Сабақ жоспары
| 5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі Сабақтың тақырыбы: Алғашқы адамдардың өмірі | Мектеп: Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Мұғалімнің аты – Сынып 5 | Күні | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 5.1.1.1 – алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың мақсат- тары | Барлық оқушылар: Алғашқы адамдардың пайда болу тарихын сипаттау Оқушылардың басым бөлігі: Алғашқы адамдардың даму эволюциясын ретімен жіктеу Кейбір окушылар: Суреттер арқылы алғашқы адамдардың антропологиялық ерекшеліктерін анықтап сипаттау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Бағалау критерий- лері | Алғашқы адамдардың пайда болуы мен даму эволюциясын сипаттайды. Алғашқы адамдардың антропологиялық ерекшеліктерін салыстыра алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Пәнаралық байла- ныс | География,бейнелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Құндылықтарды дарытуы | 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| АКТ дағдылары | Білу, қолдану,түсіну. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: Синантроп,питекантроп,австролипитек,Кроманьон,антропология.
Тарихи адамдарының даму сатысының түрлеріне қарай талқылауға арналған сұрақтар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Алдыңғы білім | Кіріспе сабақ. Қазақстан тарихына жалпы шолу жасай алады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Уақытты жоспарлау | Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар | Дерек көздері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың басы 10 -12мин
| Ұйымдастыру кезеңі: Окушылармен сәлемдесу,Психологиялық ауал жұргізу. Үй тапсырмасы : «Кім жылдам» Сұрақ қою тәсілі арқылы үй тапсырмасын пысықтау . 1.Қазақстанның ежелгі тарихы неше дәуірге болінеді? 2.Зерттелген тарихи дәуірлердің ерекшеліктері мен жаңалықтарын атаңыз? 3.Берілген суретке карап пайда болган дәуірдің жаңалықтарын көрсетіңіз ? Қима суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлу. 1 -топ Питекантроп 2-топ Синантроп 3-топ Неандерталь
| Стикерлер,электрон-ды оқулықтан алынған суреттер
Сұрақтар тізбесі
Қима қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың ортасы 20-22мин
| Ой қозғау. Алғашқы адамдардың өмір сүруі туралы бейнефильмнің бір сәтімен оқушыларды таныстыру.
Топтық жұмыс: Кластер әдісі
Ежелгі адамның түрлері 1 – топ
адамдардыңпайда болған болған жерлері
2 – топ
Алғащқы адамдардың кәсібі
1.Ежелгі адам түрлерінің есімдерін біледі 2. Ежелгі адамдардың пайда болған жерін біледі 3.Алғашқы адамдардың айналысқан кәсібін біледі
Жұптық жұмыс:
Дискриптор 1.Суреттерге назар аудара отырып бүгінгі сабақ ежелгі адамдардың даму түрлерін табады. Жеке жұмыс: Сәйкестендіру кетесі
Дискриптор
| Сілтеме: https://youtu.be/8Y0yj1prjcw
Қима қағаздар плакат маркер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың соңы 5 мин Үйге тапсырма: | «БББ» кестесімен жұмыс: Кері байланыс
Ежелгі адамдардың пайда болу тарихы жайлы қосымша мәліметтер дайындау Ежелгі адамдардың пайда болған жерлерін (картамен жұмыс жасау арқылы)сызба арқылы көрсету | Бес саусақ суреттері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз? Барлық оқушыларға -алғашқы адамды ата?
Кейбір - оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? Семантикалық карта
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз? Мұғалім тарапынан қадағалау, бақылау,түзету жүргізіледі. Бір – бірін бағалайды.Өзін – өзі бағалау жүргізіледі. Өзін – өзі бағалау - түрлі түсті қағаздармен белгілеу .Мұғалім дер кезінде қателермен жұмыс жүргізіп бақылап отыру.
| Денсаулық және қауіпсіздік АКТ – ны дұрыс пайдалану.Сергіту сәтін ұйымдастыру. Алғашқы адам түрлері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың рефлексиясы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? ОМ барлық оқушылар қол жеткізді ме? Менің дайындаған дифференциациям жүзеге асты ма? Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Неліктен? | Төмендегі орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сұрақтардың ішінен Сіздің сабағыңызға қатысы бар ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіздер? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Жалпы бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың қандай екі аспектісі сәтті өтті (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Қандай екі жағдайда сабақтың тиімділігі арта түсер еді (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақ барысында келесі сабаққа дайындалуда ескеретіндей сынып туралы немесе жеке оқушы туралы қандай да бір қажетті ақпарат алдым ба? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||









3 – топ 
Дискриптор
Алғашқы адамдардың өмірі (157.22 KB)

