Меню
Разработки
Разработки  /  Химия  /  Уроки  /  9 класс  /  9-сынып химия "Бензол"

9-сынып химия "Бензол"

9-сыныпта Органикалық химиядан өткен үлгілі сабақ жоспары.

01.11.2017

Содержимое разработки

Сабақ 57

Мектеп : Қарасай негізгі мектебі МДШО

Күні :

мұғалімнің есімі Испанбаева И.У

сынып: 9

қатысқандар саны

қатыспағандар саны:

cабақтың тақырыбы

Бензол

сабақ негізделген оқу мақсаты

ароматты көмірсутек бензол туралы мағұлмат алады.


сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- тақырыпты игереді

-оқушлылар бензол және оның қасиеттерімен танысады

Оқушылардың басым көпшілігі:

-бензол және оның қосылыстарын оқып үйренеді

-Оқушылар сонымен қатар шығармашылықпен жұмыс жасауға, бір-біріне көмек көрсетуге дағдыланады.

Кейбір оқушылар:

-Оқушылар ароматты көмірсутек бензол туралы өз ойларын ортаға салып,еркін жеткізе білуге үйренеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

-Мәтінмен жұмыс істей алады

-сөздікті пайдалана алады

-сұрақ қоя алады

негізгі сөздер мен тіркестер: бензол,

сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

талқылауға арналған тармақтар : ________________________________________

cіз неліктен ...... екнін айта аласыз ба?_____________________________________жазылым бойынша ұсыныстар:____________________________________________

Алдыңғы оқу

«Сенесің бе сенбейсіңбе?» стратегиясы

(Оқушыларға бірнеше сұрақтар қойылады олар «ия» немесе «жоқ» деп жауап берулері керек)

1. Сенесің бе, сенбейсің бе? Органикалық химияның негізін қалаған Менделеев екен

2. Сенесің бе, сенбейсің бе? Органикалық химия -көмірсутектер мен олардың туындыларының химиясы

3. Сенсің бе , сенбейсің бе? Табиғи газ,мұнай ,көмір негізінен органикалық заттар

4. Сенсің бе, сенбейсің бе, көмірсутектерден құрамында тек қана екі элемент: көміртек пен сутек атомдары кіретін органикалық қосылыстарды айтамыз

5. Сенесің бе, сенбейсің бе, Алкандар табиғатта көп таралған көмірсутектер

6. Сенесің бе, сенбейсің бе? Органикалық құрылыс теориясын негізін қалаған ғалым Сванте Аррениус

7. Сенесің бе, сенбейсің бе? Ацетилен құрамында қос байланысы бар қанықпаған көмірсутек

8. Сенесің бе, сенбейсің бе? Шахталарда қопарылыстың көбі метанның жиналуынан болып,адам өміріне қауіп

9. Ацетилен жанғанда күйелі жалын бөледі

10. Сенесің бе, сенбейсің бе? Органикалық химияда көміртек атомдары бір-бірімен дара,қос,үш еселі байланыс түзеді



жоспар


жоспарланған уақыт

жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз)


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

ресурстар

Басталуы

ұйымдастыру кезеңі

3 минут

1.Шаттық шеңберін ұйымдастырамын

Қағаз қиындылары

Бірнеше суреттер қағаздардың әрқайсысын (немесе ақ парақтарды) топ құрамындағы оқушылар саны бойынша жыртып (төртке, беске), оларды араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтардан бүтін құрастырып, сол бойынша топ құрайды.

1.«Мен қандаймын» екі шындық,бір өтірік ойыны арқылы өздерін таныстырып өту. (сергіту)

2 . топқа бөлінеді,топ ережесін қайталап,рөлдерге бөлінеді


Ортасы

1.Мәтінмен жұмыс

«ойлан-жұптас-бөліс»

15 минут


Оқушыларға мәтін бойынша тапсырма беремін.

І топ Бензол туралы жылпы түсінік және алу жолдары

ІІ топ Бензол қасиеттері,қолданылуы

Оқушылар өздіктерінен мәтінмен жұмыс жүргізеді.

І топ Бензол туралы жылпы түсінік және алу жолдары

ІІ топ Бензол қасиеттері,қолданылуы


химия оқулығы

Жұптық жұмыс

«Ізден,ойлан,жұптас,бөліс»

10 минут

Оқушыларға екі түрлі кесте беріледі кестеде алкандар мен алкендердің қасиеттерін салыстырып, массалық қатынастарын есептейді.

1 кесте

көмірсутек

молекулалық формуласы

құрылымдық формуласы

w (С), %

w (H), %

этан





этилен





ацетилен





2 кесте

нені анықтау керек?

С6Н6

С2Н2

С2Н4

қалай оқылады?




атауы




молярлық массасы




элементтердің массалық үлесі


















Сабақты қорытындылау

«ББҮ» сызба әдісі

10 минут

Оқушыларға жеке-жеке кесте беріледі. Кестеде өткен тақырып бойынша білемін,білгім келеді,үйрендім бойынша толтырады


Білемін

білгім келеді

үйрендім






Үйге тапсырма

2минут

Үйге тапсырма береді:

1.№ 48 №5 Е.ж 13-21

«Қазақстанның қай аймағы табиғи газға бай» тақырыбында мәліметтер жинақтау




қосымша ақпарат


саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз?

бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.АКТ мен байланыс құндылықтарға байланыс


Жұптық жұмыс

«Ізден,ойлан,жұптас,бөліс»

бағалау парақшасы



рефлексия сабақ\ оқу мақсаттары шынайы ма?

бүгін оқушылар не білді?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?

мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы.Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





-80%
Курсы повышения квалификации

Конфликтология: общая теория конфликта

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
9-сынып химия "Бензол" (23.07 KB)
