритм ұғымын, алгоритмдер қасиеттерін.
Оқушылар орындай білу керек: алгоритм қасиеттерін ерекшелеу.
Пән аралық байланыс: математика, қазақ тілі, геометрия, технология.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
1. Оқушыларды түгелдеу, журнал толтыру, оқушылардың дәптерлерін, оқулықтарын қарап шығу.
2. Сынып, тақта, парта тазалығын қарап шығу, қажет болса ескертулер жасау.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Жаңа сабақ.
«Алгоритм» ұғымы.
Проблемалық ситуация:
Мына интегралдық функцияның х=3 болғандағы мәнін шығара аласыңдар ма?
? (жоқ, біз ондайды өткен жоқпыз)
Онда былай істеңдер: бұл таңбаны интеграл дейді.
Мына нұсқауларды --- орындаңыздар.
1. х - тың дәрежесіне 1 қосыңыз; х3
2. осыны 3 ке бөліп, бөлшек етіп жазыңыз;
3. х - тың орнына алдымен интеграл белгісінің үстіңгі санын қойып 1 - бөлшек етіп жазыңыз,
4. х - тың орнына алдымен интеграл белгісінің астыңғы санын жазып 2 - бөлшек өрнек жазыңыз;
5. 1 - бөлшектен 2 - бөлшекті шегеріңіз;
6. шыққан санды нәтиже ретінде жазыңыз; 3
Нәтиже 3 шықты. Мен айтқан нұсқаулар бойынша сіздер білмесеңіздер де жоғарғы математиканың есебін шығардыңыздар. Мен есептің алгоритмін айтып тұрдым, сіздер орындадыңыздар.
Алгоритм дегеніміз - берілген есептің шығару жолдарын реттелген амалдар түріне келтіру.
Мысалдар келтіру...
Бұл термин алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалуы.
Алгоритм сөзінің пайда болуы ұлы математик Мұхаммед әл - Хорезмидің атымен байланысты.
Алгоритм мен атқарушы ұғымы өзара тығыз байланысты. Алгоритмді тек адамдар жасайды. Одан алгоритмді құру ережелері талап етіледі. Ал алгоритмді адамдар немесе әртүрлі құрылғылар - компьютерлер, автоматтар, тұрмыс техникасы және роботтар орындайды.
Алгоритмдегі әрбір іс - әрекет команда, ал командалар жиынтығы атқарушы командалар жиынтығы д. а.
Алгоритмдер. Айналамыздың барлығы алгоритмдер, яғни іс - әрекеттердің көбісін белгілі бір алгоритммен орындаймыз, оны өзімізде кейде байқамай қаламыз (өрт кезінде эвакуациялау нұсқаулықтары, егін егу, салат жасау т. б.). мыс: ағаш отырғызу алгоритмі
1. Жерді қазамыз;
2. Ағашты отырғызамыз;
3. Құммен жабамыз;
4. Ағашқа су құямыз.
алгоритмдер барлық салада да болады.
Мысалы: қазақ тілінде, математикада, биологияда және т. б.
Қазақ тілінде: «Жаңбырбаст жауыпбаянд, күнбаст суытыпанықт тұрбаянд» берілген сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау. Мұнда сөйлемді оқимыз, мағынасын талдаймыз, құрылымын талдаймыз, сосын біріншіден сөйлемнің баяндауышын және бастауышын табамыз, содан толықтауышты, анықтауышты, пысықтауышты табамыз.
Алгоритм қасиеттері:
1. Түсініктілігі – атқарушыға алгоритмнің орындау жолы түсінікті болатындай, алгоритмнің жазылу түрі дәл және толық болуы тиіс.
2. Дискреттілігі немесе үзіктілігі – алгоритм тізбектеп орындалатын қарапайым қадамдарға бөлінуі тиіс. Келесі қадамға көшу алдыңғы қадам аяқталған соң ғана мүмкін болады.
3. Анықтылығы – алгоритмнің әрбір қадамы бірнеше болмай, дәл және бір мағыналы болуы керек.
4. Нәтижелігі – алгоритмнің барлық қадамдары орындалғаннан кейін ол дұрыс шешім әкелуі тиіс.
5. Жан - жақтылығы немесе жалпылылығы – алгоритм, ұқсас есептерді шешекенде кез - келген адам қолдана алатындай етіп жалпы түрде жазлады.
Алгоритмнің қасиеттеріне мысал қарастырайық: «оливие» салатын дайындау.
1. Керекті компоненттерді дайындаймыз: 2 картоп, 2 сәбіз, 2 жұмыртқа, 0, 2 гр шұжық, ¼ бөлік консерві бұршағы, ¼ бөлік консерві жүгері дәні және 0, 3 гр майонез, су, тұз, қақпағы бар ыдыс, салатты қосатын ыдыс.
2. Картоп, сәбіз, жұмыртқаны қақпағы бар ыдысқа салып, үстіне су құйып қайнатамыз
3. Шұжықты кішкентай төртбұрышты етіп тураймыз.
4. Піскен компоненттерді де кішкентай төртбұрышты етіп тураймыз.
5. Барлық компоненттерді салат салатын ыдысқа салып, бұршақты, жүгері дәнін салып, тұз салып, майонезін қосып араластырамыз.
Ал енді оның қасиеттерін анықтаймыз:
1. Алгоритм түсінікті, себебі біз салатты қалай дайындау керек екенін білеміз.
2. Алгоритм дискретті, себебі барлық процесс жеке қадамдарға бөлінген
3. Алгоритм анық жазылған, себебі әрбір қадам атқарушыға түсінікті.
4. Алгоритм нәтижелі, себебі алгоритмді дәл орындалса оливье түскі асқа дайын болады.
5. Алгоритм жалпы, себебі мұнда ыдыстың түрі, картоптың сорты, майонездің түрі дегендей және т. б. қадамдар қарастырылмаған. Мұнда барлық әрекеттер жалпылама түрде сипатталған.
Сынып жұмысы: оқулықта 1 - тапсырманы дәптерге орындау.
Сабақты бекіту:
Сұрақтар:
1. Алгоритм дегеніміз не?
2. Алгоритм термині қалай пайда болған?
3. Күнделікті өмірде кездесетін құбылыстар алгоритмінің мысалдарын келтіріңдер?
4. Алгоритмді орындаушы?
5. Алгоритм қасиеттерін атаңдар?
Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.
Үй жұмысы: оқулықта 45 - бетте ІІІ тарау, §12 оқу. Дидактикалық материалдарда 23 - бетте 1, 3, 4, 6, 7 тапсырмалар.
Алгоритм және оның қасиеттері
Саба? та?ырыбы: Алгоритм ж?не оны? ?асиеттері Саба? ма?саты: 1. «Алгоритм» ??ымын ?алыптастыру, оны? ?асиеттерін білу, орындаушы мен оны? командалары ??ымын ?алыптастыру; 2. Алгоритм ??ру да?дысын ?алыптастыру, негізгі ?асиеттеріне мысалдар келтіре білу, алгоритмні? берілу т?сілдерін ?олдана білу, алгоритмді орындау т?сінігін дамыту; 3. ?арапайым алгоритмдер ??ра білу, н?тижесін талдай алу; Саба? к?рнекілігі: та?ырып бойынша мультимедиалы? слайд, о?улы?. Саба? т?рі: т?сіндіру - пікірталасты?, теориялы?. О?ушылар білуі ?ажет: алгоритм ??ымын, алгоритмдер ?асиеттерін. О?ушылар орындай білу керек: алгоритм ?асиеттерін ерекшелеу. П?н аралы? байланыс: математика, ?аза? тілі, геометрия, технология. Саба? барысы: ?йымдастыру. 1. О?ушыларды т?гелдеу, журнал толтыру, о?ушыларды? д?птерлерін, о?улы?тарын ?арап шы?у. 2. Сынып, та?та, парта тазалы?ын ?арап шы?у, ?ажет болса ескертулер жасау. 3. О?ушыларды? назарын саба??а аудару. Жа?а саба?. «Алгоритм» ??ымы. Проблемалы? ситуация: Мына интегралды? функцияны? х=3 бол?анда?ы м?нін шы?ара аласы?дар ма? ? (жо?, біз ондайды ?ткен жо?пыз) Онда былай істе?дер: б?л та?баны интеграл дейді. Мына н?с?ауларды - орында?ыздар. 1. х - ты? д?режесіне 1 ?осы?ыз; х3 2. осыны 3 ке б?ліп, б?лшек етіп жазы?ыз; 3. х - ты? орнына алдымен интеграл белгісіні? ?сті?гі санын ?ойып 1 - б?лшек етіп жазы?ыз, 4. х - ты? орнына алдымен интеграл белгісіні? асты??ы санын жазып 2 - б?лшек ?рнек жазы?ыз; 5. 1 - б?лшектен 2 - б?лшекті шегері?із; 6. шы??ан санды н?тиже ретінде жазы?ыз; 3 Н?тиже 3 шы?ты. Мен айт?ан н?с?аулар бойынша сіздер білмесе?іздер де жо?ар?ы математиканы? есебін шы?арды?ыздар. Мен есепті? алгоритмін айтып т?рдым, сіздер орындады?ыздар. Алгоритм дегеніміз - берілген есепті? шы?ару жолдарын реттелген амалдар т?ріне келтіру. Мысалдар келтіру. Б?л термин ал?а ?ой?ан ма?сат?а жету ?шін орындалатын іс - ?рекеттерді? тізбектеліп орындалуы. Алгоритм с?зіні? пайда болуы ?лы математик М?хаммед ?л - Хорезмиді? атымен байланысты. Алгоритм мен ат?арушы ??ымы ?зара ты?ыз байланысты. Алгоритмді тек адамдар жасайды. Одан алгоритмді ??ру ережелері талап етіледі. Ал алгоритмді адамдар немесе ?рт?рлі ??рыл?ылар - компьютерлер, автоматтар, т?рмыс техникасы ж?не роботтар орындайды. Алгоритмдегі ?рбір іс - ?рекет команда, ал командалар жиынты?ы ат?арушы командалар жиынты?ы д. а. Алгоритмдер. Айналамызды? барлы?ы алгоритмдер, я?ни іс - ?рекеттерді? к?бісін белгілі бір алгоритммен орындаймыз, оны ?зімізде кейде бай?амай ?аламыз (?рт кезінде эвакуациялау н?с?аулы?тары, егін егу, салат жасау т. б.). мыс: а?аш отыр?ызу алгоритмі 1. Жерді ?азамыз; 2. А?ашты отыр?ызамыз; 3. ??ммен жабамыз; 4. А?аш?а су ??ямыз. алгоритмдер барлы? салада да болады. Мысалы: ?аза? тілінде, математикада, биологияда ж?не т. б. ?аза? тілінде: «Жа?бырбаст жауыпбаянд, к?нбаст суытыпаны?т т?рбаянд» берілген с?йлемді с?йлем м?шелеріне талдау. М?нда с?йлемді о?имыз, ма?ынасын талдаймыз, ??рылымын талдаймыз, сосын біріншіден с?йлемні? баяндауышын ж?не бастауышын табамыз, содан толы?тауышты, аны?тауышты, пысы?тауышты табамыз. Алгоритм ?асиеттері: 1. Т?сініктілігі – ат?арушы?а алгоритмні? орындау жолы т?сінікті болатындай, алгоритмні? жазылу т?рі д?л ж?не толы? болуы тиіс. 2. Дискреттілігі немесе ?зіктілігі – алгоритм тізбектеп орындалатын ?арапайым ?адамдар?а б?лінуі тиіс. Келесі ?адам?а к?шу алды??ы ?адам ая?тал?ан со? ?ана м?мкін болады. 3. Аны?тылы?ы – алгоритмні? ?рбір ?адамы бірнеше болмай, д?л ж?не бір ма?ыналы болуы керек. 4. Н?тижелігі – алгоритмні? барлы? ?адамдары орындал?аннан кейін ол д?рыс шешім ?келуі тиіс. 5. Жан - жа?тылы?ы немесе жалпылылы?ы – алгоритм, ??сас есептерді шешекенде кез - келген адам ?олдана алатындай етіп жалпы т?рде жазлады. Алгоритмні? ?асиеттеріне мысал ?арастырайы?: «оливие» салатын дайындау. 1. Керекті компоненттерді дайындаймыз: 2 картоп, 2 с?біз, 2 ж?мырт?а, 0, 2 гр ш?жы?, ¼ б?лік консерві б?рша?ы, ¼ б?лік консерві ж?гері д?ні ж?не 0, 3 гр майонез, су, т?з, ?а?па?ы бар ыдыс, салатты ?осатын ыдыс. 2. Картоп, с?біз, ж?мырт?аны ?а?па?ы бар ыдыс?а салып, ?стіне су ??йып ?айнатамыз 3. Ш?жы?ты кішкентай т?ртб?рышты етіп тураймыз. 4. Піскен компоненттерді де кішкентай т?ртб?рышты етіп тураймыз. 5. Барлы? компоненттерді салат салатын ыдыс?а салып, б?рша?ты, ж?гері д?нін салып, т?з салып, майонезін ?осып араластырамыз. Ал енді оны? ?асиеттерін аны?таймыз: 1. Алгоритм т?сінікті, себебі біз салатты ?алай дайындау керек екенін білеміз. 2. Алгоритм дискретті, себебі барлы? процесс жеке ?адамдар?а б?лінген 3. Алгоритм аны? жазыл?ан, себебі ?рбір ?адам ат?арушы?а т?сінікті. 4. Алгоритм н?тижелі, себебі алгоритмді д?л орындалса оливье т?скі ас?а дайын болады. 5. Алгоритм жалпы, себебі м?нда ыдысты? т?рі, картопты? сорты, майонезді? т?рі дегендей ж?не т. б. ?адамдар ?арастырылма?ан. М?нда барлы? ?рекеттер жалпылама т?рде сипаттал?ан. Сынып ж?мысы: о?улы?та 1 - тапсырманы д?птерге орындау. Саба?ты бекіту: С?ра?тар: 1. Алгоритм дегеніміз не? 2. Алгоритм термині ?алай пайда бол?ан? 3. К?нделікті ?мірде кездесетін ??былыстар алгоритміні? мысалдарын келтірі?дер? 4. Алгоритмді орындаушы? 5. Алгоритм ?асиеттерін ата?дар? Саба??а ?атыс?ан о?ушыларды ба?алау. ?й ж?мысы: о?улы?та 45 - бетте ІІІ тарау, §12 о?у. Дидактикалы? материалдарда 23 - бетте 1, 3, 4, 6, 7 тапсырмалар.
-80%

Алгоритм және оның қасиеттері (23.74 KB)

