Литосфераның тектоникалық қозғалыстары |
Ашық сабақ. |
|
7 «а» сынып |
|
Пән мұғалімі: Мангатаева Д. |
|
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
3 бөлім Физикалық география 3.1. бөлімше: Литосфера | Мектеп: №28 мектеп-гимназия |
Күні: 19.10.17 | Мұғалімнің аты –жөні: Мангатаева Д.
|
Сыныбы: 7 а | Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Литосфераның тектоникалық қозғалыстары. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) | 7.3.1.3 -Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг |
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар орындай алады: Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдай біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг сөздерінің мағынасын анықтап, таралу заңдылықтарын жинақтай алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Дүниежүзінің тектоникалык картасын қолдану арқылы жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарына баға бере алады. |
Бағалау критерийі
| 1. Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын және жер бетіне тигізетін әсерін түсінеді. 3.Литосфералық плиталардың қозғалысына байланысты болатын жер бедерінің түрлерін анықтайды. 3.Кескін картаға жер қыртысының ірі аймақтарын сызады, бейнелейді. |
Тілдік мақсаттар
| Тақырыпқа қатысты терминдермен танысып қасиеттерін ажыратып, зерделейді. Сабақ барысында кездесетін дрейф, коллизия, субдукция, спрединг сөз тіркестерін топтық жұмыс барысында мағынасын ашады. Айтылым: тақырып бойынша алынған мәліметері талдап, өз ойын еркін жеткізеды. Жазылым: берілген тапсырмаларды талдап қорытынды жазады Тыңдалым: сыныптастарын және топтық жұмыс кезінде айтылған мәлімттерді, түсіндірмелерді тыңдайды Терминдер: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг Дрейф – drift. Cоқтығысу – Коллизия – Collision Субдукция - Cubduction Тарату – Спрединг - Widens |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары: 6 құн. ЖАЛПЫҒА БІРДЕЙ ЕҢБЕК ҚОҒАМЫ Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу Жер бетін қорғауға және тиімді пайдалануға үйрете отырып, жер қыртысының табиғатқа зор пайда екенін ұғыну арқылы оқушыларды білім алуға баулу. |
Ойлау дағдылары | Қолдану. Жоғарғы деңгей дағдылары |
Пәнаралық байланыс | Физика, химия пәндерімен пәнаралық байланыс жасау арқылы жүзеге асады. |
Алдыңғы білім
| Жердің тектоникалық құрылысы |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы
| 1Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды)
Үй тапсырмасын сұрау: «Өрмекші әдісі» оқушылар шеңберде тұрып бір біріне сұрақ қою арқылы алдыңғы оқуды қорытындылайды 2. Карточка (қызыл, көк, жасыл) арқылы топқа бөлу 1-топ «Литосфера»қызыл 2-топ «Гидросфера» көк 3-топ «Биосфера» жасыл 3. Оқушылар суреттер арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. -Оқушылар, қалай ойласыңдар бүгінгі сабақтың тақырыбы неге байланысты деп ойлайсындар? - Сабақтың мақсатың сұрақ-жауап арқылы ашады. | «Аялы алақан» Тренинг.
Оралған жіп
Литосфераға қатысты суреттер | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Түсіну
| 1-тапсырма: Оқулықтың 37-39 беттері Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдау жасау және дрейф, коллизия, субдукция, спрединг терминдерінің мағынасын ашу «Кластер» құру әдісі арқылы Әр топ өз түсіндіреді
2-топ «Гидросфера» көк 3-топ «Биосфера» жасыл Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстары
|
Постер мен жұмыс Интербелсенді тақта, оқулық атамұра, карталар
Формативті бағалау: «2 жұлдыз, 1 тілек»
| ||||||||||||||||||
Қолдану
Сабақтың соңы
|
2. «Саралау» тапсырмалары әдісі: «Жер қыртысының тектоникалық қозғалыс түрлері». Берілген суреттерге қарап, картамен атластарды пайдалана отырып, Жер қыртысының қозғалыс түрлерін берілген кестеге толтыру
|
Интербелсенді тақтамен жұмыс, Оқулық
Фомативті бағалау: Бас бармақ | ||||||||||||||||||
Бағалау
Кері байланыс Рефлексия
| Жетістік баспалдағы.
| Кері байланыс парағы.«Жетістік» баспалдағы. |
Қосымша ақпарат | ||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ мақсаттары шынайы. Оқушылар тектоникалық қозғалыстар туралы білді. Оларды ажырата алады. Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы. Уақытты тиімді қолдана алдым. Сабақ мақсатына жетті деп ойлаймын. | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар тренингті орындағанда бір-біріне деген сенімдері арта түсті. 2: Қолданған әдістер оқушыларға сабақты игеруге көмегін тигізді деп ойлаймын. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: АКТ- оқушылар да қолданса сабақ жақсара түседі. 2: Оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды күрделендіре түсу. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Қозғалыс түрлері | Таралған аймақтар | Себебі | Салдары |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|