Меню
Разработки
Разработки  /  Физика  /  Уроки  /  7 класс  /  Заттың агрегаттық күйлері

Заттың агрегаттық күйлері

7 СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫНА АРНАЛҒАН САБАҚ ЖОСПАРЫ, ОСЫ СЫНЫПҚА САБАҚ БЕРЕТІН МҰҒАЛІМДЕРГЕ АРНАЛҒАН ПРЕЗЕНТАЦИЯ ҮЛГІСІ

08.02.2018

Содержимое разработки

Қызылорда облысы,Қазалы ауданы, Ғ.Мұратбаев ауылы, Ғ.Мұратбаев атындағы № 91 орта мектептің физика пәні мұғалімі Ләззат Азизуллақызы Мүберекова.

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым

Күні:

Сынып: 7

Мектеп: № 91 Ғ.Мұратбаев атындағы мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Мүберекова Ләззат Азизуллақызы

Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.1.1. заттардың молекулалық құрылысы негізінде қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың құрылымын сипаттау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

-заттың неден тұратынын біледі

-заттардың молекулалық құрылымы негізінде заттың үш күйінің құрылымын ажырата алады

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

-зат күйлеріне мысалдар келтіре алады

Кейбір оқушылар істей алады:

-эксперимент арқылы дәлелдей алады


Бағалау критерийлері

1. Заттардың молекулалық құрылымы негізінде заттың құрылымын сипаттай алады


Пәнаралық байланыс

Дүниетану (4сынып), жаратылыстану (5сынып)

Ойлау дағдысы

Білу,түсіну,қолдану,талдау

Құндылықтар

Қарым-қатынас жасау қабілеті,жауапкершілікті сезіну,бір-бірінің пікірін тыңдау,ынтымақтастық

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Заттың үш күйінің құрылымын ажырата алады.Тәжірибе жасап үйренеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер(пәнге арналған сөздік және терминология)

Атом,молекула,қатты дене,кристалдық тор,кристалл дене,аморф дене,сұйық,газ

Сыныптағы диалог:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Біз барлық заттар көзге көрінбейтін өте кіші бөлшек ... тұратынын білеміз (атом)

Неліктен газдың меншікті көлемі және пішіні болмайды?

Атомның молекуладан айырмашылығы неде?

Газдар мен сұйықтар қасиеттерінің айырмашылығы неде?

Алдыңғы оқу

Заттың үш күйі жөнінде түсінігі бар.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

3мин




2 мин

1.Жағымды ахуал туғызу

«Ыстық лебіз» оқушылар шеңбер құрып,бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді

2.Топқа біріктіру

Заттың күйлері бойынша оқушыларды топқа бөлу






Суреттер қиындылары





Сабақтың ортасы

35минут























































15 мин










3 мин










5 мин











5мин
















7 мин


Топтық жұмыс:


«Араның ұясы» әдісі арқылы оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасайды (топ болып оқиды, талдау жасайды, постер қорғайды).

І топ. Газдардың құрылымы

ІІ топ. Сұйықтардың құрылымы

ІІІ топ. Қатты денелердің құрылымы



ҚБ. Топтық жұмыс «2 жұлдыз 1 ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады






Жеке жұмыс:

1-тапсырма. «Физикалық диктант»

  1. ... деп заттың химиялық қасиеттерін сипаттайтын ең ұсақ бөлшегін атайды. (молекула)

  2. Зат молекулаларын құрайтын бөлшектерді ... деп атайды. (атом)

  3. ... химиялық реакциялар кезінде заттың бөлінбейтін ұсақ бөлшегі ()

  4. Молекулалары ретсіз орналасатын қатты денелер ... деп атайды (аморф)

  5. Молекулалары белгілі бір ретпен орналасатын дене (кристалл дене)

2-тапсырма. «Кестені толтыр»

Заттың агрегаттық күйлерінің атауы

Ерекшелігіне тән қасиеті

Молекулаларының орналасуы










3-тапсырма. Сәйкестендіру


Молекула


Барлық заттар көзге көрінбейтін өте кіші бөлшектерден түрады

Газ


Молекулалары бір-біріне өте жақын орналасқан

Сұйық


Молекулаларыбелгілібірретпенорналасатын дене

Қатты дене


Молекулалары тепе-теңдік қалпына қатысты тербелмелі қозғалыс жасайды

Кристалл дене


Молекулалары бір-бірінен алшақ орналасқан, тартылыс күші аз

Аморф денелер


Заттың ең ұсақ бөлшектері

Атом


шыны, ермексаз, балауыз



Оқулық Плакат,

маркер













Сұрақтар көрсетілген слайд


Үлестірме қағаздар








Слайд










Үлестірме қағаздар

Соңы

5 минут








































2мин










3 мин

















Критерий

Дискрептор

1. Заттардың молекулалық құрылымы негізінде заттың құрылымын сипаттай алады



1. Заттардың молекулалық құрылымын ажыратты


Заттардың қасиеттеріне тән ерекшеліктерін білді



Кері байланыс: «Бессаусақ әдісі»





Бас бармақ-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балаң үйрек-бірлесу. Мен топпен немесе жалғыз қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімге риза болдым?Ортан терек – ойлану. Бүгінмен қандай білім мен тәжірибе алдым?Шылдыр шүмек-шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Ұнамады ма? Неліктен?Бас бармақ-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды?Балаң үйрек-бірлесу. Мен топпен немесе жалғыз қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімге риза болдым?Ортан терек – ойлану. Бүгінмен қандай білім мен тәжірибе алдым?Шылдыр шүмек-шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Ұнамады ма? Неліктен?

Үйге тапсырма: §20 оқу












Үлестірме қағаздар

Қосымша ақпарат

Д. Тамаша тапқыштар тобы жиналыпты!

Д. Сенің қолыңнан келеді,тағы да ойлан!- мадақтау

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? 

Жаттығудағы күрделі есептерді шығарту.



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

«Екі жұлдыз, бір тілек» , «Бес саусақ» бағалау критерийлері және дескрипторлар арқылы

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

АКТ қолданамын, физикалық диктант, кесте толтыру, слайд





Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе, неліктен?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.















-80%
Курсы повышения квалификации

Профессиональная компетентность педагогов в условиях внедрения ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Заттың агрегаттық күйлері (29.19 KB)
