Меню
Разработки
Разработки  /  Литература  /  Уроки  /  5 класс  /  "Адам ата" сабақ жоспары

"Адам ата" сабақ жоспары

Саба?№ 8

К?ні __________

Саба? та?ырыбы: Адам ата

Саба? ма?саты:

1. Білімділік:Алла та?аланы? Адамды жаратуы туралы деректермен таныстыру,Адамата мен Хауаана, Ібіліс туралы т?сініктерін ке?ейту.?азіргі та?да?ы тіліміздегі діни терминдерді? ?олданысын ашу.

2.Дамытушылы?: М?тінге талдау жасай отырып, о?ушыларды? с?здік ?орларын молайту, тілдерін дамыту.

3.Т?рбиелік: о?у - білімге деген ?ызы?ушылы?тарын арттыру, адамгершілікке, имандылы??а т?рбиелеу.

Саба? т?рі: жа?а саба?

Саба? ?дісі: Сын т?р?ысынан ойлау ж?не жазу.

П?наралы? байланыс: дінтану, тарих, ?аза? тілі

К?рнекілігі: интерактивті та?та, кестелер

Саба? барысы

?йымдастыру кезе?і

О?ушылармен амандасып, зейіндірін саба??а аудару. Сыныпты топпен отыр?ызамыз.

I. ?ызы?ушылы?ты ояту

Айналайын Адам Ата, Хауа ана,

Алдыменен ?айсы? еді? баста?ан?

?лде сен бе, айналайын, Хауа ана,

?ауызын аш?ан г?лге ??сап ?ара?ан?

Сынып?а с?ра?. «Адам ?алай жаратылды?»

Жеке, ж?пта, топта та?ылайды.

Жауаптары ты?далады. (топыра?тан, маймылдан, алла та?ала т.б.)

II. Ма?ынаны ашу.

?нтаспадан ??ран с?ресінен ?зінді ты?далады. «Адамны? жаратылуы»

Сыныппен тал?ылау.

Жа?а саба? хабарланып, ма?саты ?ойылады.

Кітаппен ж?мыс

М??алімні? м?нерлеп о?уы

С?здікпен ж?мыс

Екі топ?а жекелеген ж?мыс

1- топ шы?арма?а сюжетті композициялы? талдау жасайды.

??гімені? композициясы

  1. Басталуы: Алла та?алыны? алты к?нде Адаматаны жаратуы
  2. Дамуы: Періштелерді? жаратылуы, оларды? Адамата?а ?ызмет ?ылуы
  3. Шиеленісуі: Ібілісті? ?рекеті, алла?а к?пірлік етуі
  4. Шары?тау шегі: Адамата мен Хауаананы? ж?ма?ты мекен етуі, тыйым сал?ан а?аш жемісін жеп, Алланы? ?міріне ?и?ашты? жасауы.
  5. Шешімі: Алланы? Адамата, Хауаана, ібілісті п?ни д?ниеге т?сіруі.

2- топ шы?арма?а сатылай талдау жасайды.

Та?ырыбы: Адамны? жаратылуы

Идеясы: Адамны? жа?таушысы періштелер, аз?ырушысы ібіліс

Т?рбиелік м?ні: діні?е берік болу, алла?а к?пірлік ?ылмау,жа?сы мен жаманды айыра білу.

К?ркемдік ерекешелігі: діни терминдер-сахаба, уа?и, хафиз т.б.

III. Ойтол?аныс

«?арама-?арсы элементтер» стратегиясы

Жа?ымды кейіпкер

Жа?ымсыз кейіпкер

Періште, Алла та?ала,Адамата, Хауана

Ібіліс(сайтан)

Жа?сы ?рекет

Жаман ?рекет

Адамды жаратуы, жа?таушысы,ж?ма??а кіргізуі

Адамата мен Хауаананы аз?ырып жеміс а?ашын жегізуі, к?ре алмаушылы?ы

Т?мендегі діни термин с?здерді ?атыстырып с?йлем ??ра?ыздар.

Алла, азан, айт, амин, иман, зекет,??ран, т?кбир, с?жде.

IV. Саба?ты ?орытындылау

1. Адаматаны жаратуда?ы Алланы? ойы ?алай?

2.Адамды Алла ?алай жаратты, оны? т???ыш есімі кім?

3.Теріс жол?а салушы кім?

4.Алланы? Ібіліске берген жазасын айт.

V. ?йге тапсырма

М?тінді толы? о?у. Дінге байланысты ма?ал-м?телдер жазып келу.

VI.Ба?алау.

«?зін-?зі ба?алау» пара?ы ?олданылады.

11.12.2016

Содержимое разработки

Сабақ№ 8

Күні __________


Сабақ тақырыбы: Адам ата

Сабақ мақсаты:

1. Білімділік:Алла тағаланың Адамды жаратуы туралы деректермен таныстыру,Адамата мен Хауаана, Ібіліс туралы түсініктерін кеңейту.Қазіргі таңдағы тіліміздегі діни терминдердің қолданысын ашу.

2.Дамытушылық: Мәтінге талдау жасай отырып, оқушылардың сөздік қорларын молайту, тілдерін дамыту.

3.Тәрбиелік: оқу - білімге деген қызығушылықтарын арттыру, адамгершілікке, имандылыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақ әдісі: Сын тұрғысынан ойлау және жазу.

Пәнаралық байланыс: дінтану, тарих, қазақ тілі

Көрнекілігі: интерактивті тақта, кестелер


Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, зейіндірін сабаққа аудару. Сыныпты топпен отырғызамыз.


I. Қызығушылықты ояту

Айналайын Адам Ата, Хауа ана,

Алдыменен қайсың едің бастаған?

Әлде сен бе, айналайын, Хауа ана,

Қауызын ашқан гүлге ұқсап қараған?

Сыныпқа сұрақ. «Адам қалай жаратылды?»

Жеке, жұпта, топта тақылайды.

Жауаптары тыңдалады. (топырақтан, маймылдан, алла тағала т.б.)


II. Мағынаны ашу.

Үнтаспадан құран сүресінен үзінді тыңдалады. «Адамның жаратылуы»

Сыныппен талқылау.

Жаңа сабақ хабарланып, мақсаты қойылады.

Кітаппен жұмыс

Мұғалімнің мәнерлеп оқуы

Сөздікпен жұмыс

Екі топқа жекелеген жұмыс

1- топ шығармаға сюжетті композициялық талдау жасайды.

Әңгіменің композициясы

  1. Басталуы: Алла тағалының алты күнде Адаматаны жаратуы

  2. Дамуы: Періштелердің жаратылуы, олардың Адаматаға қызмет қылуы

  3. Шиеленісуі: Ібілістің әрекеті, аллаға күпірлік етуі

  4. Шарықтау шегі: Адамата мен Хауаананың жұмақты мекен етуі, тыйым салған ағаш жемісін жеп, Алланың әміріне қиғаштық жасауы.

  5. Шешімі: Алланың Адамата, Хауаана, ібілісті пәни дүниеге түсіруі.


2- топ шығармаға сатылай талдау жасайды.

Тақырыбы: Адамның жаратылуы

Идеясы: Адамның жақтаушысы періштелер, азғырушысы ібіліс

Тәрбиелік мәні: дініңе берік болу, аллаға күпірлік қылмау,жақсы мен жаманды айыра білу.

Көркемдік ерекешелігі: діни терминдер-сахаба, уаһи, хафиз т.б.

III. Ойтолғаныс

«Қарама-қарсы элементтер» стратегиясы


Жағымды кейіпкер

Жағымсыз кейіпкер

Періште, Алла тағала,Адамата, Хауана

Ібіліс(сайтан)

Жақсы әрекет

Жаман әрекет

Адамды жаратуы, жақтаушысы,жұмаққа кіргізуі

Адамата мен Хауаананы азғырып жеміс ағашын жегізуі, көре алмаушылығы

Төмендегі діни термин сөздерді қатыстырып сөйлем құраңыздар.

Алла, азан, айт, амин, иман, зекет,құран, тәкбир, сәжде.


IV. Сабақты қорытындылау

1. Адаматаны жаратудағы Алланың ойы қалай?

2.Адамды Алла қалай жаратты, оның тұңғыш есімі кім?

3.Теріс жолға салушы кім?

4.Алланың Ібіліске берген жазасын айт.

V. Үйге тапсырма

Мәтінді толық оқу. Дінге байланысты мақал-мәтелдер жазып келу.

VI.Бағалау.

«Өзін-өзі бағалау» парағы қолданылады.







-80%
Курсы повышения квалификации

Организация дистанционного обучения для лиц с ОВЗ и инвалидов

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Адам ата" сабақ жоспары (17.36 KB)
