Практическая цель: повторение и закрепление знаний по теме «Food».
Образовательная цель: отрабатывать употребление местоимений much, many, a lot of; практиковать учащихся в устной речи, чтении, письме, аудировании.
Оборудование: презентация Power Point, компьютер, мультимедийный проектор, экран, магнитофон, кассета, раздаточный материал, грамматические карточки.
Методические приёмы: беседа, чтение, аудирование, игра, групповая и индивидуальная работа.
Ход урока.
I. Организационный момент
Teacher: Good morning boys and girls! I am glad to see you! Sit down please. Are you ready for the lesson? So, let's start.
1. Диалог с дежурным (Т - - - - Р)
Do you like winter?
What is the weather like in winter? (Cold, frosty, windy, snowy, sometimes rainy…)
What can we do in winter? (To skate, to ski, and to play snowballs, to sleigh…)
2. Фонетическая разминка
Why do you cry Willy? Why do you cry? Why Willy? Why Willy? Why Willy? Why?
A black cat sat on a mat and ate a fat rat.
Little monkey in the tree this is what he says to me, they, they, they, thee, thee, thee.
3. Речевая зарядка.
- I want to know…
- What do you like to eat for breakfast? (For example, I like to eat cakes for breakfast. I like to drink juice for breakfast. )
- Fine, thanks.
- Do you like eggs / butter / apples / cucumbers / bread / rice / coffee / sugar? (Yes, I do. / No, I don’t. )
- Look at the screen and find the odd one out. (Найдите в каждой строке лишнее слово).
- Назовите все названия продуктов, которые начинаются на ту же букву, что и ваше имя.
Model: My name is Svetlana. I like sweets.
II. Основной этап.
Проверка д/з.
Your hometask was to make your favourite pizza in the workbooks. So tell us please about your pizzas.
Model: Is there any. . ?
Yes, there is / No, there isn’t.
Tell the class: What is there in your friend’s
pizza?
- Can we count eggs, cucumbers, apples? (Yes, we can. )
- Please, count eggs, cucumbers, apples.
- Скажите, как называются существительные, которые мы можем посчитать? (Исчисляемые) - You’re right: a sweet – 2 sweets, an egg – 4 eggs.
- Can we count bread, butter, sugar? (No, we can’t. )
- That’s right: we say some butter, some milk.
- Скажите, как называются существительные, которые мы не можем посчитать? (Неисчисляемые)
Весь материал – смотрите документ.