Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  11 класс  /  Урок з біології "Становлення еволюційних поглядів"

Урок з біології "Становлення еволюційних поглядів"

Материал на украинском языке. Мета: продовжувати формувати уявлення про еволюційні процеси в природі, показати значення праць Ж.Б. Ламарка, розширити знання про основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна.
16.03.2015

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета:

продовжувати формувати уявлення про еволюційні процеси в природі, показати значення праць Ж. Б. Ламарка, розширити знання про основні положення еволюційного вчення Ч. Дарвіна, формувати науковий світогляд учнів; розвивати логічне мислення, вміння використовувати знання з інших предметів для аналізу біологічних явищ, процесів; виховувати спостережливість, толерантне ставлення до товаришів.

Структура та хід уроку.

І. Організаційний момент.

- Як виник світ?

- Чи завжди він був такий, як тепер?

- Як пояснити різноманітність світу?

- Як пояснити пристосованість організмів до місця існування, взаємозв’язки організмів?

ІІ. Уявленнями про можливі перетворення одного виду в інший пронизані міфи багатьох народів. Зародки еволюційних поглядів можна знайти в працях мислителів Древнього Сходу. Які ж погляди щодо появи та розвитку життя на Землі мали ці вчені?

Сьогодні ми здійснимо подорож галереєю портретів вчених, мислителів, що працювали над питанням еволюції. Отже, тема нашого уроку: «Становлення еволюційних поглядів».

В кожного з вас є картка мандрівника, де ви будете робити свої помітки. Отже, вирушаємо Дорогами еволюції. Слово еволюція ми можемо почути по телевізору, вживаємо його вдома. Що ви розумієте під терміном «еволюція»? Еволюція – процес історичного розвитку життя на Землі.

Перша наша зупинка – Давні часи, епоха середньовіччя (презентація).

Які важливі елементи еволюціонізму містять погляди античних філософів?

1) Думка про природне виникнення живих істот та їх зміни в результаті боротьби протилежностей і виживання вдалих форм.

2) Використання таксономічних одиниць.

3) Принципи класифікації рослин.

Відмітьте правильні твердження в своїх картках.

Наступна зупинка 1500-1800рр. в галереї портретів. Перед нами постають Вільям Гавей, Жюльєн Ламетрі, К. Ліней.

Що позитивного можна відмітити в цей період?

Вільям Гарвей – «все живе з яйця» - помилкове.

Жюльєн Ламетрі – докази єдності будови тварин і людини. Побудована «драбина істот» від найпростіших організмів до людини.

К. Ліней - описано 10 тисяч видів рослин і 4200 тварин, введення бінарної номенклатури, латинська мова, введення категорій: вид, рід, родина.

Наступна зупинка 1800-1858рр. (портрети Ж. Кюв’є, Ж. Б. Ламарка).

Позитивне Ж. Кюв’є – палеонтологія - як наука.

Праця Ж. Б. Ламарка:

1) Визнав факт еволюції.

2) Ідея постійної мінливості.

Урок з біології Становлення еволюційних поглядів

3) Ідея поступового розвитку живої природи.

4) Спробував визначити рушійні сили еволюції.

5) Розробив систему безхребетних тварин.

6) Заснував палеонтологію безхребетних.

7) Увів нові терміни.

Негативне:

не визнав реального існування видів;

система не має родинних зв’язків.

Будь-яка мінливість успадковується.

І все таки Ламарк увійшов в історію науки як великий учений, що вперше зробив спробу створити більш менш струнку еволюційну теорію.

Отже, в цей період вже був накопичений фактичний матеріал. Вважали: природа змінювана, один вид приходить на зміну іншому, життя на Землі розвивається.

І наша остання зупинка в галереї портретів – англійський природодослідник Чарльз Дарвін (презентація).

Фізкультхвилинка.

Висновок: Ч. Дарвін – творець еволюційної теорії. Дарвінізм – вчення про еволюційне значення природного добору як головний фактор еволюції, його вчення більше 100 років залишається правильним і підтверджується даними сучасних наук про природу.

Отже, еволюція за Дарвіном: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості; під дією боротьби за існування, результатом якої є природний добір.

ІІІ. Виставка книг.

Чи існують докази еволюції?

ІV. Відео.

V. Доповідь палеонтологів.

Робота з підручником ст.. 232. Методи еволюційних досліджень.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Гра «Морський бій»

Що нового я дізнався?

Що мене здивували чи що вразило?

VІІ. Підбиття підсумків уроку, аргументування оцінок.

VІІІ. Д/з.

Вивчити § 38, 39, підготувати повідомлення по темі уроку.

Содержимое разработки

Біологія

11 клас

Урок


Тема. Становлення еволюційних поглядів

Мета: продовжувати формувати уявлення про еволюційні процеси в природі, показати значення праць Ж.Б.Ламарка, розширити знання про основні положення еволюційного вчення Ч.Дарвіна, формувати науковий світогляд учнів; розвивати логічне мислення, вміння використовувати знання з інших предметів для аналізу біологічних явищ, процесів; виховувати спостережливість, толерантне ставлення до товаришів.

Основні терміни і поняття: цитологія, ембріологія, палеонтологія, біогеографія, біохімія, спадковість, мінливість, боротьба за існування, природний добір, штучний добір.

Обладнання: індивідуальні картки-таблиці, презентації, відеоролик «Еволюція Землі», виставка книг-праць еволюціоністів.

Тип уроку: засвоєння нових знань, урок-проект.


Структура та хід уроку

І. Організаційний момент.

- Як виник світ?

- Чи завжди він був такий, як тепер?

- Як пояснити різноманітність світу?

- Як пояснити пристосованість організмів до місця існування, взаємозв’язки організмів?

ІІ. Уявленнями про можливі перетворення одного виду в інший пронизані міфи багатьох народів. Зародки еволюційних поглядів можна знайти в працях мислителів Древнього Сходу. Які ж погляди щодо появи та розвитку життя на Землі мали ці вчені?

Сьогодні ми здійснимо подорож галереєю портретів вчених, мислителів, що працювали над питанням еволюції. Отже, тема нашого уроку: «Становлення еволюційних поглядів».

В кожного з вас є картка мандрівника, де ви будете робити свої помітки. Отже, вирушаємо Дорогами еволюції. Слово еволюція ми можемо почути по телевізору, вживаємо його вдома. Що ви розумієте під терміном «еволюція»? Еволюція – процес історичного розвитку життя на Землі.

Перша наша зупинка – Давні часи, епоха середньовіччя (презентація).

Які важливі елементи еволюціонізму містять погляди античних філософів?

  1. думка про природне виникнення живих істот та їх зміни в результаті боротьби протилежностей і виживання вдалих форм.

  2. Використання таксономічних одиниць.

  3. Принципи класифікації рослин.

Відмітьте правильні твердження в своїх картках.

Наступна зупинка 1500-1800рр. в галереї портретів. Перед нами постають Вільям Гавей, Жюльєн Ламетрі, К. Ліней.

Що позитивного можна відмітити в цей період?

Вільям Гарвей – «все живе з яйця» - помилкове.

Жюльєн Ламетрі – докази єдності будови тварин і людини. Побудована «драбина істот» від найпростіших організмів до людини.

К.Ліней - описано 10 тисяч видів рослин і 4200 тварин, введення бінарної номенклатури, латинська мова, введення категорій: вид, рід, родина.

Наступна зупинка 1800-1858рр. (портрети Ж.Кюв’є, Ж.Б.Ламарка).

Позитивне Ж.Кюв’є – палеонтологія - як наука.

Праця Ж.Б.Ламарка:

  1. Визнав факт еволюції.

  2. Ідея постійної мінливості.

  3. Ідея поступового розвитку живої природи.

  4. Спробував визначити рушійні сили еволюції.

  5. Розробив систему безхребетних тварин.

  6. Заснував палеонтологію безхребетних.

  7. Увів нові терміни.

Негативне:

  • не визнав реального існування видів;

  • система не має родинних зв’язків.

  • Будь-яка мінливість успадковується.

І все таки Ламарк увійшов в історію науки як великий учений, що вперше зробив спробу створити більш менш струнку еволюційну теорію.

Отже, в цей період вже був накопичений фактичний матеріал. Вважали: природа змінювана, один вид приходить на зміну іншому, життя на Землі розвивається.

І наша остання зупинка в галереї портретів – англійський природодослідник Чарльз Дарвін (презентація).


Фізкультхвилинка


Висновок: Ч. Дарвін – творець еволюційної теорії. Дарвінізм – вчення про еволюційне значення природного добору як головний фактор еволюції, його вчення більше 100 років залишається правильним і підтверджується даними сучасних наук про природу.

Отже, еволюція за Дарвіном: еволюція відбувається на основі спадкової мінливості; під дією боротьби за існування, результатом якої є природний добір.


ІІІ. Виставка книг.

Чи існують докази еволюції?

ІV. Відео.

V. Доповідь палеонтологів.

Робота з підручником ст..232. Методи еволюційних досліджень.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Гра «Морський бій»

Що нового я дізнався?

Що мене здивували чи що вразило?

VІІ. Підбиття підсумків уроку, аргументування оцінок.

VІІІ. Д/з. Вивчити § 38,39, підготувати повідомлення по темі уроку.




-80%
Курсы повышения квалификации

Интерактивные методы в практике школьного образования

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок з біології "Становлення еволюційних поглядів" (33.5 КB)
