Меню
Разработки
Разработки  /  Математика  /  Презентации  /  6 класс  /  6-Sinflarda nisbatlar

6-Sinflarda nisbatlar

Энг яхши дарс ишланмаси билан такдирланди
18.04.2020

Содержимое разработки

27 -MAKTAB MATEMATIKA FANI O`QITUVCHISI AZIMOV AKMAL 6A-SINFDA OCHIQ DARS ISHLANMASI

27 -MAKTAB MATEMATIKA FANI O`QITUVCHISI AZIMOV AKMAL 6A-SINFDA OCHIQ DARS ISHLANMASI

MAVZU: NISBAT TUSHUNCHASI

MAVZU: NISBAT TUSHUNCHASI

       I.Darsning maqsadi:  a) Ta’limiy maqsad: .O’quvchilarga nisbat tushunchasi haqida ma’lumot berish, mavzuga doir misollar yechib ko’rsatish.  b) Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga ta’lim berish bilan bir qatorda tarbiyasiga qarash , vatanini sevishni o’rgatish .  c) Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni savol javob taqarqatma matireallar bilan bilimini rivojlantirish.   TK-2 Axborot bilan ishlash, FK-1 matematika mazminiga oid umumiy kompetensiya

I.Darsning maqsadi: a) Ta’limiy maqsad: .O’quvchilarga nisbat tushunchasi haqida ma’lumot berish, mavzuga doir misollar yechib ko’rsatish. b) Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga ta’lim berish bilan bir qatorda tarbiyasiga qarash , vatanini sevishni o’rgatish . c) Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni savol javob taqarqatma matireallar bilan bilimini rivojlantirish. TK-2 Axborot bilan ishlash, FK-1 matematika mazminiga oid umumiy kompetensiya

II. Dars turi: Noananaviy  III. Dars metodi: Musobaqa usuli  IV. Darsning jihozi : Tarqatmali materiallar, Krossvord, Elektron doska, kompyuter.  V.Darsning borishi:  1. Tashkiliy qism – salomlashish, davomatni aniqlash, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash;  2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi  mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash  va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;

II. Dars turi: Noananaviy III. Dars metodi: Musobaqa usuli IV. Darsning jihozi : Tarqatmali materiallar, Krossvord, Elektron doska, kompyuter. V.Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism – salomlashish, davomatni aniqlash, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash; 2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;

VI. Yangi mavzuni bayoni Yangi mavzuni mustahkamlash: Bir son ikkinchisidan necha marta kattaligini aniqlash uchun birinchi sonni ikkinchisiga bo ’ lish kerakligini bilamiz. Masalan, 36:9=4 tenglik 36 soni 9 dan 4 marta kattaligini bildiradi.

VI. Yangi mavzuni bayoni Yangi mavzuni mustahkamlash:

Bir son ikkinchisidan necha marta kattaligini aniqlash uchun birinchi sonni ikkinchisiga bo ’ lish kerakligini bilamiz.

Masalan, 36:9=4 tenglik 36 soni 9 dan 4 marta kattaligini bildiradi.

Umuman, k va n noldan farqli bo’lsa, k:n bo’linma nisbat, k va n sonlar esa nisbatning hadlari deyiladi.    k:n=q Bu Bu yozuvda: k – nisbatning oldingi hadi, n – nisbatning keyingi hadi,

Umuman, k va n noldan farqli bo’lsa, k:n bo’linma nisbat, k va n sonlar esa nisbatning hadlari deyiladi.

k:n=q Bu

Bu yozuvda: k – nisbatning oldingi hadi, n – nisbatning keyingi hadi,

NISBAT USHBU XOSSALARGA EGA 1.Nisbatning ikkala hadini noldan farqli ayni bir p songa ko’paytirilsa (yoki bo’linsa), nisbat o’zgarmaydi:  k : n=(k  p):(n  p) yoki   

NISBAT USHBU XOSSALARGA EGA

1.Nisbatning ikkala hadini noldan farqli ayni bir p songa ko’paytirilsa (yoki bo’linsa), nisbat o’zgarmaydi:

k : n=(k p):(n p) yoki

 

Oldingi had keyingi had bilan nisbatning ko ’ paytmasiga teng:    K=n*q
  • Oldingi had keyingi had bilan nisbatning ko paytmasiga teng:

K=n*q

Keyingi had oldingi hadning nisbatga bo’linmasiga teng:    n=k:q
  • Keyingi had oldingi hadning nisbatga bo’linmasiga teng:

n=k:q

589. Nisbat ko’rinishida yozing va hisoblang: 3 ning 9ga = 3: 9 =1/ 3 ; 11 ning 22 ga = 11:22 = 0,5;

589. Nisbat ko’rinishida yozing va hisoblang:

3 ning 9ga = 3: 9 =1/ 3 ;

11 ning 22 ga = 11:22 = 0,5;

591. Nisbatni kasr ko’rinishida yozing va mumkin bo’lsa, qisqaytiring:  1) 8:32 2) 4:20  3) 10:13  4) 10:15 5) 10:13  6) 23:69 .

591. Nisbatni kasr ko’rinishida yozing va mumkin bo’lsa, qisqaytiring:

1) 8:32 2) 4:20 3) 10:13

4) 10:15 5) 10:13 6) 23:69 .

“ Xalq maqollarida raqamlar estafetasi “ musobaqasi :  1.Yetti o`lchab bir kes 2. Sanamay sakkiz dema 3. Birni ko`rib fikr qil 4. Икки кемани тутган ғарқ бўлар. 5 .Қўрққан ит уч кун ҳурар. 6 .Тўрт хотин бир бўлса касби ўлан айтиш. 7 .Беш қўл баробар эмас.

Xalq maqollarida raqamlar estafetasi “ musobaqasi :

1.Yetti o`lchab bir kes

2. Sanamay sakkiz dema

3. Birni ko`rib fikr qil

4. Икки кемани тутган ғарқ бўлар.

5 .Қўрққан ит уч кун ҳурар.

6 .Тўрт хотин бир бўлса касби ўлан айтиш.

7 .Беш қўл баробар эмас.

Taqdimot muallifi: 27 – umumiy o’rta ta’lim mak - tabi o’qituvchisi Azimov Akmaljon

Taqdimot muallifi:

27 – umumiy o’rta ta’lim mak - tabi o’qituvchisi

Azimov Akmaljon

-80%
Курсы повышения квалификации

Арт-математика - эффективный инструмент эстетического воспитания обучающихся

Продолжительность 16 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
2500 руб.
500 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
6-Sinflarda nisbatlar (1.1 MB)
