Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  9 класс  /  Урок – консиліум

Урок – консиліум

Тема. Порушення діяльності серцево – судинної системи. Способи попередження серцево – судинних захворювань.

15.01.2017

Содержимое разработки

УРОК – КОНСИЛІУМ

 

 Тема. Порушення діяльності серцево – судинної системи. Способи попередження серцево – судинних захворювань.

 

  Мета. Познайомити учнів з найпоширенішими захворюваннями серцево – судинної системи; встановити основні причини хвороб і основні шляхи їх запобігання; переконати учнів вести здоровий спосіб життя, не вживати алкоголь, наркотики, не палити.

Розвивати мову, логічне мислення, вміння робити висновки, порівнювати.

 Виховувати бажання турбуватися про своє здоров’я, вести здоровий спосіб життя, почуття взаємодопомоги.

 

 Основні поняття і терміни: атеросклероз, інфаркт, дистонія, аритмія, тромбофлебіт, інсульт, гіпотонія, гіпертонія.

 

 Обладнання: таблиці з гігієни серцево – судинної системи.

 

Структура уроку

 І. Актуалізація опорних знань.

 

 Біологічний диктант « Чи вірні твердження» ( так чи ні).

 1. Артерії несуть кров від серця.

 2. В них завжди артеріальна кров.

 3. Вени несуть кров до серця.

 4. В легеневих венах кров артеріальна.

 5. В лівій половині серця кров артеріальна.

 6. Мале коло кровообігу починається в правому шлуночку.

 7. Велике коло кровообігу починається в лівому передсерді.

 8. Тиск крові в венах вищий, ніж в капілярах.

 9. Гіпотонія – підвищений тиск.

 10. Систола – це розслаблення  стінок серця.


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

+

-

+

+

+

+

-

-

-

-


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

 Вчитель. У всі віки серце було в шані у поетів, мислителів, лікарів. Скільки віршів, пісень написано про нього! Хто сильніше, ніж поети розкрив дивовижні властивості неспокійного, благородного, безстрашного, чистого, хороброго, чуйного, злобного, щирого, ніжного і доброго серця людини?!

             …   Что такое сердце?

              Камень твердый?

              Яблоко с багрово – красной кожей?

             Может быть, меж ребер и аортой

             Бьется шар, на шар земной похожий?

             Так или иначе – все земное

             Умещается в его пределы,

             Потому, что нет ему покоя,

             До всего есть дело…

                                         Е. Межелайтіс.

Досконалий орган!

 

 Завдання: доведіть це. Як розуміти слова поета, що серцю до усього є справа?

 

 Але серце – це центральний орган кровоносної системи. З чим воно пов”язано? Життя й судини… на перший погляд, ці два поняття не обов”язково  пов’язані.

  - А на ваш погляд?

 

 Завдання: доведіть, що без судин життя людини було б неможливе.

 

 Між тим, щорічно на нашій планеті від серцево – судинних хвороб гинуть мільйони людей, багато в молодому віці. Зараз в Україні 6 млн. людей страждають  від цих хвороб.

     Як допомогти цим людям? Чому кількість хворих катастрофічно збільшується? Як запобігти цим захворюванням? Це і буде темою нашого уроку.

 Ні ці та інші запитання постараються відповісти учні нашого класу, які виконуватимуть ролі лікарів: кардіолога, невропатолога, нарколога, хірурга, бабусі Медуниці. А також будуть працювати групи:

І група – експерти – виявити причини виникнення серцево – судинних захворювань.

 ІІ група – гігієністи – виробити правила гігієни, яких потрібно дотримуватись, щоб запобігти серцево – судинним захворюванням.

ІІІ група – спортсмени – розкрити значення спорту для здоров’я і розробити комплекс вправ для зміцнення серцево – судинної системи.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 

 Вчитель. Відомий американський вчений Бол Уайт зауважив, що « якби люди використовували свій розум і свої ноги частіше, а сон і шлунок рідше, то вони менше б страждали на серцеві хвороби». Цілком можливо, що вчений мав рацію. Факти – річ уперта, а вони такі, що смертність від серцево – судинних захворювань становить у світі від 49 до 54% загальної смертності, тобто кожен другий вмирає від хвороб кровоносної системи. Крім того, переважно серцево – судинні захворювання призводять до тимчасової або повної втрати працездатності. Якщо раніше ці хвороби були притаманні людям переважно літнього віку, то зараз патологічні порушення серцево – судинної системи спостерігаються навіть у дітей шкільного віку.

 Які ж хвороби переслідують нашу серцево-судинну систему? Які причини їхнього виникнення, як їм запобігти?

Серцево-судинні захворювання поділяються на хвороби серця (наприклад, інфаркт міокарда, аритмії, вади серця, міокардити); хвороби артерій (наприклад, дистонія, атеросклероз, гіпертоніч­на хвороба, інсульт); хвороби вен (наприклад, варикозне розши­рення вен, тромбофлебіт).

 - Про хвороби серця нам розповість кардіолог.

Кардіолог. Найпоширенішим захворюванням серця є інфаркт міокарда, що характеризується змертвінням (некрозом) частини м'язових клітин серця. Інфаркт міокарда виникає внаслідок порушення кро­вообігу в судинах серця, що призводить до зменшення постачання його клітин киснем і поживними речовинами. Чинниками, що сприяють розвиткові інфаркту міокарда, є перевтома, надмірні фізичні навантаження, психічні травми, гіпертонія, паління тощо.

Аритмії  - порушення серцевого ритму. Виникають внаслідок змін основних функцій серця: автоматизму, проведення збудження та скоротливості. Причинами появи аритмій можуть бути захворю­вання серцевого м'яза, інфекційні хвороби, вплив отруйних речо­вин, психічні перенапруження.

 

Вчитель. Досить поширеними є захворювання судин.

Зараз ми надамо слово невропатологу.

 Невропатолог. Дистонія- пору­шення тонусу судин, у результаті чого порушуються кровообіг і кровопостачання органів. З'являються головний біль, стомлюваність. Найчастіше причиною дистонії с невідповідна нервова регуляція судин, неврози, низька фізична активність.

Інсульт -  гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до ушкодженим тканин мозку і розладів  його функцій. Однією із причин інсульту є розрив кровоносних судин, що супроводжується крововиливами в мозок. Розрив судин виникає внаслідок різкого підвищення кров'яного тиску, зменшення їхньої еластичності та діаметра. Інсульт можуть спричинити значні емоційні напружен­ня, гіпертонія, атеросклероз.

Атеросклероз - хронічне захворювання, що характеризується ущільненням стінок артерій, звуженням їхнього просвіту й частим ут­воренням тромбів. Причинами виникнення атеросклерозу є гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ожиріння, надмірне вживання жирної їжі, нервові перенапруження, спадкова схильність та вживання алкоголю. Найчастіше атеросклероз уражає аорту, вінцеві артерії серця, артерії мозку, нирок, нижніх кінцівок, внаслідок чого порушується їхнє кровопостачання і виникають патологічні зміни цих органів.

Гіпертонічна хвороба — загальне захворювання людини, основ­ним проявом якого є підвищення артеріального тиску. Розвиткові гіпер­тонічної хвороби сприяють перенавантаження (особливо негативними емоціями), напружена розумова праця, атеросклероз, паління, над­мірне вживання алкоголю, спадкова схильність. Найважливішими ускладненнями гіпертонічної хвороби є інфаркт міокарда, серцева не­достатність інсульт, недостатність функції нирок.

Вчитель. Хірург нас ознайомить із хворобами вен.

Хірург. Варикозне розширення вен — захворювання, що проявляється нерівномірним розширенням вен. Сприяють виникненню цього захворювання природжена слабкість венозних стінок і неповноцінність їхніх клапанів, що утруднює течію крові й підвищує внутрішній  тиск. Варикозне розширення вен часто призводить до тромбофлебіту — запалення стінки вени з утворенням тромбу в її просвіті.

Нарколог.

Куріння негативно впливає на серцево – судинну систему. Від згубної дії нікотину здорове серце стає хворим . До куріння здорове серце  могло скорочуватися до 100 тис. разів за добу і перекачувати 100 тонн крові. Серцевий м’яз працював легко, ритмічно, не втомлюючись. Під впливом куріння на 30 – 40 ударів збільшується кількість серцевих ударів за 1 хвилину. Це відбивається на серцевому м’язі. Він гірше працює. Серце втомлюється, зношується, старіє.

Наркотики теж дуже впливають на організм людини, особливо на мозок і нервову систему. Багаторазове проколювання вен може призвести до утворення в судинах тромбів і рубців. Тромби відриваються від стінок судин та починають рухатися у системі кровообігу. Потрапляючи до серця і легенів, вони можуть спричинити смерть – тромб перекриває доступ крові до життєво важливих органів.

На діяльність серця дуже погано впливає алкоголь. Воно стає в’ялим, розширюється, а таке серце працює погано, не забезпечуючи нормального кровообігу. Судини стають крихкими, можливі внутрішні крововиливи.

 

Вчитель. Які ж основні причини виникнення серцево-судинних хвороб?  Ці причини визначили наші експерти.      Слово групі експертів.

Експерт. Доведено, що є п'ять основних причин так званих факторів ризику: гіподинамія, шкідливі звички (паління, алкоголь, наркотики), емоційні стреси, не­раціональне харчування,забруднення довкілля. Саме в такому поряд­ку визначається ступінь негативних впливів цих факторів ризику.

Вчитель. Як запобігти розвиткові захворювань серцево-судинної системи? Група гігієністів виробила правила, яких потрібно дотримуватися, щоб запобігти серцево - судинним захворюванням.

Гігієністи. Такі засоби давно відомі. Треба тільки грамотно їх використовувати.

Першим і найефективнішим засобом є фізична праця і спорт.

Спортсмени. Давно відомо, що всі ліки можуть бути замінені фізичними навантаженнями (біг, плавання, велоспорт, ігрові види спорту), які зміцню­ють серцевий м'яз, підвищують його працездатність і тонус судин. Інтенсивність навантажень є суто індивідуальною і залежить від рівня функціональних можливостей організму. Її визначають за частотою серцевих скорочень. Здоровим юнакам для підтри­мання функціонального стану організму показане фізичне навантаження тричі на тиждень по півгодини при частоті серцевих скорочень 130-140 уд/хв. Після перенесення інфекційних хвороб (ангіни, грипу) фізичні навантаження можливі тільки після повного видужання, інакше може виникнути ускладнення.

           ( Демонстрування комплексу вправ).

Гігієніст. Другим важливим засобом є уникнення негативних емоцій, шкідливих звичок. Стриманість, дружелюбність, відсутність страху – запорука здоров’я.

Третім засобом є загартування організму. Загартування зміцнить не тільки нервову систему, а й поліпшить регуляцію судин, дасть змогу уникнути неврозів.

 Четвертим засобом є дотримання режиму харчування, невживання надміру жирної їжі, солі, цукру вживання вітамінів збереже ваші судини еластичними.

Правила. ( записують в зошити).

 1. Займатися фізкультурою і спортом.

2. Не вживати алкоголю, наркотиків, не палити.

 3. Уникати негативних емоцій.

4. Загартовувати свій організм.

 5. Дотримуватись режиму харчування.

 6. Вживати велику кількість вітамінів.

 ( Демонстрування таблиці « Вплив на серце зовнішніх факторів»).

 Вчитель. Усі ми добре знаємо, що хвора людина, сподіваючись отримати рецепт одужання, завжди поспішає до лікаря. Однак останнім часом люди дедалі частіше почали звертатися до нетрадиційної медицини і шукати порятунку в самій природі, серед зеленого розмаїття трав.

 « Природа, час і терпіння – це найкращі лікарі», - стверджує народна мудрість. Багато фітотерапевтів вважають, що природа має ліки від усіх хвороб. Про рослини, що широко застосовуються для лікування та профілактики хвороб серцево – судинної системи вам розповість Бабуся Медуниця, вона  ознайомить нас з народними методами лікування серцево – судинних захворювань.


 Бабуся Медуниця.


Для лікування гіпертонії дуже корисне листя з яблучної айви. Рецепт цілющого напою простий: приготувати чай чи відвар із сухого листя, процідити. Пити склянку вранці, за 15 хвилин перед сніданком.

Ще один засіб для гіпертоніків. У півлітрову банку. покласти дві-три ложки натертого хрону, залити його склянкою горілки і настоювати три доби. Потім віджати хрін. У настій додати склянку меду, склянку морквяного соку і сік двох лимонів. Усе ретельно розмішати. Приймати по дві столові ложки вранці, за годину до їди.

На 3 л кип'яченої води взяти 4 ложки сухого подрібненого листя і квітів глоду, листя і пелюстки червоної троянди,  листя  й ягоди  барбарису, квіти лісової фіалки. Суміш кип'ятити на легкому вогні 25 хвилин. Пити як чай.

 

Склянку калини залити літром гарячої води, кип'ятити 8-10 хвилин, процідити і додати три ложки меду. Пити по півсклянки 3-4 рази на день.


 

Корисно тричі на тиждень приймати суміш травневого меду (100 г) і 2 столові ложки подрібнених волоських горіхів.

     

Артеріальний тиск знижує сік плодів граната. 50 грамів соку приймати через кожні дві години, а потім по необхідності,

зменшити частоту прийому до 3 разів на день.

 

АТЕРОСКЛЕРОЗ

Найперший засіб від атеросклерозу - червоний буряк. В ньому найбільше пектинів, які виводять з організму важкі метали - ртуть, свинець, а також: холестерин.

Буряковий сік разом з морквяним допомагає при недо­крів'ї. Якщо змішати сік буряка з медом, можна лікувати гіпертонію. А величезна кількість магнію і йоду робить буряк необхідним у харчуванні літніх людей і хворих, які страждають атеросклерозом.

Червоний буряк допомагає нормалізувати кров’яний тиск. Варити цілим, неочищеним, у невеликій кількості води (воду не солити), почистити, потерти на терку і додати трохи сметани. Можна спекти буряки в печі або духовці, можна додати горіхів.

 

ІV. Узагальнення навчального матеріалу.

 

Вчитель. Серцево – судинні захворювання є найпоширенішими серед хвороб. Основними причинами їх виникнення є низька рухова активність, паління, алкоголь, наркотики, психічне перенапруження, нераціональне харчування, забруднення довкілля. Фізична культура, загартовування, раціональне харчування є основними засобами запобігання серцево – судинним захворюванням.

 

… Тебя я помучил немало,

 Как вспомню, ни ночи, ни дня

 Со мной ты покоя не знало,

 Прости, мое сердце, меня.

 Как плетью, ах, будь я неладен,

 Твое подгонял колотье,

 За то, что я был беспощаден,

 Прости меня, сердце мое.

 За то, что железным ты мнилось

 И мог подставлять под копье

 Тебя я, безумью на милость,

 Прости меня, сердце мое.

 Кружит, как над полем сраженья,

 Порой над тобой воронье.

 За подвиги долготерпенья

 Прости меня, сердце мое.

                       Р. Гамзатов.

  - Що робити, щоб не просити у серця пробачення, щоб воно було здоровим?

 Відносьтеся з повагою до свого серця і до сердець оточуючих. Це теж важливо. Ваша фізична працездатність, і розумова теж, залежить від працездатності системи кровообігу.

 

 - Як ви розумієте прислів’я?

 

1. Здоров’я – всьому голова.

2. Здоров’я дорожче багатства.

3. Здоровим будеш – все добудеш.

4. Помірність – мати здоров’я.

 

V. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

 

Підбиваючи підсумки уроку, пригадаємо слова російського художника І. Левітана: « Серце можна лікувати тільки серцями».

 - Як ви розумієте ці слова?

Але піклуватися треба не лише про хворих людей. Якщо ми будемо більше дбати один про одного, допомагати в скрутну хвилину, підтримувати і в радощах, і в горі, тоді відсоток людей, які страждають на серцево – судинні захворювання, значно знизиться.

 

Домашнє завдання. §31.  Приготувати прислів’я і приказки про здоров’я.

















1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

+

-

+

+

+

+

-

-

-

-





-80%
Курсы повышения квалификации

Экологическое воспитание учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Урок – консиліум (28.23 KB)

Комментарии 0

Чтобы добавить комментарий зарегистрируйтесь или на сайт

Вы смотрели