Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1A бөлім: Сандар және цифрлар Тақырып: «4 саны және цифры» | Мектеп: Глазунов Орта мектебі | ||||||
Тоқсан: 1 | Мұғалімнің аты-жөні: Шакирова С.Ж | ||||||
Сынып: 1 | Қатысқандар: 12 Қатыспағандар саны: | | |||||
Сабақтың тақырыбы | «4 саны және цифры» | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2 Математикалық тіл, модель | ||||||
Сабақ мақсаттары | 1.5.2.1 цифрдысаннан ажырату,бір таңбалы сандарды әртүрлі тәсілдерменкөрнекібейнелеу:нүктелердің,таяқшалардың жиынтығымен,сандық сәуледе және т.б. 1.5.2.3 сандарды қосу мен азайтуды, сандарды салыстыруды (артық/кем), көрші сандарды, сандық аралықтарды және сандар тізбегін бейнелеу | ||||||
Тілдік мақсаттар | Жоғарыда. Төменде. Сол жақта. Оң жақта .Тура ретпен санау, кері ретпен санау | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзара сыйластыққа тәрбиелеу | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Сынып оқушыларының, сынып бөлмесіндегі заттардың санын анықтау барысында қазақтілі және әдебиеті пәнімен байланыс жүзеге асады | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сандарды тінтеуір арқылы жазыпк өреді | ||||||
Бастапқы білім
| Оқушылар күнделікті өмірде немесе балалар бақшасында сандар ретімен санауды үйрену тәжірибесіне сүйенеді. | ||||||
Сабақбарысы | |||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
| (Ұ) «Шаттық шеңбері» Жарық болсын күніміз Жарқын болсын үніміз Елін сүйіп ер жетер Біз болашақ гүліміз (Балаларға қайталатып айтқызу) Миға шабуыл 1. Дүкеннен Асанға анасы төртбұрышты 2 доп әкелді. Біреуін досыма бердім. Нешеуі қалды? Төртбұрышты доп болмайды 2. Құстың тұмсығы нешеу? 1 - еу 3. Қоянның неше құлағы бар? 2 - еу Үшбұрыштың неше бұрышы бар? 3 бұрышы бар 5. Дөңгелектің неше бұрышы бар? Бұрышы жоқ |
| |||||
Сабақтыңортасы
| 4 саны туралы: Ертеде бұл сан тұрақтылық пен беріктілік, әділдіктің символы болып саналды. Ол шаршы түрінде болғандықтан, әлемнің 4 бұрышын, жылдың 4 мезгілін, табиғаттағы төрт құбылыс – от, жер, су, ауаны білдірді. Геометриялық бейнелеуі шаршы немесе ромб. Славьян символикасында – Жер. Жапондар мен Қытайлар 4 санын қауіп, сәтсіз сан деп түсінеді. Суреттер бойынша 4 санының құрамы мен қатарын табу. (4 – слайд) 4 санының құрамын есептету. 4 4
2 2 3 1
2. Жұмбақтар: Жан-жаққа кетті зымырап, Мысықтан қорыққан тышқандар. Қорапқа кірді біреуі, Соңынан кетті екеуі. Тығылды сонда нешеуі? (1+2=3) (6 – слайд) Қазда бар екі аяқ, Құста бар екі аяқ. Екеуін қосып санаса, Болады сонда қанша аяқ? (4 аяқ) (7 – слайд) Далада тұр екі ешкі, Қорада тұр екі ешкі. Екі ешкі мен екі ешкі, Болады бәрі неше ешкі? (2 +2 = 4 ешкі) ( 8 –слайд) Екі балапан тұр, Екі балапан отыр. Шатаспай тез ойлансақ, Тура тауып атасақ, Тұрғаны бар, отырған, Барлығы қанша балапан? ( 10 –слайд) «Әдемі жазайық» өлеңін хормен айтқызу 4 цифрын жазғызу. Қолға қалам алайық. Дәптерімізді ашайық. Дәптерімізді ашқан соң, Әдемі етіп жазайық. (11 – слайд) «Суреттер талдауы» |
| |||||
Сабақтың соңы | .Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «бағдаршам» |
| |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Санауға, цифрды жазуға қиналатын оқушыға дербес қолдау көрсету. | Оқушылардың натурал сан қатарында 4санының орнын табуды, 4 санынның құрамын атай алуын, жазылуын бақылау арқылы бағалау. Санай алатын және санауға киналатын оқушыларды жазып алу. | Сергіту сәттерін өткізу.
|