Тақырып: АҚТҚ деген не? АҚТҚ-инфекция деген не? ЖҚТБ деген не?
Мақсат: Оқушыларда АҚТҚ/ЖҚТБ мәсеелесінің маңыздылығын және өз тәртібі үшін жауапкершілікті сезінуді қалыптастыру.
Міндеттері:
АҚТҚ, АҚТҚ- инфекция, ЖҚТБ не екенін туралы жалпы түсінік беру.
АҚТҚ-инфекциясының сатыларымен таныстыру.
Қазақстан үшін АҚТҚ/Жқтб-ның таралу проблемасы өзекті екеніне көздерін жеткізу.
Сабақ жабдықтары: оқушы тақтасы, бор, маркерлер, қағаз парақтары.
Сабақ барысы:
Бой жазу: «Шеңберді кесіп өтіңдер.» Қатысушыларды шеңбер құруын өтініңіз. Әр бір қатысушы қарсы кім тұрғанын анықтайды. Мұғалім «Жүріңдер» дегенде,әрбір қатысушы көздерін жұмып, шеңберді кесіп өтіп, өзіне қарсы тұрған қатысушының орнына тұруы керек. Барлық оқушылар бәрін бір сәтте істеуі керек және қаруға болмайды. Әдетте алғашында оқушылар шатасады бірақ біртіндеп үйренеді. Содан кейін қатысушылардан көздері жабық болғанда олар не сезінгенін сұраңыз. Жаттығулардың шынайы өмірмен арақатынасы қандай?
1-ші жаттығу
Ми шабуылы.
Талқылау үшін сұрақ: « АҚТҚ/ЖҚТБ туралы не естідіңдер?» Жауаптар үлкен қағаз беттеріне немесе тақтаға жазылады, оқытушықортындылар шығарады, әсіресе қәзіргі кезде АҚТҚ –инфекция емделмейтін науқас екеніне, адамның иммунотапшылық вирусынан пайда болатынына, бұл аурудан вакцина жоқтығына, АҚТҚ-тен сақтанудың бір де бір жолы –бұл қауіпсіз тәртіп екеніне оқушылар назарын аударады. Оқушылар назарын аударыңыз,ЖҚТБ-оба емес. АҚТҚ-ның және оба қоздырғышның берілу жолдары әр түрлі. АҚТҚ/ЖҚТБ –ті оба мен салыстыру үрей туғызып, АҚТҚ- жұқтырған адамдарды кемітуге әкеліп соғады.
2-ші жаттығу. Шағын лекция.
Адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы (АҚТҚ)-(вирус иммунодифицита человека) ағзаның өмір сүруге маңызды жасушалық қорғаныш (имму)