Математика 5 сынып «Кім жылдам?» жарыс сабағы.
Күні: 21.12.2016 | Математика | |||||||||||||||||||||||
Сынып: 5сынып | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Натурал сандардың бөлінгіштігі. Жай бөлшектер тақырыбын қорытындылау. | |||||||||||||||||||||||
Сабақнегізделгеноқумақсаты (мақсаттары) | Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу, ЕҮОБ, ЕКОЕ табу, арифметикалық амалдарға берілген есептерді шығару, Жай бөлшектердің негізгі қасиеттерін, дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандарды ажырата білуге, жай бөлшектерді координаталық сәулеге кескіндеуге байланысты есептерді топпен бірге орындау. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: топпен ақылдасып,шешім қабылдайды. | |||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басымкөпшілігі: есептерді дұрыс шешеді | ||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: берілген есептердің қиындығына қарамастан өз тобын дұрыс жетелей алады. | ||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсат | Оқушылар: | |||||||||||||||||||||||
Негізгісөздер мен тіркестер: Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу, ЕҮОБ, ЕКОЕ, Жай бөлшектердің негізгі қасиеттері, дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандар, жай бөлшектерді координаталық сәулеге кескіндеу | ||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылымүшінпайдалытілдікбірліктер: Талқылауға арналған тармақтар Cіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба? Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу : Функцияны зерттеу және оның графигін салу. | ||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз | ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушылардың әрекеті | |||||||||||||||||||||||
Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу Топтарға бөлу:
| Әр сыныптан 5 оқушыдан құралған топ құрады. |
| |||||||||||||||||||||
Ортасы
| Топтық жұмыс: Әр топқа бірдей сандар беріледі.
1)Осы сандардың ішінен 2-ге бөлінетін сандарды тауып, оны қоршау керек:
2)Берілген сандардың ішінен бір мезгілде 3-ке де, 5-ке де бөлінетін сандарды тауып, қоршау керек:
Топтық жұмыс: 3)Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер. Қорапшада әр түрлі құрама сандар болады. Әр топтан бір оқушыдан шығып, қорапшадан бір құрама санды алып, оны жай көбейткіштерге жіктейді.
| Әр дұрыс есепке 1 ұпайдан бағалану керек. | ||||||||||||||||||||||
| Әр топ мүшелеріне жеке тапсырмалар беріледі. 4) Берілген сандардың ЕҮОБ және ЕКОЕ анықтау керек:
Әр топқа жай бөлшектерге байланысты есептер беріледі: 5)Жай бөлшектің негізгі қасиетін ескеріп, белгісіз мүшелерін анықтаңдар: 6)Бұрыс бөлшекті аралас санға және керісінше аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыруға байланысты есептерді шығару: Аралас сан түрінде жазыңдар: Бұрыс бөлшекке айналдырыңдар: 7)Берілген жай бөлшектерді координаталық сәулеге кескіндеп, қандай сөз шығатынын анықтаңдар? а) ә) б) в)
Жаңа жыл құтты болсын. |
| ||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Әділқазы алқалары әр топтың жинаған ұпай санын анықтап, қай топ жеңімпаз екенін анықтайды. | ||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Алматы облысы
Жамбыл ауданы
Қазыбек бек бекетіндегі орта мектем мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ математика пән мұғалімі Меделова Айгерим Оразкелдиевна
1)Осы сандардың ішінен 2-ге бөлінетін сандарды тауып, оны қоршау керек:
2)Берілген сандардың ішінен бір мезгілде 3-ке де, 5-ке де бөлінетін сандарды тауып, қоршау керек:
12 | 16 | 30 | 81 | 80 |
72 | 42 | 54 | 60 | 36 |
90 | 66 | 32 | 20 | 88 |
4) Берілген сандардың ЕҮОБ және ЕКОЕ анықтау керек:
Сандар | 6 және 8 | 9 және 12 | 75 және 100 | 15 және 18 | 24 және 60
|
ЕҮОБ |
|
|
|
|
|
ЕКОЕ |
|
|
|
|
|
4) Берілген сандардың ЕҮОБ және ЕКОЕ анықтау керек:
Сандар | 6 және 8 | 9 және 12 | 75 және 100 | 15 және 18 | 24 және 60
|
ЕҮОБ |
|
|
|
|
|
ЕКОЕ |
|
|
|
|
|
4) Берілген сандардың ЕҮОБ және ЕКОЕ анықтау керек:
Сандар | 6 және 8 | 9 және 12 | 75 және 100 | 15 және 18 | 24 және 60
|
ЕҮОБ |
|
|
|
|
|
ЕКОЕ |
|
|
|
|
|
Аралас сан түрінде жазыңдар:
Бұрыс бөлшекке айналдырыңдар:
7)Берілген жай бөлшектерді координаталық сәулеге кескіндеп, қандай сөз шығатынын анықтаңдар?
а)
ә)
б)
в)