Тема уроку:
Населення Південної Америки. Формування політичної карти материка.
Мета уроку:
Освітня: познайомити школярів з расовим та етнічним складом населення Південної Америки, з її заселенням людьми, колоніальним минулим та сучасною політичною картою материка. З’ясувати причини нерівномірності заселення материка.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Сприяти вихованню шанобливого ставлення учнів до представників різних рас та націй, поваги до їх мови та культури.
Розвиваюча: Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: політична карта світу, атласи та контурні карти школярів, ПК, слайди, опорні схеми.
Очікувані результати:після цього уроку учні зможуть-називати риси населення Південної Америки;окремі країни материка;показувати на карті окремі країни материка,їхні столиці;аналізувати тематичні карти атласу з метою складання стислої характеристики окремої країни.
Хід уроку
І. Організація класу.
Добрий день! Сідайте. Посміхніться один одному і подумки побажайте успіхів на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Розпочнемо нашу роботу перевіркою домашнього завдання і напишемо:
Географічний диктант,,Третій зайвий”.
1.Сельва,пампа,гілея.
2.Льянос,кактус,кампос.
3.Гевея,какао,кебрачо.
4.Орхідея,вікторія-регі,колібрі.
5.Анаконда,тапір,свинки пекарі.
6.Броненоснць,гієна,пума.
7.Мурахоїд,баобаб,ягуар.
8.Диня,гарбуз,бавовник.
9.Картопля,пшениця,томати.
10.Какао,кукурудза,кава.(Перевірити взаємоперевіркою за слайдами).
Також додому вам було завдання,,Уявна подорож”(за варіантами),а саме скласти міні-твір за темою:
,,Один день перебування у сельві”.
,,Один день перебування у пампі”.
Повідомлення теми уроку(на дошці,слайд).
III.Мотивація навчальної діяльності.
У мене в руках жувальна гумка.
Як ви думаєте,який існує зв'язок між нею і темою уроку? Виявляється,щожителіПівденної Америки - справжні винахідники.
Сік дерева чікле (гутаперча),яке росте в Бразилії,змішували із соком лимона, апельсина і додавали цукор. Коли жувати це,то цукор і сік лимона розчиняються, а сік чікле згортається в грудочку,і його можна довго жувати. Так з'явилися „гумові цукерки" Перелік винаходів можна продовжувати…Які винаходи ще належать жителямПівденної Америки ми з’ясуємо в ході заняття.На уроці ми з вами зустрінемося з жителями материка, побуваємо вкраїнах,де вони живуть.Як відомо,європейці відкрили для себе Південну Америку дуже давно.Вони змінили не тільки природу материка,вони змінили спосіб,умови життя,мову,склад корінного населення.Сьогодні ми поговоримо про те,як колонізація материка вплинула на процес формування населення Південної Америки,про країни,які утворилися на материку.Але для визначення причин строкатості етносів потрібно пригадати, як відбулося заселення та освоєння материка. Отже,під час опрацювання цієї теми ми повинні з вами:(на окремих аркушах надруковано і прикріпити до дошки)
Навчитися:
- визначати шляхи заселення Південної Америки;
-визначати расовий,етнічний склад населення;
-виявити територію,де проживає корінне населення материка,
спосіб життя індіанців;
Уміти:
-обгрунтовувати свої погляди;
-робити висновки ;
-працювати з картами атласу; -виділяти країни Південної Америки.
IV. Вивчення нового матеріалу.
П л а н:
1. Расовий склад населення Південної Америки.
2. Розміщення населення на материку.
3. Політична карта Південної Америки.
4. Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.
1.Расовий склад населення Південної Америки. (Пояснення вчителя з елементами бесіди).
• Чи знаєте ви, як відбувалося заселення Південної Америки в стародавні часи? Звідки прийшли корінні жителі материка – індіанці?
Учитель. На думку вчених, Південна Америка почала заселятися 15-17 тис. років тому індіанцями з Північної Америки. Вони належать до монголоїдної раси. Тому найбільш вірогідно, що їх предки прийшли в Америку з Азії.Хоча існує інша точка зору,за якою вони потрапили на материк з островів Океанії.Підгрунтям такої версії служать виявлені загальні антропологічні ознаки індіанців і жителів Океанії(широкий ніс,хвилясте волосся,швидкий ріст бороди),а також дуже схожі знаряддя праці.
(Розповіді учнів,підготовлені вдома.)
До прибуття європейців материк заселяли кілька десятків різних народів, які через помилку Христофора Колумба одержали спільну назву "індіанці”. Вони мали різний рівень розвитку. Одні жили за умов первісного ладу. Займалися мисливством, рибальством та збиранням плодів диких рослин. Їх нащадками є нинішні племена індіанців Амазонії. Найбільша група – тіпу-гуарані, яких нараховується близько 150 тис. чол. Вони говорять власними мовами та дотримуються традиційних вірувань. Лісові індіанці прикрашають себе пір'ям птахів, татуюванням тіла. Завдяки індіанцям Амазонії людство дізналося про гамак та сильну отруту кураре, яку одержують з соку рослин. При надходженні у кров кураре має паралітичну дію. Індіанці використовували її для отруєння стріл. Нині кураре використовується у медицині.
Інші індіанці досягли високого рівня розвитку. Так інки створили в Андах могутню державу з розвинутою цивілізацією ще у Х ст. до н.е. Давня столиця держави інків Тігуанака знаходилася на березі озера Тітікака. В імперії була єдина мова – кечуа, єдина релігія – культ верховного божества Віракоча. Праця чітко планувалася. Жителі країни займалися землеробством, будували дамби, дороги, зрошувальні канали. На голову держави – Верховного Інку – працювали тисячі підданих, віддаючи третину своїх статків, а ще третину храмам бога Сонця Інті. Донині вражають залишки величних храмів інків, їх палаци, мережа водогонів, зрошувальних систем, доріг, головна з яких довжиною у 5250 км була подолана за протяжністю лише на початку ХХ ст. Свої фортеці інки споруджували без цементу з велетенських брил, вагою до 200 тон. Найбільша брила має масу 361 т. Вони підігнані з такою точністю, що й донині не можна знайти жодної щілини між ними.
Відомі досягнення інків у медицині, астрономії, терасовому землеробстві, а також витвори мистецтва, ткацтва, ювелірної справи, кераміки. Свої знання інки передавали за допомогою "кіпу” – зв’язок кольорових шнурків з вуликами. Для їх розшифрування готувалися спеціальні люди. Історія інків збереглася у піснях, які уславили дії вождів. Інки були хорошими музикантами й танцюристами, вміли складати вірші.
Нащадками інків є індіанці кечуа, що живуть у Перу, Еквадорі та Болівії. Їх загальна кількість – 15 млн. Мають свою мову – кечуа. Головною їжею кечуа є страви з кукурудзи. Давній народний напій – шоколад. Завдяки індіанцям Америки людству відомі картопля, томати, бавовник, соняшник, натуральний каучук.
- Тож якими винаходами ми завдячуємо жителям Південної Америки?(короткі відповіді).
• Якими європейськими країнами здебільшого відбувалося заселення та освоєння Південної Америки після її відкриття Христофором Колумбом нам розповість…
(Розповідь учнів).
Після відкриття материка європейцями на нових землях почали селитися іспанці і португальці. Для роботи на сільськогосподарських плантаціях вони завозили чорношкірих рабів з Африки. Пізніше у Південну Америку почали емігрувати й представники інших європейських та азійських держав. Були серед них і українці, які створили свої діаспори в Аргентині, Бразилії, Чилі.
Сучасне населення материка складається з представників усіх основних людських рас. Змішані раси утворилися в результаті шлюбів між представниками різних рас. Нащадків від шлюбів білих та індіанців називають метисами, білих і негрів — мулатами, негрів та індіанців — самбо.
Основна маса населення континенту спілкується іспанською мовою, в Бразилії — португальською. Оскільки ці дві мови близькі до латині, то Південну Америку і країни Панамського перешийку називають ще Латинською Америкою.
У деяких країнах Південної Америки індіанці й досі складають значну частку населення. Вони спілкуються своїми мовами.
Учитель. Головною ознакою населення Південної Америки-є його мішаність.Тут протягом століть змішалися різні раси,різні народи,утворилися нові демографічні гілки.Представників змішаних рас називають креолами,метисами,мулатами,самбо.
Креоли-нащадки від шлюбів іспанців і португальців в Америці.
Метиси-нащадки від шлюбів європейців з індіанцями.
Мулати- нащадки від шлюбів європейців і негрів.
Самбо- нащадки від шлюбів індіанців і негрів. (Схема населення на слайді,учням роздати на окремих аркушах,щоб вклеїли у свій зошит).
2. Розміщення населення на материку. (Пояснення вчителя , робота з картою густоти населення в атласі).
Учитель. Нині на континенті проживає близько 400 млн. чоловік, що становить 6% населення світу. Розміщується населення дуже нерівномірно, що пов'язано з природними умовами і особливостями колонізації.Кількість населення продовжує швидко збільшуватися.Тут багато молоді,яка становить 40% від загальної кількості населення. Майже незаселеними є Амазонська сельва, напівпустелі на півдні, пустеля Атакама. Найбільша густота населення спостерігається на Атлантичному узбережжі та в Андах.
3. Політична карта Південної Америки. Знайомство з політичною картою почнемо з роботи в групах.
Перша група користуючись підручником і атласом презентує Бразилію,використовуючи опорну схему(роздати схеми на окремих аркушах).
Друга група презентує Аргентину.Визначити лідерів.Наголосити на виконанні правил роботи в групах.
Опорна схема:
-назва країни;
-площа;
-природні ресурси;
-населення;
-столиця.
Запропонувати переглянути відеофрагменти чи фото цих країн.
Найбільшою країною Південної Америки є Бразилія. За площею території і кількістю населення вона посідає п'яте місце на Землі. Країна багата на природні ресурси: корисні копалини та цінні породи деревини, гідроенергію. Населення дуже строкате. Складається з європеоїдів, негроїдів і монголоїдів, а також груп зі змішаними расовими ознаками. Понад 80 % населення зосереджене на сході, на Атлантичному узбережжі материка на південь від екватора. У Бразилії значна українська діаспора — 500 тис. чоловік. Столиця країни – Бразиліа.
Аргентина (в перекладі — «срібна») друга за площею та за рівнем економічного розвитку держава Південної Америки. Країна має значні та різноманітні природні ресурси. Найбільше значення мають родючі землі пампи і такі корисні копалини, як нафта, природний газ, цинкові, свинцеві, олов'яні, уранові руди. В країні значні лісові ресурси. На відміну від Бразилії, в Аргентині більшість (85 %) населення становлять європеоїди, оскільки в минулому чорних рабів сюди не завозили — не було плантацій. Близько 70 % аргентинців проживає в пампі. Українська діаспора в Аргентині становить 220 тис. чоловік. Столиця Аргентини – Буенос-Айрес.
4.Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки (Самостійне виконання практичної роботи учнями з використанням атласу та контурних карт).
Мета: позначити основні географічні об’єкти Південної Америки на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.
Використання карт: політична карта Південної Америки.
Завдання: Користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:
• Перу (Ліма), • Аргентина (Буенос-Айрес), • Чилі (Сантьяго), • Болівія (Ла-Пас), • Колумбія (Санта-фе-де-Богота), • Венесуела (Каракас) .
V. Закріплення вивченого матеріалу.......