![Samarqand viloyati Kattaqo`rg`on shahar XTBga qarashli 11-ixtisoslashgan davlat umumta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi Mingboyeva Sayohat Inatullayevna matematika fanidan yozgan bir soatlik animatsion DARS ISHLANMASI](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img0.jpg)
Samarqand viloyati Kattaqo`rg`on shahar
XTBga qarashli 11-ixtisoslashgan davlat
umumta`lim maktabi
boshlang`ich sinf o`qituvchisi
Mingboyeva Sayohat Inatullayevna matematika fanidan yozgan
bir soatlik animatsion
DARS ISHLANMASI
![Mavzu: Noma’lum kamayuvchini toping !](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img1.jpg)
Mavzu:
- Noma’lum kamayuvchini toping !
![Dars maqsadi: Rivojlantiruvchi: Tarbiyaviy: Ta`limiy: O`quchilarning mantiqiy fikrla- shini, hisoblash qobiliyatlarini rivojlantirish. Hozirjavoblikka o`rgatish O`quvchilarni topqirlikka, jamoa bo`lib ishlashda ahillikka, tashabbuskorlikka o`rgatish О`quvchilarga noma’lum ayrilivchini topishni o’rgatish, o’quvchilarni vaqt birliklari mavzusi yuzasidan bilimlarini mustahkamlash. Yil ,asr haqida ma’lumot berish](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img2.jpg)
Dars maqsadi:
Rivojlantiruvchi:
Tarbiyaviy:
Ta`limiy:
O`quchilarning
mantiqiy fikrla-
shini,
hisoblash
qobiliyatlarini
rivojlantirish.
Hozirjavoblikka
o`rgatish
O`quvchilarni
topqirlikka,
jamoa bo`lib
ishlashda
ahillikka,
tashabbuskorlikka
o`rgatish
О`quvchilarga
noma’lum
ayrilivchini
topishni
o’rgatish, o’quvchilarni
vaqt birliklari mavzusi
yuzasidan bilimlarini
mustahkamlash.
Yil ,asr
haqida ma’lumot
berish
![Sinf shiori: Biz sinfda anchamiz Lekin zo’r sinfdamiz Bo’sh kelmaymiz darslarda Biz “4”chimiz “5” chimiz A’lochi o’quvchimiz](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img3.jpg)
Sinf shiori: Biz sinfda anchamiz Lekin zo’r sinfdamiz Bo’sh kelmaymiz darslarda Biz “4”chimiz “5” chimiz A’lochi o’quvchimiz
![Sinf qoidasi : O’z fikrini erkin bayon etish O’zgalar fikrini hurmat qilish Darsda tinchlikni saqlash](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img4.jpg)
Sinf qoidasi :
O’z fikrini erkin
bayon etish
O’zgalar fikrini
hurmat qilish
Darsda tinchlikni
saqlash
![Dars turi : Yangi bilim beruvchi,mustahkamlovchi. Dars metodi :”Guruhlash”,”Kim chaqqon”, “ Aql charhi” Dars jihozi : AKT, tarqatmalar.](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img5.jpg)
- Dars turi : Yangi bilim beruvchi,mustahkamlovchi.
- Dars metodi :”Guruhlash”,”Kim chaqqon”,
- “ Aql charhi”
- Dars jihozi : AKT, tarqatmalar.
![Darsning borishi Salomlashish. Davomatni aniqlash. O’quvchilarni darsga hozirlash. Guruhlarga bo’lish.](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img6.jpg)
Darsning borishi
- Salomlashish.
- Davomatni aniqlash.
- O’quvchilarni darsga hozirlash.
- Guruhlarga bo’lish.
![Uyga vazifani tekshirish 600 -200 x 2:4 = 500 800-80:4x5=10 42 : 6 x (385-285) =700 84: 7 x ( 932-922)=120 7500 + 0 = 9100 – 0 = 9100 7500](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img7.jpg)
Uyga vazifani tekshirish
600 -200 x 2:4 = 500
800-80:4x5=10
42 : 6 x (385-285) =700
84: 7 x ( 932-922)=120
7500 + 0 =
9100 – 0 = 9100
7500
![O’tilgan mavzuni mustahkamlash](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img8.jpg)
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
![Misolning to`g'riligini tekshirish 3071+x=7102 4031 X+408=909 501 2997+x=8999 6002](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img9.jpg)
Misolning to`g'riligini tekshirish
3071+x=7102
4031
X+408=909
501
2997+x=8999
6002
![Yangi mavzu. Noma’lum kamayuvchini toping !](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img10.jpg)
Yangi mavzu. Noma’lum kamayuvchini toping !
![194- betdan ayirishda sonlar o’zaro qanday bog’langanligini o’qing va jadvalni to’ldiring. Kamayuvchi Ayriluvchi 534 Ayirma 123 798 411 234 380 564 143 909 237 507 873 402 401 710 472 306 404](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img11.jpg)
194- betdan ayirishda sonlar o’zaro qanday bog’langanligini o’qing va jadvalni to’ldiring.
Kamayuvchi
Ayriluvchi
534
Ayirma
123
798
411
234
380
564
143
909
237
507
873
402
401
710
472
306
404
![Tenglamaning yechilishi va tekshirilishini tushuntiring X-240=510 Tekshirish: X=510+240 750-240=510 X=750 510=510](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img12.jpg)
Tenglamaning yechilishi va tekshirilishini tushuntiring
- X-240=510 Tekshirish:
- X=510+240 750-240=510
- X=750 510=510
![Guruhlar bellashuvi. . Tenglamalarni yeching. “ Chaqqonlar “ “Quvnoqlar” “ Zukkolar” (x-11)-10=40 (x-20)-30=50 (x-35)-64=72 x-11=40+10 x-20=50+30 x-35=72+64 x-11=50 x-20=80 x-35=136 x= 50+11 x=80+20 x=136+35 x=61 x=100 x=171 t: (61-11) – 10 = 40 t: (100-20)-30=50 t: (171-35)-64=72](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img13.jpg)
Guruhlar bellashuvi.
. Tenglamalarni yeching.
“ Chaqqonlar “ “Quvnoqlar” “ Zukkolar”
(x-11)-10=40 (x-20)-30=50 (x-35)-64=72
x-11=40+10 x-20=50+30 x-35=72+64
x-11=50 x-20=80 x-35=136
x= 50+11 x=80+20 x=136+35
x=61 x=100 x=171
t: (61-11) – 10 = 40 t: (100-20)-30=50 t: (171-35)-64=72
![Masala Quruvchilar ko’p qavatli uylardagi 1 638 ta xonadonni qurib topshirdilar.Ulardan bir xonali xonadonlar 125 ta, ikki xonali xonadonlar bir xonali xonadonlardan 6 marta ko’p , qolganlari esa uch xonali xonadonlardir. Quruvchilar nechta uch xonali xonadonni qurib topshirganlar ?](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img14.jpg)
Masala
- Quruvchilar ko’p qavatli uylardagi 1 638 ta xonadonni qurib topshirdilar.Ulardan bir xonali xonadonlar 125 ta, ikki xonali xonadonlar bir xonali xonadonlardan 6 marta ko’p , qolganlari esa uch xonali xonadonlardir. Quruvchilar nechta uch xonali xonadonni qurib topshirganlar ?
![Masalaning yechimi : Shart: Yechish : 1) 125 x 6 = 750 ta 2) 125+750=875 ta 3) 1638-875=763 ta Qurib topshirdilar- 1 638 ta xonadon Javob: Quruvchilar 763 ta Bir xonali – 125 ta uch xonali xonadonni qurib topshirganlar . Ikki xonali - ?,6 marta ko’p Uch xonali xonadonlar -? ta](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img15.jpg)
Masalaning yechimi :
Shart:
- Yechish :
- 1) 125 x 6 = 750 ta
- 2) 125+750=875 ta
- 3) 1638-875=763 ta
Qurib topshirdilar- 1 638 ta xonadon
- Javob: Quruvchilar 763 ta
Bir xonali – 125 ta
- uch xonali xonadonni
- qurib topshirganlar .
Ikki xonali - ?,6 marta ko’p
Uch xonali xonadonlar -? ta
![Dam olish daqiqasi .](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img16.jpg)
Dam olish daqiqasi .
![Hisoblashlarni bajaring, ayirishni qo’shish bilan, qo’shishni esa ayirish bilan tekshiring. 706+839 119= 620 001-472 536 = 2 013+442 726 = 800 211-56 724= 40001 – 38 092 = 14 008 +7 807 =](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img17.jpg)
Hisoblashlarni bajaring, ayirishni qo’shish bilan, qo’shishni esa ayirish bilan tekshiring.
- 706+839 119=
- 620 001-472 536 =
- 2 013+442 726 =
- 800 211-56 724=
- 40001 – 38 092 =
- 14 008 +7 807 =
![Natijani tekshirish. 706+839 119= 839825 Tek: 839 825 – 839 119 = 706 620 001-472 536 =147 465 Tek:147 465 + 472 536= 620 001](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img18.jpg)
Natijani tekshirish.
- 706+839 119= 839825
Tek: 839 825 – 839 119 = 706
- 620 001-472 536 =147 465
Tek:147 465 + 472 536= 620 001
![2 013 + 442 726 = 444 739 Tek: 444 739 - 442 726 = 2 013 800 211 - 56 724= 743 487 Tek: 743 487 + 56 724 = 800 211](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img19.jpg)
- 2 013 + 442 726 = 444 739
- Tek: 444 739 - 442 726 = 2 013
- 800 211 - 56 724= 743 487
- Tek: 743 487 + 56 724 = 800 211
![40001 – 38 092 = 1909 Tek: 1909 + 38 092 = 40001 14 008 +7 807 =21 815 Tek: 21 815 - 7 807 = 14 008](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img20.jpg)
- 40001 – 38 092 = 1909
- Tek: 1909 + 38 092 = 40001
- 14 008 +7 807 =21 815
- Tek: 21 815 - 7 807 = 14 008
![Figuralarning o’lchamini toping 8 dm x 50 sm ? Yarim metrga teng Yuzi- 40 kv dm 24 sm 96 sm P- ? 24 sm 8 sm 5 sm ? P= 26 sm](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img21.jpg)
Figuralarning o’lchamini toping
8 dm x 50 sm
?
Yarim metrga
teng
Yuzi- 40 kv dm
24 sm
96 sm
P- ?
24 sm
8 sm
5 sm
?
P= 26 sm
![](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img22.jpg)
Taqqoslash
1 asr
50 yil
5 yil
=
60 oy
4 sutka
98 soat
![Sardorlar bellashuvi](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img23.jpg)
Sardorlar bellashuvi
![Mantiqiy topshiriq 5 O`tloqda quyonlar berkinib o`tiribdi, faqat ular- ning 10 ta qulog`i ko`rinib turibdi. Quyonlar nechtaligini toping? Таrozi pallasida turna 2 oyog`i bilan turganda og`irligi 2 kilogramm chiqadi. Agar turna 1 oyoqda tursa uning og`irligi qancha? Qishloqda 4 kecha 4 kunduz to`xtamasdan qor yog`di. Qishloqda necha sutka qor yog`di? Bir odam shaharga ketayotgan edi, yo`lda uning 3ta tanishi qarshisidan chiqdi. Nechta odam shaharga bordi? Maratning 1 so`mlikdan iborat 100 so`m puli bor edi. O`quv- qurollari sotib olgan do`konga 97 so`m to`lashi kerak. Qaysi yo`l bilan pullarini tez hisoblasa bo`ladi? 2кг 4 1 3](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img24.jpg)
Mantiqiy topshiriq
5
- O`tloqda quyonlar berkinib o`tiribdi, faqat ular-
ning 10 ta qulog`i ko`rinib turibdi. Quyonlar nechtaligini toping?
- Таrozi pallasida turna 2 oyog`i bilan turganda og`irligi 2 kilogramm chiqadi. Agar turna 1 oyoqda tursa uning og`irligi qancha?
- Qishloqda 4 kecha 4 kunduz to`xtamasdan qor yog`di. Qishloqda necha sutka qor yog`di?
- Bir odam shaharga ketayotgan edi, yo`lda uning 3ta tanishi qarshisidan chiqdi. Nechta odam shaharga bordi?
- Maratning 1 so`mlikdan iborat 100 so`m puli bor edi. O`quv- qurollari sotib olgan do`konga 97 so`m to`lashi kerak. Qaysi yo`l bilan pullarini tez hisoblasa bo`ladi?
2кг
4
1
3
![Uyga vazifa : 52- betdagi 243-misol 244-masala](https://fsd.videouroki.net/html/2020/04/05/v_5e895e6e7bda0/img25.jpg)
Uyga vazifa :
52- betdagi
243-misol 244-masala