Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Разное  /  Використання комп`ютерних технологій за заняттях з біології

Використання комп`ютерних технологій за заняттях з біології

Материал на украинском языке. Описана методика применения современных информационных технологий на занятиях биологии с использованием персонального компьютера, интерактивной доски, метода проектов.
29.01.2013

Описание разработки

План

  1. Комп’ютерні засоби в роботі викладача біології.
  2. Застосування комп’ютера на різних етапах заняття.
  3. Використання комп’ютерних технологій під час створення проектів.
  4. Технологія використання інтерактивної дошки.
  5. Функціональна спрямованість сучасних
  6. комп’ютерних засобів навчання.
  7. Методика впровадження інновацій на заняттях біології.
  8. Висновок.

Комп’ютерні засоби в роботі викладача біології

На нинішньому етапі розвитку суспільства державі потрібні люди, які можуть вільно і швидко орієнтуватися в шаленому вирі інформації характерному для нашого сьогодення. Адже не даремно говориться: «Хто володіє інформацією - той володіє світом».

Найпотужнішим джерелом пізнавальної активності студентів, розвитку їхніх творчих здібностей, інтересів, умінь і навичок та інших інтелектуальних чинників є сучасні інноваційні технології.

Сучасні інноваційні технології в освіті - це насамперед інформаційні й комунікаційні технології, які нерозривно пов'язані з застосуванням комп'ютеризованого навчання.

Інформатизація суспільства передбачає широке впровадження інформаційних знань у вигляді інформаційних технологій, які дозволяють фахівцям творчо застосовувати у своїй діяльності досвід колег у вигляді комп’ютерних програм та алгоритмів. На сучасному етапі розвитку інформаційних технологій ми можемо, говорити вже про програмні та технічні засоби навчання.

Ці засоби мають багато переваг над більш традиційними: це й варіативність їх застосування на різних етапах, можливість використання на практичному чи лабораторному занятті, наочність та яскравість, які забезпечують краще сприймання та запам'ятовування навчального матеріалу, економне використання навчального часу, індивідуалізація навчання, визначення глибинні послідовності засвоєння, темпу роботи, використання різних аудіовізуальних засобів навчання (графіки, звуку) для збагачення й мотивації навчання, наочного та динамічного подання матеріалу, створення комфортного середовища навчання, активізація навчальної діяльності школярів, інтенсифікація навчання та підвищення рівня мотивації, впровадження проектної методики роботи із застосуванням комп'ютера, а в разі використання комп'ютеризованого контролю або електронних журналів - ще й реєстрація даних, збір та обробка відомостей про індивідуальну навчальну діяльність студентів.

Самі по собі технічні дидактичні засоби не можуть забезпечити позитивний освітній ефект, досягти його можливо лише відповідним чином, застосовуючи той або інший засіб; у рамках навчального контексту.

Застосування викладачами - предметниками комп'ютерних технологій створює простір для відпрацювання освітніх прийомів за своїм предме­том і водночас сприяє набуттю нави­чок освоєння студентами комп'ютерних технологій і застосування їх для ви­конання конкретних прикладних за­вдань. Чим ширша сфера застосу­вання комп'ютерних технологій, тим більше навичок набувають студенти з їх освоєння, що дуже важливо у зв'язку з безперервною зміною технологій, особливо у сфері програмних засобів. На кожному етапі заняття у комп'ютерні технології можна використати як ін­струмент дослідження, джерело до­даткової інформації з предмета, спо­сіб самоорганізації праці й самоосві­ти. Щоб залучити студентів до активної діяльності на занятті, використову­ються різні методи та прийоми за­стосування інформаційних техно­логій. Цей вид роботи має творчий та індивідуальний характер. В студентів розвивається логічне мислення, а в процесі демонстрації набувається досвід публічних виступів.

У презентації можуть бути продемон­стровані досліди й перетворення, екс­перименти. Ця програма дозволяє фіксувати увагу на досліджуваному матеріалі, не перевантажувати зоро­вий простір.

Застосування мультимедійних під­ручників на занятті дозволяє досягати більш глибокого запам'ятовування навчального матеріалу - через об­разне сприйняття, посилення його емоційного впливу.

На заняттях біології можна використати електронні під­ручники, які допомагають засвоювати й систематизувати знання з предме­та, формувати навички роботи з на­вчальним матеріалом та інші корис­ні навчальні навички.

Це вимагає від педагогів ґрунтовної методичної та фахової підготовки, яка має забезпечити можливість розвитку критичного, мислення студентів на прикладах того чи іншого повідомлення, включення позашкільної інформації в систему урочної та позаурочної діяльності, узагалі в контекст свого навчального предмета. Це нерозривно пов'язане з формуванням уміння знаходити, готувати, передавати та сприймати необхідну інформацію, у тому числі з використання різноманітного технічного інструментарію?

На основі аналізу закордонних і вітчизняних досліджень проблеми впровадження технічних дидактичних засобів у навчальний процес виявлено умови, з урахуванням яких може бути цілком реалізований потенціал того або іншого засобу. Мультимедіа має значний, порівняно з іншими засобами навчання, адаптивний потенціал, володіючи можливістю поєднати в собі різні способи представлення інформації маніпулювати нею без значних часових витрат для досягнення певної освітньої мети. Ця особливість мультимедіа й дозволила привернути до себе увагу Педагогів, психологів, викладачів - практиків, розробників навчальних програм і посісти гідне місце в навчальному процесі освітніх закладів як за кордоном, так;і в нашій країні.

Завдання педагогіки в цілому та викладача зокрема полягає в тому, що вони мають визначити умови, за яких ми можемо досягти мети навчально - виховного процесу в цілому та окре­мого заняття у конкретно. Кожен викладач, використовуючи на занятті мультимедіа та комп'ютер, має враховувати такі основні умови: взаємозв'язок комп'ютера та мультимедіа зі змістом заняття у, іншими формами та методами навчання, які використовуються, відповідність слів викладача та дій комп'ютера, дидактична структура заняття разом з комп'ютером, мотиваційне забезпечення такого заняття, поєднання комп'ютера та інших ТЗН. Викладач, який використовує комп'ютер, найперше має зрозуміти, з якою метою він це робить. З власного досвіду можу пояснити, що зазвичай комп'ютер використовується, у процесі пояснення нового матеріалу або проведення контролю знань та виявлення рівня навчальних досягнень студентів, реалізувати можливість масового навчання на етапі актуалізації опорних знань та індивідуальної роботи кожного окремого студента на етапі закріплення знань або на заняттях удосконалення навичок студентів під час проведенню самостійних, контрольних і практичних робіт у найбільш сприятливому для кожного студента в темпі (це можливо в разі, якщо заняття проводиться; в комп'ютерному кабінеті).

Сучасні комп'ютерні засоби навчання дуже різноманітні за функціональною спрямованістю та відрізняються за, призначенням. Які ж типи можуть використовуватися в практичній діяльності викладача? Це:

інформаційні, що містять теоретичну інформацію яка необхідна для

більш глибокого вивчення студентами предмету (електронні версії

підручників, програм, різноманітні тринажери);

демонстраційні програмні ком­п'ютерні засоби, які забезпечують наочне представлення навчаль­ного матеріалу (так, під час вивчення теми «Структурна складність і впорядкованість організмів» використовую електронний мікроскоп на сайті науково - дослідницького відділу Київського медичного університету ім. О. О. Богомольця це дає можливість розглянути клітинні структури, змінювати параметри зображення так само як в звичайному електронному мікроскопі. Але працюєм лише в онлайному варіанті: http://www. srlc. nmu. kiev. Ua/ program/ Gappletl. html (укр. , англ. , рос. ));

імітаційні програмні комп'ютерні засоби, які надають можливість створення наближеного до реаль­ності аспекту вивчення структур­них або функціональних особли­востей навчального матеріалу;

моделюючі програмні комп'ю­терні засоби, які передбачають використання моделі об'єкта, явища, процесу або ситуації, які вивчаються;

програми для контролю (самокон­тролю), які надають можливість виявлення рівня оволодіння на­вчальним матеріалом;

засоби комунікації;

засоби організації дозвілля (домашня бібліотека, довідники, енциклопедії, ігри тощо);

навчально - ігрові програмні засо­би, які дозволяють «програвати» навчальні ситуації (наприклад, для формування вміння прийня­ти оптимальне рішення тощо);

розрахункові та обчислювальні засоби (універсальні електронні таблиці тощо);

засоби пошуку інформації (бази та банки даних);

редактори та інші засоби обробки графічної, текстової, аудіо - та іншої інформації;

засоби розробки програм (мови програмування та їх оболонки, які забезпечують сучасний ін­терфейс);

системні програми, які забезпе­чують працездатність комп'ютера та обслуговування периферійних пристроїв.

Дидактика комп'ютерного навчан­ня біології пе­ребуває у стадії становлення, вико­ристання засобів нових інформацій­них технологій під час вивчення цих дисциплін перебуває ще у стадії екс­перименту. Відбувається накопичен­ня досвіду використання конкретних методик та їх фрагментів. Тому нині основна науково - методична робота в цій галузі полягає:

в аналізі та узагальненні наявно­го досвіду комп'ютерного навчан­ня з інформатики, фізики та ма­тематики й перенесенні його на навчання біології, де такого досвіду вкрай мало;

створенні методик, адаптованих до навчального закладу;

підготовці викладачів до викорис­тання засобів інформаційних тех­нологій у навчанні біології;

аналізі вже існуючих програм, призначених спеціально для ви­вчення біології.

Весь материал - смотрите документ.

-80%
Курсы повышения квалификации

Применение ИКТ на уроках химии и биологии в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Використання комп`ютерних технологій за заняттях з біології (16.41 MB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт