| Сабақ:Информатика | Мектеп : «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі | ||||||||||||||||||
| Сабақтың тақырыбы. While .. do операторы. | Мұғалімнің аты-жөні Бахтыбаева С | ||||||||||||||||||
| Күні: 13.01.17 ж | Қатысқандар саны: | ||||||||||||||||||
| Сыныбы: 8 «г» | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
| Сабақтың мақсаттары | While .. do операторы туралы түсінік беру. Әзір-қайталау командаларын Паскаль опереторында программалауды үйрену, пысықтау. Программаны ықшам, сапалы жазу дағдысын қалыптастыру. Программаның математикалық моделі туралы түсінік қалыптастыру. | ||||||||||||||||||
| Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар орындай алады. While .. do операторы туралы түсінік алады. While .. do операторға есептер шығара алады. | ||||||||||||||||||
| Көпшілік оқушылар орындай алады. Паскаль программасының құрылымын біледі. Программа құра алады. | |||||||||||||||||||
| Кейбір оқушылар орындай алады. Терминдерді жатқа айта алады. | |||||||||||||||||||
| Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||
| Пәнаралық байланыс | ағылшын тілі, | ||||||||||||||||||
| Акт қолдану дағдылары | Компьютер, интерактивті тақта | ||||||||||||||||||
| Бастапқы білім | Графикалық режим туралы сұрақ –жауаптар. While .. do операторы туралы түсінік. | ||||||||||||||||||
| Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ұйымдастырылуы кезеңі 1.Оқушылармен сәлемдесу 2.Келмеген оқушыларды белгілеу 3.Сабаққа дайындығын,құралдарын тексеру. | Ресурстар | |||||||||||||||||
| Сабақты басы 5 минут | Ертеңгілік шеңбері Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір-бірімен «Сәлем!»деп амандасады. Үй тапсырмасы: «Ой қозғау» 1.Графикалық режим дегеніміз не? 2.USES қандай оператор? 3.Groph-дегеніміз не? 4.Crt-қандай қызмет атқарады? 5.Координаттар жазықтығы дегеніміз не? 6. Графикалық режимде сурет салу үшін қолданылатын қандай графикалық операторлар бар ? 7. Экранда тазалау үшін қандай процедураны қолданылады? 8. Экранға мәтіндер мен сөздер шығару үшін қандай оператор қолданамыз? 9. Графикалық іс-әркеттер көмегімен суреттерді жасау жекеленген қанша кезеңдерден тұрады біреуін атап көрсет.
| Шаттық шеңбері | |||||||||||||||||
| Сабақтың ортасы | Жаңа сабақты түсіндіру. Паскаль тілінде қайталау процесін жүзеге асыратын циклдік операторлардың үш түрі бар: арифметикалық цикл –FOR, шартты алдын ала тексеретін цикл –While және шартты соңынан тексеретін цикл –Repeat. Егер шарт алдын ала циклдегі операторды (немесе құрама операторды) неше рет қайталау керек екендігі белгісіз болып, оның тек қайталану (аяқталу) шарты берілсе, онда While, Repeat операторлары пайдаланылады. Ал FOR операторы қайталану саны алдын ала белгілі болған кезде қолданылады. While операторы. Алдын ала берілген шарт бойынша қайталануды жүзеге асыратын бұл оператор While (оқылуы: уаил, аударылуы: әзірше) және DO (оқылуы: ду, аударылуы: орындау) түйінді сөздері қолданылып орындалады.
Program esep1; uses graphabc; var i,r,k:integer; s:string; begin lockdrawing; r:=200; k:=0; for i:=1 to 10 do begin if i mod 2=0 then setbrushcolor(clred) else setbrushcolor(clwhite); circle(200,200,r-k); str(i,s); textout(6+k,194,s); k:=k+20; redraw; end; end.
Жаңа сабақты пысықтау Оқушыларға жеке нұсқалы, үшдеңгейлі есептерді компьютерде шешуге таратылу қағаздары беріледі. Оқушылар орындағаннан кейін компьютер арқылы тексеріп, жауабын анықтап, бағалаймыз.
|
Оқулық, дәптерлер.
Компьютермен жұмыс | |||||||||||||||||
| Сабақтың соңы 2 минут | Сабақты қорытындылау Венн диаграммасы
Үй тапсырмасы : While .. do операторын оқып келу.Байтеректің суреттін салу. |
| |||||||||||||||||
| Дифференция.Оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлаймыз?Қабілеті жоғары балаларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау- оқушылардың ілгерілеуін білімдерін қалай қадағалайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
| Әр оқушыға өзінің тапсырмасын орындағаннан кейін тобына есептер беремін. | Өз бетікдік жұмысты орындау деңгейі | Техника қауіпсіздік ережелерін сақтау. | |||||||||||||||||












While .. do операторы. (302.29 KB)

