Меню
Разработки
Разработки  /  Литература  /  Проверочные работы  /  5 класс  /  Урок литературы "Розвиток зв"язного мовлення. Докладний письмовий переказ тексту-опису предмета"

Урок литературы "Розвиток зв"язного мовлення. Докладний письмовий переказ тексту-опису предмета"

Материал на украинском языке. Мета уроку: навчити учнів складати письмові перекази текстів з елементами опису предмета; розвивати усне мовлення, логічне мислення, творчу уяву.
31.10.2014

Описание разработки

Мета уроку: навчити учнів складати письмові перекази текстів з елементами опису предмета; розвивати усне мовлення, логічне мислення, творчу уяву.

Обладнання: підручник, словники, текст для переказу; пам'ятки:

як працювати над переказом;

як працювати над чернеткою.

Хід уроку

I.       Оголошення теми та мети уроку

II.      Мотивація навчання школярів

III.    Підготовка до роботи над переказом

1. Робота в групах.

Дати відповіді на запитання:

Для чого людині потрібне вміння описувати? ( до опису вдаються тоді, коли є потреба, щоб адресат уявив, розпізнав те, про що ми говоримо чи пишемо, перейнявся певним ставленням до описання предмета, істоти, дії, процесу чи явища )

Що називається описом? ( опис - це висловлення, в якому розкриваються важливі, характерні ознаки, що вирізняють предмет, істоту, дію, процес чи явище з - поміж інших - величина, форма, колір, матеріал, запах, смак. )

Які основні вимоги до опису? (для точності опису треба добре спостерігати предмет, який описуєш, вивчити його; для чіткості опису необхідно перерахувати не всі ознаки предмета, явища, події, а лише ті, які найбільш характерні для даного об'єкта. )

Які стилі мовлення використовуються в описах? ( опис предмета може бути в науковому чи в художньому описах)

Яка мета наукового і художнього описів? (а. Мета наукового опису - забезпечити точність інформації про предмет: його розмір, форму, вагу, колір тощо. б. Мета художнього опису створити образ предмета, викликати до нього певне ставлення)

Прочитати текст, визначити, до якого типу мовлення він належить. Який стиль мовлення використано у кожному з текстів?

I. Глобус - рухома модель земної кулі на підставці, яка відображає в певному масштабі земну поверхню.

(Короткий тлумачний словник)

II. Кругла куля не проста,

Голуба, велика:

Без будинків там міста,

Без води там ріки;

Без людей і без землі

І шляхи і гори,

 I моря і взагалі

 Всі земні простори.

Що це таке? (глобус)

2. Пояснення вчителя

3 опису можна довідатися про ознаки предмета. Знаючи ці ознаки, можна відгадати, про що розповідається. На такій осноі1 будуються загадки.

Що за знак - стрункий, мов спис,

 Він над крапкою завис, спонука до поклику.

Хто ж бо він? (знак оклику)

З. Закріплення цього матеріалу «Для чого людині вміння описувати?» (Використовується метод «Мозковий штурм»)

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, Треба трошки відпочити. Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

I зроби чотири кроки.

Вище руки підніми

I спокійно опусти.

Розведи їх в сторони, Плесніть, діти, кілька раз, За роботу - все гаразд!

4. Слово вчителя

Сьогодні ми будемо писати переказ.

Переказ - це відтворення змісту заслуханого чи прочитаного тексту. Чи знаєте ви , як працювати над переказом?

5. Робота з пам'яткою «Як працювати над переказом» Слово вчителя.

Ми живемо в прекрасній країні, що зветься Україна. Наша вітчизна дивовижно багатий край! Це високі Карпатські гори і неосяжні південні степи, могутній Дніпро. Це безмежні ліси Полісся і води Чорного й Азовських морів. . . Не можна перелічити всі багатства України, словами передати її мальовничу красу.

Сьогодні ми з вами полинемо в чарівний світ краси рідної природи, рідної землї

Є просто храм, є храм науки,

А є іще природи храм -

3 лісами, які тягнуть руки

Назустріч сонцю і вітрам.

«Храм природи» - ось якими словами назвав наше навколишнє середовище поет С. Смирнов.

Рибі - вода, птахам - повітря, звірині - ліси, степи, гори. А людині потрібна Батьківщина. I охороняти природу - значить любити Батьківщину.

6.         Текст для переказу

СОСНОВИЙ ЛІС

У сосновому лисі приємно пахне смолою. Сосни стоять вільно - прямі, як колони. Стовбури їх знизу гладенькі, без сучків, і тільки ближче до верхівки видно бічні гілки, які утворюють крону. У сосни хвоя держиться на гілках два, рідше три роки, а потім опадає. Тому на кожній гілці два або три пагони останніх років укриті хвоєю, а інші оголені сосни потребують багато світла і не переносять затінення.

Сосна - одне з найневибагливіших дерев. Вона росте в рі3номанітних кліматичних і ґрунтових умовах: і на пісках, і на родючих ґрунтах, і на болотах. Переносить сосна і суворий клімат Крайньої Півночі.

Сосновий ліс дезінфікує повітря. Сосна, яка росте в лісі, випаровує особливі речовини - терпени, які знищують багатьох мікробів не тільки в лісі, але й в його околицях.

7.         Робота над текстом переказу

1)         Дати відповіді на запитання:

Яка тема і основна думка цього тексту?

До якого типу і стилю мовлення належить текст?

Як описуються сосни?

Скільки років держиться хвоя на гілках?

У яких умовах ростуть сосни?

У чому полягає особливість соснового лісу?

Поясните лексичне значення слів: крона, пагони, грунт.

Колективне складання плану тексту.

Весь материал – смотрите документ.

Содержимое разработки

5 клас

Автор: Пукас Галина Миколаївна , вчитель української мови та літератури.

Тема уроку: Розвиток зв'язного мовлення. Докладний письмовий переказ тексту-опису предмета.

Мета уроку: навчити учнів складати письмові перекази текстів з елементами опису предмета; розвивати усне мовлення, логічне мислення, творчу уяву.

Обладнання: підручник, словники, текст для переказу; пам'ятки:

  1. як працювати над переказом;

  2. як працювати над чернеткою.


Хід уроку

I. Оголошення теми та мети уроку

II. Мотивація навчання школярів

III. Підготовка до роботи над переказом

1. Робота в групах.

Дати відповіді на запитання:

  • Для чого людині потрібне вміння описувати? ( до опису вдаються тоді, коли є потреба, щоб адресат уявив, розпізнав те, про що ми говоримо чи пишемо, перейнявся певним ставленням до описання предмета, істоти, дії, процесу чи явища )

  • Що називається описом? ( опис-це висловлення, в якому розкриваються важливі, характерні ознаки, що вирізняють предмет, істоту, дію, процес чи явище з-поміж інших-величина, форма, колір, матеріал, запах, смак.)

  • Які основні вимоги до опису? (для точності опису треба добре спостерігати предмет, який описуєш, вивчити його; для чіткості опису необхідно перерахувати не всі ознаки предмета, явища, події, а лише ті, які найбільш характерні для даного об'єкта.)

  • Які стилі мовлення використовуються в описах? ( опис предмета може бути в науковому чи в художньому описах)

  • Яка мета наукового і художнього описів? (а. Мета наукового опису - забезпечити точність інформації про предмет: його розмір, форму, вагу, колір тощо. б. Мета художнього опису створити образ предмета, викликати до нього певне ставлення)

  • Прочитати текст, визначити, до якого типу мовлення він належить. Який стиль мовлення використано у кожному з текстів?


I. Глобус - рухома модель земної кулі на підставці, яка відображає в певному масштабі земну поверхню.

(Короткий тлумачний словник)

II. Кругла куля не проста,

Голуба, велика:

Без будинків там міста,

Без води там ріки;

Без людей і без землі

І шляхи і гори,

I моря і взагалі

Всі земні простори.

Що це таке? (глобус)

2. Пояснення вчителя

3 опису можна довідатися про ознаки предмета. Знаючи ці ознаки, можна відгадати, про що розповідається. На такій осноі1 будуються загадки.


Що за знак - стрункий, мов спис,

Він над крапкою завис, спонука до поклику.

Хто ж бо він? (знак оклику)

З. Закріплення цього матеріалу «Для чого людині вміння описувати?» (Використовується метод «Мозковий штурм»)

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, Треба трошки відпочити. Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

I зроби чотири кроки.

Вище руки підніми

I спокійно опусти.

Розведи їх в сторони, Плесніть, діти, кілька раз, За роботу - все гаразд!

4. Слово вчителя

Сьогодні ми будемо писати переказ.

Переказ - це відтворення змісту заслуханого чи прочитаного тексту. Чи знаєте ви , як працювати над переказом?

5. Робота з пам'яткою «Як працювати над переказом» Слово вчителя.

Ми живемо в прекрасній країні, що зветься Україна. Наша вітчизна дивовижно багатий край! Це високі Карпатські гори і неосяжні південні степи, могутній Дніпро. Це безмежні ліси Полісся і води Чорного й Азовських морів... Не можна перелічити всі багатства України, словами передати її мальовничу красу.

Сьогодні ми з вами полинемо в чарівний світ краси рідної природи, рідної землї

Є просто храм, є храм науки,

А є іще природи храм -

3 лісами, які тягнуть руки

Назустріч сонцю і вітрам.

«Храм природи» - ось якими словами назвав наше навколишнє середовище поет С. Смирнов.

Рибі - вода, птахам - повітря, звірині - ліси, степи, гори. А людині потрібна Батьківщина. I охороняти природу - значить любити Батьківщину.

6. Текст для переказу

СОСНОВИЙ ЛІС

У сосновому лисі приємно пахне смолою. Сосни стоять вільно - прямі, як колони. Стовбури їх знизу гладенькі, без сучків, і тільки ближче до верхівки видно бічні гілки, які утворюють крону. У сосни хвоя держиться на гілках два, рідше три роки, а потім опадає. Тому на кожній гілці два або три пагони останніх років укриті хвоєю, а інші оголені сосни потребують багато світла і не переносять затінення.

Сосна - одне з найневибагливіших дерев. Вона росте в рі3номанітних кліматичних і ґрунтових умовах: і на пісках, і на родючих ґрунтах, і на болотах. Переносить сосна і суворий клімат Крайньої Півночі.

Сосновий ліс дезінфікує повітря. Сосна, яка росте в лісі, випаровує особливі речовини - терпени, які знищують багатьох мікробів не тільки в лісі, але й в його околицях.


7. Робота над текстом переказу

1) Дати відповіді на запитання:

  • Яка тема і основна думка цього тексту?

  • До якого типу і стилю мовлення належить текст?

  • Як описуються сосни?

  • Скільки років держиться хвоя на гілках?

  • У яких умовах ростуть сосни?

  • У чому полягає особливість соснового лісу?


  1. Поясните лексичне значення слів: крона, пагони, грунт.

  2. Колективне складання плану тексту.

Орієнтовний план

1) Стрункі сосни.

2) Сосна - одне з найневибагливіших дерев.

3) Користь соснового лісу.


8.Повторне читання учнями тексту.


IV. Робота учнів над чорновим варіантом переказів
( пам'ятка як працювати з чернеткою)

V. Коректування переказів. Допомога вчителя слабо підготовленим
учням.

VI. Написання переказів начисто.

VII. Підбиття підсумків уроку.

  • Що ми дізналися про переказ?

  • Що це за докладний переказ?

  • Що називається описом?

  • Які стилі мовлення використовуються в описах?

• Що викликав у вас сьогоднішній урок? Слово вчителя.

Ми повинні розуміти і любити природу, бути не байдужими до й майбутнього.

Нам природу треба берегти

Щоб стати справжніми людьми.

Май добру душу й лагідні слова -

Чи дорослий ти, чи лиш маля.

Ти повинен всіх любити:

I трави, і квіти,

I те сонце, що яскраво сяє,

Все нам жити помагає,

Нам потрібно всім.

Бережіть природу, люди! Ми закінчуємо наш урок.

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер і трави, і води...

В годину щасливу і в радості мить, Любіть у годину негоди.


Любіть Україну у сні й на яву, Вишневу мою Україну,

Красу її вічно живу і нову

I мову її солов'їну.


VIII. Домашнє завдання.

Скласти або виписати вірш про природу.

-80%
Курсы повышения квалификации

Современная русская литература

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок литературы "Розвиток зв"язного мовлення. Докладний письмовий переказ тексту-опису предмета" (45.5 КB)
