Відділ освіти і науки Нікопольської міської ради
Комунальний заклад «Нікопольська середня загальноосвітня школа | - ||| ступенів №20
Урок в природі
в 1-В класі
за темою: «Повітря навколо нас»
Підготувала і провела
учитель початкових класів,
спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії
Михайличенко Алла Володимирівна
М. Нікополь
2015 р.
Тема: Повітря навколо нас
Мета: формувати у школярів поняття “повітря”, вчити виявляти повітря навколо нас, досліджувати його властивості, розкривати значення повітря для природи та життя людей. Розвивати дослідницькі навички, уміння аналізувати і робити висновки. Виховувати дбайливе ставлення до повітря, як компоненту природи.
Вид уроку: урок в природі.
Обладнання: Знаряддя для дослідів, таблиця “Склад повітря”, технологічна картка “Вітрячок”, плакати про охорону повітря.
Хід уроку:
|. Організаційний момент.
Погляньте у віконечко –
Там сяє ясне сонечко.
Воно скликає діточок
Прийти до нього на урок.
На шкільне подвір’ячко
На чисте повітрячко.
Повторення правил поведінки під час уроку на природі:
Ходити у визначених вчителем місцях.
Не ламати дерев, кущів. Не чіпати комах, тварин.
Бути уважними.
Не кричати, не відходити від класу.
Бути ввічливими, вихованими дітьми.

||. Фенологічні спостереження.
|||. Актуалізація опорних знань.
Метод “Незакінчене речення”.
Люди не зможуть жити без…, тому що…
Ви надали правильні відповіді. Без їжі людина зможе прожити лише 40 – 45 днів, без води – 8 діб. А без цього компоненту людина не проживе і декількох хвилин.
Робота над загадкою.
Де не ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
|V. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
- Діти, спробуйте затримати дихання і ми подивимось, чи довго ви зможете не дихати. Ви, певно, чули, як про щось надзвичайно важливе кажуть “Це мені потрібно, як повітря”. І справді, без повітря нам не обійтись і кількох хвилин. Кожна людина починає життя з того, що робить перший подих. Повітрям дихають всі живі істоти. Дихання відбувається постійно. Всі живі істоти поглинають кисень, щоб спожита їжа розщепилася і засвоїлися потрібні речовини, а видихають вуглекислий газ.
2. Досліди
- Повітря – газоподібне тіло, воно навколо нас, воно товстим шаром оточує Землю, але ми його не бачимо, бо воно прозоре, безбарвне і не має запаху. Це основні властивості повітря.
А зараз ми проведемо досліди, які доведуть нам, що повітря дійсно існує.
Дослід 1.
Дослід 2.

Дослід 3.
Дослід 4.
У склянку з водою кинемо грудочку землі. Що ми бачимо?
З неї також виділяються бульбашки повітря.
Який висновок ми можемо зробити з цих дослідів?
Повітря заповнює всі порожнини, воно є в землі, в воді і навколо нас.

Фізхвилинка
Повітря нам потрібно всім:
І дорослим, і малим,
Мені, тобі , звірятку, пташці,
Листочку, квіточці, комашці.
Чи під воду ми пірнаєм –
Все ж повітря споживаєм,
Комашка по землі повзе –
І та повітрям дихає.
Вітер крила обертає молодого вітряка
І вітрила надуває величезного човна,
А щоб повітря чистим було,
Потрібно, щоб дерев багато росло.
Робота в групах.
“Дослідники” – розкажуть нам про склад повітря.
“Екологи” – запропонують заходи з охорони повітря.
“Винахідники” – розкажуть, як повітря використовує людина в своєму житті і навчать нас виготовляти вітрячок.
Група “Дослідники”, використовуючи таблицю “Склад повітря” розповідають, що до складу повітря входять азот, кисень, вуглекислий газ, водяна пара, пил, сажа, радіоактивні та інші шкідливі речовини, що забруднюють повітря.

Група “Екологи” пропонують плакати з заходами, щодо охорони повітря:
“Оберігайте повітря! Воно належить усім”.
“Дим від заводів і машин потребує очищення”.
“Сміття потрібно переробляти, а не спалювати”.
“Висаджуйте рослини – вони очищують повітря”.

Група “Винахідники” розповідають про те, як люди використовують повітря в своєму житті.
2) Робота над загадкою
Крил не має, а скрізь літає,
Та ще й куряву здіймає. (Вітер)
3) Практична робота.
Виготовлення вітрячка (використовується технологічна картка)

V|. Закріплення вивченого матеріалу.
Метод “Закінчи речення”
Людина і декілька хвилин не проживе без…
Повітря є у…
Без повітря не можуть жити…
Повітря складається з…
Щоб повітря було чистим, треба…
V||. Підсумок уроку.
Ніколи не зробимо шкоди
Природі ми в ріднім краю.
Хай сяє блакить небозводу,
Співають пташки у гаю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережемо повсякчас
І землю, і воду, і звірів,
І все, що оточує нас.

Домашнє завдання:
Прочитати в підручнику ст. 86 – 90, переказати. Скласти казку, або вірш про вітер.
Роботи дітей




Віршик про вітер
Вітер, вітер, вітерець,
Ти не дуй за комірець!
Ти дерева не гойдай,
Хвиль на морі не здіймай!
Краще нам допоможи!
Крила станцій закружи,
Щоб оселі засвітились,
Люди в праці звеселились.
Підійми в повітря кулі,
Щоб на землю ми поглянули.
Ти наповни всі вітрила,
Хай зростає наша сила!
Ми обійдем землі всі.
Вітер, в мандри нас неси.
Учениця. 3-В класу Граділь Карина
Казка про вітер
Жив на світі вітерець – пустунець. Він літав по всьому світі. Піднімав хвилі на морі, обтрушував плоди з дерев, підіймав пил в степах, стукав кватирками вікон, здував шапки з голів людей. І за це з ним ніхто не хотів товаришувати.
Одного разу сидів вітерець і сумував. Повз нього проходив сивий дідусь.
Чому ти сумуєш, вітре? – запитав перехожий.
Та зі мною ніхто не хоче дружити.
Так ти ж нічого доброго не зробив людям. Від тебе одна шкода.
А я не знаю, що слід робити.
Я дам тобі пораду. Ти можеш наповнювати паруса кораблів, на яких люди будуть ходити по морях. Ще ти можеш наповнити великі повітряні кулі, на яких люди будуть літати і пізнавати землю. Ти можеш рухати крила вітряних станцій і виробляти світло. Ще крутити крила вітряків, і у людей буде мука для хліба.
Спасибі тобі, мудрий старцю. Тепер я знаю, що мені слід робити. Я стану другом і помічником для людини.
З тих пір вітер як може допомагає людям. Він потрібен їм.
Учениця. 3 – В класу Димченко Вікторія