Материал на украинском языке.
ВСТУП
У роботі розкрито питання формування особистості учня на основі застосування новітніх педтехнологій.
Головна мета педагога полягає в тому, щоб розвивати у учнів якості лідера, прагнення бути успішною особистістю. Для цього на уроках необхідно розвивати учня, а не тільки передавати знання.
Навчаючи учнів здобувати знання, проваджую особистісно зорієнтовані технології. Проводжу нетрадиційний урок, який представлено в цій роботі.
Прагнення до самостійності, яке притаманне підліткам і старшокласникам, має стати основою проведення нетрадиційного уроку, творча робота учнів є залучення їх до активної діяльності. При вивченні теми «Ядерний реактор. Використання ядерної енергії» проводжу урок «90 хвилин» в ігровій формі – прес - конференцію вчених - спеціалістів у галузі ядерної фізики. На уроці використовуються комп’ютери. Учні заздалегідь готують матеріали до уроку, використовуються метод наукового проекту та науково - дослідницька діяльність. Активно проводиться аналітико - синтетична робота з таблицями, графами, дидактичними матеріалами, кінофільмами та інтерактивними технологіями.
Орієнтовний термін проведення: ІІ семестр, кінець квітня.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати знання учнів з теми «Ядерний реактор. Використання ядерної енергії»; систематизувати й узагальнити знання з теми: Поділ ядер урану. Ланцюгові ядерні реакції.
Розвиваюча: у процесі підготовки до уроку розвивати навички самостійної роботи з літературою; розвивати інтелект і мову, ініціативу, активність учнів, ознайомити учнів з дією радіоактивності на людський організм та зовнішнє середовище, формувати екологічне мислення. Розвивати загальні методи пізнання експеримент і теорію. Підкреслити роль досвіду, об’єктивність законів, довести нескінченність процесу пізнання як наближення до абсолютної істини.
Виховна мета: розвивати інтерес до навчання, до читання науково - популярної та технічної літератури.
Обладнання: плакати, схеми реакторів, комп’ютер, картки на кожного учня з запитаннями тесту.
Тип уроку: комбінований
Форма: прес - конференція вчених - спеціалістів у галузі ядерної фізики.
Хід уроку - конференції
Оформлення: плакати на стіні.
- Люди - господарі своєї долі (Шекспір).
- Кожного дня роби хоча б одну добру справу, здатну викликати посмішку на чиємусь обличчі (Дейл Карнегі).
- Той, хто не дивиться вперед, опиняється позаду (Іспанська приказка)
- Стіннівка присвячена діяльності Марії Склодовської - Кюрі.
Учні об’єднанні у 5 груп, наукові відділи. Інформація видається не як доповіді, а у формі науково - виробничих звітів, у формі ділового спілкування. Під час конференції учні ставлять одне одному запитання.
Вступне слово вчителя: Наука пройшла довгий і складний шлях розвитку – від єгипетських пірамід до атомних електростанцій, лазерів і космічних польотів. Людство проходить тривалий шлях від незнання до знання. Сьогодні ми ставимо перед собою питання: чи готові ми використовувати атомну енергію? Які наслідки діяльності людини у використанні ядерних технологій?
У ході нашого уроку використовується технологія роботи в групах за принципом науково - дослідницької діяльності.
Кожна з п’яти груп заздалегідь отримала завдання на пошук інформації певного напрямку у проблемі отримання енергії атома та використання її людством.
Перша група вивчала можливість використання ядерної енергії, її недоліки та позитивні фактори, що дають змогу вважати атомну енергетику перспективним джерелом енергії, також вивчала головні елементи ядерного реактора на повільних та швидких нейтронах (додаток К)
Друга група працювала над проблемою перетворення внутрішньої енергії атомних ядер в електричну енергію (додаток В).
Третя група розглядала специфіку впливу роботи АЕС на здоров’я людини та навколишнього середовища (додаток Г, Ж).
Четверта група цікавилася новинками техніки на науковими досягненнями вчених інших країн (додаток Д).
П’ята група займалася проблемами екологічного характеру (додаток А, З).
Конференція починається з бліц - інтерв’ю. Означені групи повинні відповісти на слідуючи запитання:
Питання до центру наукових досліджень:
Що входить до енергетичного потенціалу України.
З чого складається паливно - енергетичний комплекс нашої держави.
У 2007р. ресурсна база України становила понад 6 000 млн. т. умовного палива. Скільки це: а) кам’яного вугілля? б) нафти? в) ядерного пального?
В Україні видобуто: а) 220 млн. т. вугілля. б) 16 млн. т. нафти (разом з газовим конденсатом). Скільки електроенергії (в кВт*год) можно виробити за рахунок цього?
На яких електростанціях найдешевша електроенергія?
Питання до відділу екології:
Скільки за рік в атмосферу викидається: оксидів сірки (20 тис. т. ); оксиду нітрогену (25 тис. т. ); золи (300 тис. т. ) і токсичних металів (400 т. )?
Наскільки за останні 10 років збільшився рівень захворювань: онкологічних (26%), гіпертонічних (84%), психологічних розладів (21%), алергічних (85%), цукровий діабет (44%)?
Яке місце за тривалістю життя посідає Україна у світі (52 місце).
Що доказала катастрофа на ЧАЕС?
Як вирішується проблема ядерних і високоактивних відходів?
Питання до відділу головного інженера:
Що таке енергозбереження і енергоефективність?
Які основні завдання треба розв’язати для економії палива?
Що змушує людство використовувати ядерні джерела енергії?
Кожний блок – мільйонник на АЕС використовує 30 млн. м3 води. Яка маса води використовується протягом доби?
Назвати поновлювальні джерела енергії нашої держави.
Питання до відділу головного енергетика:
Чому на парламентських слуханнях була вироблена «Енергетична стратегія України на період до 2030р. »?
Чому електроенергія вироблена з ядерного палива дорога?
Які електростанції сьогодні складають атомну енергетику України? Яка доля видобутку з усієї виробленої енергії (45%)?
Які альтернативні джерела енергії ви можете назвати?
Як розв’язується проблема залежності національної економіки від імпортних енергоносіїв?
Весь материал - смотрите документ.