Меню
Разработки
Разработки  /  География  /  Уроки  /  7 класс  /  7.4.1.1Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары

7.4.1.1Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4.1 Халық географиясы

Мектеп: ЖББ № 22 орта мектебі КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Казиева Светлана Умержановна

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

7.4.1.1Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін түсіндіреді.

Сабақтың мақсаты

Барлығы:

«Ұлт», «Этнос», «Тіл»,ұғымдары туралы білімдерін айқындайды.

Көпшілігі:

Картамен,кестелермен,мәтінмен жұмыс жасай алады.

Кейбіреуі:

Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық классификациясының жіктелуін анықтай алады.

Бағалау критерийі

Негізгі ұғымдарды сипаттайды.

Картаны қолдана алады, кестені толтырады, мәтінді талдайды.

Халықтарды тіл ерекшеліктеріне қарай топтастыра алады.

Тілдік мақсаттар

Оқылым: Берілген тапсырмаларды орындайды.

Айтылым: Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Жазылым:Терминология. «Халық - народ-people»,

«этнос- этнос - ethnic group»,

«тіл әулеттері – языковые семьи – linguistic family»,

«тіл тобы – языковые группы – linguisticgroupslinguistic groups linguistic groups linguistic groups linguistic groups»

Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім, осы

құндылыққа сүйене отырып оқушыларды Қазақстанның халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазак тілі ₋ шығармашылық жұмыс.

Ағылшын тілі

Алдыңгы білім

6.2.7.1 Халық географиясы. Ағылшын тілі

03.02.2018

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4.1 Халық географиясы

Мектеп: ЖББ № 22 орта мектебі КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Казиева Светлана Умержановна

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

7.4.1.1Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін түсіндіреді.


Сабақтың мақсаты

Барлығы:

«Ұлт», «Этнос», «Тіл»,ұғымдары туралы білімдерін айқындайды.

Көпшілігі:

Картамен,кестелермен,мәтінмен жұмыс жасай алады.

Кейбіреуі:

Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық классификациясының жіктелуін анықтай алады.

Бағалау критерийі

Негізгі ұғымдарды сипаттайды.

Картаны қолдана алады, кестені толтырады, мәтінді талдайды.

Халықтарды тіл ерекшеліктеріне қарай топтастыра алады.


Тілдік мақсаттар

Оқылым: Берілген тапсырмаларды орындайды.

Айтылым: Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Жазылым:Терминология. «Халық - народ-people»,

«этнос- этнос - ethnic group»,

«тіл әулеттері – языковые семьи – linguistic family»,

«тіл тобы – языковые группы – linguisticgroupslinguistic groups linguistic groups linguistic groups linguistic groups»



Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім, осы

құндылыққа сүйене отырып оқушыларды Қазақстанның халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазак тілі ₋ шығармашылық жұмыс.

Ағылшын тілі

Алдыңгы білім

6.2.7.1 Халық географиясы. Ағылшын тілі

Сабақтың барысы


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастырушылық кезең.

Психологиялық ахуалды қалыптастыру. «Көңіл күйлерін қалай? » деген сұрақ арқылы оқушылармен сәлемдесемін.


Түстер бойынша топтарға бөлу.1топ-жасыл,

2топ-қызыл, 3топ - сары.

Бағалау парағын тарату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.





Сабақтың ортасы

25минут


Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға «Ой шақыру» әдісі арқылы проблемалық сұрақтар беріледі.

1. «Халық» сөзі нені білдіреді?

2. Әр халықтың қандай құндылықтары бар?

3.Қазақ тілінің ерекшелігін атаңдар?



1. Тапсырма

«ДЖИГСО» әдісі.Мәтінмен жұмыс әр топқа жеке тапсырма беріледі.


1 Топ. Тіл тобы және этникалық шығу тегі ұғымдарының арасындағы айырмашылықтарды түсіндіріңдер?

2 Топ. Бір тілді және екі тілді елдерді қарастырыңдар. Оларға мысал келтіріңдер?

3 Топ. Қазақстан жеріндегі этностардың таралуын түсіндіріңдер?






АКТ, оқулық,









ДЕСКРИПТОР


Балл


Тілдердің таралу аймақтары

1

Тіл тобы арасындағы айырмашылықты ажырата алады

2

2

Елдердің тіл ерекшілігін салыстырады


2

3

Картаны қолданып этностын таралуын талдайды

2

























































5 минут







5 минут


2. Тапсырма

«Миға шабуыл» әдісі бойынша тұжырымдамалық карта жасайды.


1. Топ - «Ұлт» ұғымын сипаттайды.

2. Топ - «Тіл»ұғымын сипаттайды.

3. Топ - «Этнос» ұғымын сипаттайды.

Дескриптор: Оқушылар «ұлт», «тіл», «этнос»,ұғымдарын айтады, тұжырымдайды.


Бағалау: Жауап берген оқушыларға таратамын.


3. Тапсырма. Жұптық жұмыс

«Кім тапқыр» әдісі бойынша

картаны пайдаланып, төмендегі кестеге халықтардың таралу аймақтары бойынша тіл әулетінен тізбек құрастырыңыз?



Ұлттың аты


Тіл тобы


Тіл әулеті /семьясы


Мемлекеті

Қазақ

Түркі

Алтай

Қазақстан






Дескриптор:картада берілген тіл әулеттерін шартты белгілер бойынша тауып, кестеде топтастырады.

Бағалау: Жауап берген оқушыларға таратамын.



4. Тапсырма Картамен жұмыс


Тіл топтарының таралу аймақтарың анықтандар?


Дескриптор: Картадан тіл топтарын тауып, дүние бөліктері бойынша топтастырды.


Бағалау: «Бас бармақ» тәсілі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

Сабақты бекіту үшін «Уақыт шеңбері» стратегиясын қолданамын. Оқушылар шеңбер жасап отырып, бүгінгі жаңа тақырып бойынша оқушылар бір термин немесе сөз тіркесін айтып шығады.


Сабақтың соңында кері байланыс «Пирамида» әдісі білімдерін жинақтау.


Дескриптор: білімдерін толықтырады нақтылайды.


Рефлексия осы әдіс ұнады ма, қандай әсер алдындар?


Үй тапсырмасы: «Менің тілім» туралы эссе жазу.


Оқушыларды бағалау:Бағалау парақшасы бойынша ұпаймен, смайлик, бас бармақ арқылы.







АКТ оқулықтағы кестелер, постер






















Дүниежүзілік халықтар картасы






















Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушыларға тапсырмалар саралаудың негізінде қолдану, көрсету және жіктеу тәсілдеріне мән берілген.

«Бас бармақ» тәсілі арқылы

«Уақыт шеңбері» стратегиясы

«Смайлик» арқылы

«Пирамида» әдісі арқылы рефлексия жасау

АКТ қолдану


қауіпсіздік техникасын сақтау

ережелерің қадағалау.




Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?



























-75%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
7.4.1.1Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары (466.72 KB)
