Меню
Разработки
Разработки  /  Технология девочки  /  Уроки  /  5 класс  /  Урок технологии "Ознайомлення з професіями швачки, дизайнера, лекальника, прасувальника"

Урок технологии "Ознайомлення з професіями швачки, дизайнера, лекальника, прасувальника"

Материал на украинском языке. Допоможе продовжувати удосконалювати уявлення про технологічну діяльніст, ознайомити учнів з професіями швейного виробництва, навчити умінню використовувати різні засоби праці у виготовленні виробу.
21.05.2014

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета: - продовжувати удосконалювати уявлення про технологічну діяльність;

- ознайомити учнів з професіями швейного виробництва;

- навчити умінню використовувати різні засоби праці у виготовленні виробу;

- виховувати поважне ставлення до різних професій;

Завдання: - розширити світогляд учнів;

-розвивати навички самостійного мислення;

- формувати свідоме виконання правил безпечної праці;

- закріпити навички організації робочого місця;

- розвивати упевненість у своїх силах;

- виховувати уміння працювати в колективі. Співробітництво; формувати соціально-трудову компетентність.

Обладнання: інформаційні картки до гри «Професії», картки з тестами з правил техніки безпеки під час практичної роботи, малюнки до гри «Технологія виготовлення виробу», ваза для гілочки настрою, кольорові листочки, малюнок «Гори знань», паперові чоловічики,, скотч подвійний, технічні засоби: музичний супровід підчас «Руханки», комп’ютерна презентація «Швейне виробництво», «Українські дизайнери»., зошити, підручник «Трудове навчання (для дівчат ): підруч. Для 5 кл. Т78 загальноосвіт. Навч. Закладів / І.Ю.Ходзицька,Н.М.Павич, О.В.Горобець,О»

Основні поняття: професія, трудова діяльність, технологія праці, трудові навички, фахівець, кваліфікація.

Тип уроку: комбінований; Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво, психологія.

Технології: мультимедійні, розвиваючого навчання, проблемного навчання, інтерактивного навчання,ігрові. критичного мислення - осмислення, роздум, рефлексія.

Методи : словесні,наглядні, активні, практична самостійна робота,

гра « Гілочка настрою», вправа «Незакінчені речення», гра «Знайомство», розповідь, вправа «Асоціативний кущ», гра «Бліц –турнір», вправа «Чарівний капелюх», використання ІКТ.

Форми: групові, індивідуальні, фронтальні.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Привітання,перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до уроку. Вчитель зачитує слова : «Багато чого не зробиш, поки не вивчишся. Але багато слід зробити, щоб вивчитися. Ніхто не стає майстром, не тренуючись у майстерності.» ( Ян Коменський) Створення позитивного емоційного настрою учнів. Гра « Гілочка настрою»

Учитель: Діти,а чи знаєте ви, що від настрою залежить якість роботи? Учені з’ясували, що за відповідним кольором можно охарактеризувати емоційний стан людини. Отож,розглянемо зв’язок між кольором та емоційним станом людини:

Синій - спокій задоволення

Зелений - упевненість

Червоний - збудженість, агресивність

Жовтий - активність, бажання спілкуватися

Коричневий - тривога

Чорний - страх

Сірий - стрес, гіркота

Діти, заплющте очі на кілька секунд і уявіть, з яким кольором асоціюється ваш сьогоднішній настрій. Тепер підійдіть до вази з гілочкою і прикріпіть його на гілочку.( Виконання вправи надає вчителю змогу швидко дізнатися про загальне налаштування класу на роботу, на вивчення нової теми, визначити емоційний настрій учнів.)

2. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

Учитель. Діти, розпочинаючи наш урок повторимо те, що ми вивчали на попередніх уроках. Учитель пропонує учням вправу « Незакінчені речення….»

1. Наука про майстерність, спосіб виробництва,сукупність прийомів і способів обробки або переробки сировини,матеріалів з метою отримання виробів це -………………. ( технологія)

2. Об’єкт, на який людина діє в процесі трудової діяльності, перетворюючи його в потрібний виріб називають…. (предметом праці)

3. Знаряддя праці (обладнання, машини,механізми,інструменти), за допомогою яких людина, діючи на предмети праці, виготовляє вироби називають….. ( засоби праці )

4. Знаряддя праці,які необхідні для виконання певної роботи називають ….. ( технологічним обладнанням,технологічними засобами)

5. Матеріальним результатом праці людини є………….. ( продукт праці) Це різні деталі, механізми, швейні вироби, тощо.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Проведемо гру « Знайомство». Необхідно продовжити речення « Коли я виросту, я хочу стати (за професією)……….» Вирішення проблемного питання.

Що необхідно для того, щоб виші мрії збулися………..

Сьогодні наше заняття присвячене темі : «Ознайомлення з професіями дизайнер, швачка, лекальник, прасувальник»

4. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя. Професія ( з латинського - офіційно вказане заняття ) - сталий і відносно широкий вид трудової діяльності, що вимагає певних знань і трудових навичок.

Діти, подумайте,що необхідно для успіху у професійній діяльності. Давайте створемо із ваших уявлень «Асоціативний кущ». ( знання, уміння, майстерність, трудові навички, покликання, здібності,задоволення, радість, користь суспільству.)

Улюблена професія

5. Постановка практичного завдання. Вправа « Чарівний капелюх» Виберіть з запропонованих картинок предмети праці та засоби праці якими можна виготовити прикрасу для кухні прихватки. Проведення хвилинки відпочинку(руханки) По планеті крокує людина (учні крокують) Й бачить- у світі вона не єдина( прикладають долоню до очей ніби дивляться у далечінь) Зліва, справа й попереду люди (повертають голову наліво,направо,озираються назад) Усміхнулася радо людина ( усміхаються одне одному) Через те, що вона не єдина, Й стала впевнено крокувати…( крокують на місці) Ну а нам час настав працювати!

6. Практичне заняття. Робота у групах. Кожна група виконує свою технологічну діяльність з виготовлення прихватки. Учасники групи повторюють правила безпеки праці за допомогою гри «Бліц турнір».

Дидактичні карточки з правилами безпечної роботи 1карточка.Виберіть правильну відповідь.

а). зберігати голки і шпильки у спеціальній коробочці; б )зберігати голки будь-де ; г) підчас роботи вколювати голку у спеціальну подушечку, не вколювати в одяг, не залишати голку без нитки: д) підчас роботи голки класти просто на стіл, вколювати в одяг;

2 карточка. Виберіть правильну відповідь

а) під час роботи світло має падати зліва; б) підчас роботи світло має падати праворуч; в) підчас роботи не відволікатися і не відвертати увагу інших; г) під час роботи заважати іншим; д) утримувати робоче місце у чистоті 3 карточка. Виберіть правильну відповідь.

а ) ножиці слід передавати тримаючи за зімкнені леза; б)ножиці слід передавати за зімкнені кільця; в)зберігати ножиці у спеціальному місці; д) зберігати ножиці будь де;

4 карточка. Виберіть правильну відповідь.

а) вилку електрошнура праски вмикати і вимикати лише сухими руками; б) братися за електрошнур вологими руками; в) розміщувати праску праворуч на спеціальній підставці; г) залишати без нагляду ввімкнену праску; д) не залишати ввімкнену без нагляду праску; Учні виконують практичне завдання Учні з кожної групи прикріплюють малюнки з предметами, технологічними діями до дошки. Заключне слово вчителю. Тепер за вашою схемою ми можемо прослідити за технологією виготовлення прикраси для кухні прихватки.

7. Підбиття підсумків уроку.

Учитель пропонує відповісти на запитання( рефлексія). Чи плідним був для вас урок? (відповіді учнів) Чи знадобляться вам знання отримані на уроці? (відповіді учнів) Пропоную визначити рівень знань які ви досягли на уроці за допомогою гри «Вершина знань». На дошці прикріплений плакат з намальованою горою, зафарбованою різними кольорами.учитель пропонує учням за допомогою кольорових фішок оцінити свій рівень знань з теми, прикріпивши їх на тій частині гори, яка відповідає їхньому рівню досягнень.: підніжжя - початковий, середина – середній, між серединою та вершиною - достатній, вершина - високий. Учні прикріплюють стіки до зображеної гори.

8. Домащнє завдання. Розпитати батьків, ким працюють їхні знайомі.Чиє серед них швачки, дизайнери, лекальники ?

Весь материал – смотрите документ.

Содержимое разработки

Розробка уроку з трудового навчання у 5 класі вчителя КЗ «Ленінський НВК ЗНЗ 1-3 ст.-ДНЗ» Потєхіної Наталії Сергіївни. Тема: « Ознайомлення з професіями швачки , дизайнера , лекальника, прасувальника.

Мета: - продовжувати удосконалювати уявлення про технологічну діяльність; - ознайомити учнів з професіями швейного виробництва ; - навчити умінню використовувати різні засоби праці у виготовленні виробу; -виховувати поважне ставлення до різних професій;

Завдання: - розширити світогляд учнів;

-розвивати навички самостійного мислення;

- формувати свідоме виконання правил безпечної праці;

- закріпити навички організації робочого місця;

-розвивати упевненість у своїх силах;

-виховувати уміння працювати в колективі. Співробітництво;

-формувати соціально-трудову компетентність.

Обладнання: інформаційні картки до гри « Професії», картки з тестами з правил техніки безпеки під час практичної роботи, малюнки до гри «Технологія виготовлення виробу», ваза для гілочки настрою, кольорові листочки , малюнок «Гори знань», паперові чоловічики,, скотч подвійний, технічні засоби: музичний супровід підчас «Руханки», комп’ютерна презентація «Швейне виробництво», «Українські дизайнери».,зошити, підручник «Трудове навчання (для дівчат ): підруч. Для 5 кл. Т78 загальноосвіт. Навч. Закладів / І.Ю.Ходзицька,Н.М.Павич , О.В.Горобець,О»

Основні поняття: професія, трудова діяльність, технологія праці, трудові навички, фахівець, кваліфікація.

Тип уроку: комбінований; Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво, психологія.

Технології : мультимедійні,, розвиваючого навчання, проблемного навчання, інтерактивного навчання,ігрові . критичного мислення - осмислення,роздум,рефлексія. Методи : словесні,наглядні, активні, практична самостійна робота,

гра « Гілочка настрою», вправа «Незакінчені речення»,гра «Знайомство», розповідь, вправа «Асоціативний кущ»,гра «Бліц –турнір» ,вправа «Чарівний капелюх», використання ІКТ.

Форми : групові, індивідуальні,фронтальні.

Хід уроку 1.Організаційний момент. Привітання ,перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до уроку. Вчитель зачитує слова : «Багато чого не зробиш , поки не вивчишся. Але багато слід зробити, щоб вивчитися. Ніхто не стає майстром , не тренуючись у майстерності.» ( Ян Коменський) Створення позитивного емоційного настрою учнів. Гра « Гілочка настрою»

Учитель: Діти,а чи знаєте ви , що від настрою залежить якість роботи? Учені з’ясували , що за відповідним кольором можно охарактеризувати емоційний стан людини. Отож ,розглянемо зв’язок між кольором та емоційним станом людини:

Синій - спокій задоволення

Зелений - упевненість

Червоний - збудженість, агресивність

Жовтий - активність, бажання спілкуватися

Коричневий - тривога

Чорний - страх

Сірий - стрес, гіркота

Діти , заплющте очі на кілька секунд і уявіть , з яким кольором асоціюється ваш сьогоднішній настрій. Тепер підійдіть до вази з гілочкою і прикріпіть його на гілочку.( Виконання вправи надає вчителю змогу швидко дізнатися про загальне налаштування класу на роботу , на вивчення нової теми, визначити емоційний настрій учнів.)

2.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

Учитель. Діти, розпочинаючи наш урок повторимо те, що ми вивчали на попередніх уроках. Учитель пропонує учням вправу « Незакінчені речення….»

1.Наука про майстерність, спосіб виробництва,сукупність прийомів і способів обробки або переробки сировини,матеріалів з метою отримання виробів це -………………. ( технологія) 2.Об’єкт , на який людина діє в процесі трудової діяльності , перетворюючи його в потрібний виріб називають…. (предметом праці)

3.Знаряддя праці (обладнання , машини,механізми,інструменти), за допомогою яких людина , діючи на предмети праці , виготовляє вироби називають….. ( засоби праці )

4.Знаряддя праці ,які необхідні для виконання певної роботи називають ….. ( технологічним обладнанням ,технологічними засобами)

5. Матеріальним результатом праці людини є………….. ( продукт праці) Це різні деталі, механізми, швейні вироби, тощо.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Проведемо гру « Знайомство». Необхідно продовжити речення « Коли я виросту , я хочу стати (за професією)……….» Вирішення проблемного питання.

Що необхідно для того , щоб виші мрії збулися………..

Сьогодні наше заняття присвячене темі : «Ознайомлення з професіями дизайнер, швачка, лекальник, прасувальник»

4.Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя. Професія ( з латинського - офіційно вказане заняття ) - сталий і відносно широкий вид трудової діяльності , що вимагає певних знань і трудових навичок.

Діти , подумайте ,що необхідно для успіху у професійній діяльності. Давайте створемо із ваших уявлень «Асоціативний кущ». ( знання, уміння, майстерність, трудові навички, покликання, здібності,задоволення, радість, користь суспільству.)

……………………………….. Улюблена професія…………………………..

Учитель. Зараз , діти , попрацюємо у парах . Поділимося на чотири групи: дизайнери, швачки, лекальники, прасувальники. На столах інформаційні картки про професії . Необхідно познайомитися з інформацією і розповісти іншим групам , що ви дізналися про професії дизайнера, швачки, лекальника , прасувальника. 1.картка «Дизайнери». Учень 1.Дизайн (від англійської - план, ціль) - це художнє конструювання й оформлення речей ( знарядь праці, промислової продукції , одягу, інтер’єру). Колись слово «дизайнер» асоціювалося з поняттям «одяг», то тепер представників дизайнерського мистецтва можна побачити в будь-якій сфері нашого життя. Сьогодні цю професію відносять до багатьох видів діяльності людини : дизайнер одягу, взуття, аксесуарів, тканин, меблів, посуду, інтер’єру ,ландшафту тощо. Слайд №1 Учень 2. Дизайнер одягу- це фахівець легкої промисловості , який займається проектуванням і створенням швейних виробів. Винекнення дизайну одягу як окремої галузі дизайну належить до 19-20 століть , періоду розвитку масового виробництва одягу , яка повинна була поєднувати красу й користь. До сфери професійної діяльності дизайнера одягу належать розробка концепцій колекції одягу, добір тканин і фарнітури , складання документації , що супроводжує виробництво одягу.Слайд №2 Учень 3 . Дизайнери розробляють моделі ,елементи декорацій вручну або на комп’ютері за допомогою спеціальних програм. Наша країна має своїх модельєрів , які вже роблять упевнені кроки на світових подіумах. Дизайнер Лілія Пустовіт розробляє колекції одягу , який продається в Лондоні, Токіо, Москві.З 2008 року Лілію Пустовіт обрано головою Експертного комітету Української ради моди. Дизайнер Андре Тана визнаний німецькими критиками найкращим молодим брендом ,який створює жіночій одяг. Відомі українські дизайнери це Ольга Громова, Діана Дорожкіна,Роксолана Богуцька. Слайд№3. 2 картка. « Лекальники.» Учень 1. У швейній промисловості важливою є професія лекальника.Він створює лекала зі спеціального паперу для виготовлення швейних виробів. Лекальник розробляє та виготовляє лекала виробу різних розмірів ( так звану ростовку).В експерементальних цехах розробляють модель виробу та його викрійку на типову фігуру. Слайд№4. Учень 2. Лекальник - робітник , який виготовляє лекала. Розробляють лекала вручну за допомогою відповідних інструментів ( олівця, кравецької стрічки із сантиметровою шкалою,лінійки) або на спеціальних машинах. Учень 3. Лекальник повинен обвести , вирізати , поставити відповідні позначки, підписати лекала.Слайд№5. 3 картка. «Швачки». Учень 1.Професія швачки є однією з найдавніших і водночас найсучасніших і найнеобхідніших людям професій. Результатом праці швачки є одяг. Впродовж тисячоліть людина виготовляла одяг вручну.І лише в 19 столітті з’явилися перші швейні машини.Слайд№6 Учень 2.Зараз професія швачки найбільш поширена в швейному і трикотажному виробництві. Основу технологічної праці швачки становить виготовлення виробів із різноманітних тканин потоковим методом. Процес здійснюється за допомогою універсальних і спеціальних швейних машин. Слайд№7 Учень 3.Працюють швачки на швейних фабриках,у цехах текстильних підприємств, на фабриках індивідуального пошиття одягу, які розташовані в кожному регіоні країни. Робота швачки кваліфікується як фізична праця середнього рівня важкості. Працюють за цим фахом переважно жінки.Слайд№8 4.Карточка «Прасувальники» Учень 1. Робота прасувальника пов’язана з волого- тепловою обробкою швейних виробів і деталей з тканини. До його обов’язків входить про прасування, припрасування, роз прасування, запрасування та дублювання деяких деталей швейних виробів клейовими матеріалами для їх ущільнення. Слайд№9 Учень 2. Під час пошиття швейних виробів досить часто довидиться змінювати довжину зрізів ( збільшувати або зменшувати).Все це також виконується за допомогою праски.Крім цього , прасувальник здійснює кінцеву волого- теплову обробку виробів.Для її виконання сучасні швейні підприємства обладнані спеціальними паровими манекенами.Слайд№10 Учень3.Прасувальнику необхідно вміти готувати швейні вироби для прасування та складати їх після прасування.Перед початком роботи прасувальник повинен переконатися в справності праски, наявності підставки для праски,пульверизатора, діелектричного килимка.Ця професія передбачає користування спецодягом і засобами індивідуального захисту, утримання робочого місця у чистоті і порядку.Слайд№11

Розповідь кожної групи супроводжується показом слайдів про швейне виробництво, показ моделей українських модельєрів.

5.Постановка практичного завдання. Вправа « Чарівний капелюх» Виберіть з запропонованих картинок предмети праці та засоби праці якими можна виготовити прикрасу для кухні прихватки. Проведення хвилинки відпочинку(руханки) По планеті крокує людина (учні крокують) Й бачить- у світі вона не єдина( прикладають долоню до очей ніби дивляться у далечінь) Зліва, справа й попереду люди (повертають голову наліво,направо,озираються назад) Усміхнулася радо людина ( усміхаються одне одному) Через те , що вона не єдина, Й стала впевнено крокувати…( крокують на місці) Ну а нам час настав працювати! 6.Практичне заняття. Робота у групах. Кожна група виконує свою технологічну діяльність з виготовлення прихватки. Учасники групи повторюють правила безпеки праці за допомогою гри «Бліц турнір».

Дидактичні карточки з правилами безпечної роботи 1карточка.Виберіть правильну відповідь.

а) . зберігати голки і шпильки у спеціальній коробочці; б )зберігати голки будь-де ; г) підчас роботи вколювати голку у спеціальну подушечку, не вколювати в одяг , не залишати голку без нитки: д) підчас роботи голки класти просто на стіл, вколювати в одяг;

2 карточка. Виберіть правильну відповідь

а) під час роботи світло має падати зліва; б) підчас роботи світло має падати праворуч; в) підчас роботи не відволікатися і не відвертати увагу інших; г) під час роботи заважати іншим; д) утримувати робоче місце у чистоті 3 карточка. Виберіть правильну відповідь.

а ) ножиці слід передавати тримаючи за зімкнені леза; б)ножиці слід передавати за зімкнені кільця; в)зберігати ножиці у спеціальному місці; д) зберігати ножиці будь де;

4 карточка. Виберіть правильну відповідь.

а) вилку електрошнура праски вмикати і вимикати лише сухими руками; б) братися за електрошнур вологими руками; в) розміщувати праску праворуч на спеціальній підставці; г) залишати без нагляду ввімкнену праску; д) не залишати ввімкнену без нагляду праску; Учні виконують практичне завдання Учні з кожної групи прикріплюють малюнки з предметами, технологічними діями до дошки . Заключне слово вчителю. Тепер за вашою схемою ми можемо прослідити за технологією виготовлення прикраси для кухні прихватки.

7.Підбиття підсумків уроку.

Учитель пропонує відповісти на запитання( рефлексія). Чи плідним був для вас урок? ( відповіді учнів) Чи знадобляться вам знання отримані на уроці? (відповіді учнів) Пропоную визначити рівень знань які ви досягли на уроці за допомогою гри «Вершина знань». На дошці прикріплений плакат з намальованою горою, зафарбованою різними кольорами .учитель пропонує учням за допомогою кольорових фішок оцінити свій рівень знань з теми , прикріпивши їх на тій частині гори , яка відповідає їхньому рівню досягнень.: підніжжя - початковий, середина – середній, між серединою та вершиною - достатній, вершина - високий. Учні прикріплюють стіки до зображеної гори.

8.Домащнє завдання. Розпитати батьків , ким працюють їхні знайомі.Чиє серед них швачки, дизайнери, лекальники ?







Розробка уроку з трудового навчання у 5 класі на тему: « Ознайомлення з професіями швачки , дизайнера , лекальника, прасувальника вчителя КЗ «Ленінський НВК ЗНЗ 1-3 ст.-ДНЗ» Потєхіної Наталії Сергіївни.











-75%
Курсы дополнительного образования

История моды

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок технологии "Ознайомлення з професіями швачки, дизайнера, лекальника, прасувальника" (27.02 КB)
