Меню
Разработки
Разработки  /  Биология  /  Уроки  /  Прочее  /  Үлкен ми сыңарларының қызметі

Үлкен ми сыңарларының қызметі

үлкен ми сыңарларының ерекшеліктерін сызба түрінде көрсетеді, оқулықпен өзіндік жұмыс орындау, үлкен ми сыңарларының қасиеттерін анықтайды

02.06.2018

Содержимое разработки

Ф-УЧ-22

Сабақ жоспарының құрылымы \Структура плана урока №8

Оқытушының аты- жөні\ ФИО преподавателя Есмагамбетова А.А

Пән\Предмет Анатомия, физиология және балалар гигиенасы

Топ\ группа БС,БМ,НБ,ШТ

Күні\ Дата

Сабақтың тақырыбы /Тема занятия Үлкен ми сыңарларының қызметі

Сабақтың типі/ Тип занятия семинар/ семинар

1.Мақсаты/ Цель

а)Білімділігі\образовательные үлкен ми сыңарларының ерекшеліктерін, қасиеттерін білу керек

ә) тәрбиелігі \ воспитательные жауапкершілік, ұйымшылдық

б)дамытушылық \развивающие үлкен ми сыңарларының ерекшеліктерін сызба түрінде көрсетеді, оқулықпен өзіндік жұмыс орындау, үлкен ми сыңарларының қасиеттерін анықтайды


II.Сабақтың қолданылатын әдісі мен тәсілдері (мәселелері, жекелеген-ізденісі, өзін-өзі бақылауы) Методы и приемы занятия (проблемный, частично-поисковый, самоконтроль и т.д.)

Жекелеген-ізденісі

III. Құралдар/Средства суреттер, кесте

IV. Ожидаемые результаты :

  • оқушылар білу керек/учащиеся должны знать үлкен ми сыңарлары, ерекшеліктерін

  • оқушылар игеру керек/учащиеся должны уметь үлкен ми сыңарлары қасиеттерін салыстыруды, анықтауды

  • оқушылар меңгеру керек/учащиеся должны владеть үлкен ми сыңарлары ерекшеліктерін сызба түрінде көрсетуді

V. Сабақ барысы / ход урока

    1. Ұйымдастыру кезеңі/ организационный момент: Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа қажетті құралдарын қадағалау, жаңа сабаққа нұсқау беру.

Приветствие, отметка отсутствующих, подготовка к уроку, сообщение плана работы.

    1. Қажетті білімді\ актуализация ранее изученных знаний: мидың құрылысы, қызметі? Сопақша ми, құрылысы, қызметі? Аралық ми, құрылысы, қызметі? Ортаңғы ми, құрылысы, қызметі? Мишық,құрылысы, қызметі? Үлкен ми сыңарлары, құрылысы?

    2. Сабақтың тақырыбын айту, мақсатын ашу./ сообщение темы и целей урока:

Қысқаша мазмұны/ краткое изложение нового материала:

Үлкен ми сыңарлары оң және сол жақ бөлікке бөлінеді. Ми сыңарларының беті сұр затпен немесе ми қыртысымен қапталған.Сұр заттың астында ақ зат бар. Ми сыңарларының беті қатпарланып жатады. Оның көлемі 2000-2500 текше см, қыртысының қалындығы 2,5-3мм. Ол мыңдаған жүйке жасушаларынан құралған. Әрбір ми сыңары 4 бөліктен тұрады: маңдай, төбе, самай, шүйде.Үлкен ми сыңарларында мынандай аймақтар бар: сезу, қимыл,көру, есту және дәм мен иісті сезу. Сезу қимыл аймағы төбе және маңдай бөліктерінде болады. Мұнда аяқ, тұлға, қол, мойын, тіл, бет, ерінді қозғалту және сөйлеу орталығы болады. Көру аймағы шүйде бөлігінде, одан көру жүйкелері арқылы қозу өтеді. Есту аймағы самай бөлігінде; дәм сезу, иіс сезу аймағы маңдай бөлігінің ішкі жағында. Артқы орталық иірімде тері, буын, бұлшықет, сезу аймағы бар. Денеге ыстық, суықпен әсер еткенде жауап қайтару осы аймаққа байланысты. Адамдағы психикалық әрекеттер ми сыңарларының барлық аймақтарымен байланысы бар. Ми сыңарларында іші ми сұйықтығына толы екі қуыс бар. Ол сұйықтық ұсақ қан тамырлармен қосылып, жүйке жүйесіндегі зат алмасуды қамтамасыз етеді, жүйке жасушаларын қорғайды. Мидан он екі жұп жүйке тарайды, оның алдыңғы екеуі үлкен ми сыңарларынан, қалған он жұбы мидың басқа бөлімдерінің сұр затынан басталады. Ол жүйкелер иіс сезу, көру, есту, көзді қозғалту және т.б. деп аталады.


Тапсырма №1


Оқулықпен өзіндік жұмыс орындау, 49-беттегі 12-тапсырма: 9-кесте бойынша мидың құрылысын анықта А,Б,В.


Тапсырма №2

52-беттегі тест сұрақтарымен жұмыс


Тапсырма №3

Кесте толтырыңдар:

Үлкен ми сыңарларының аймақтарын талдау

Үлкен ми сыңарларының аймақтары

Қызметі











3.Сабақты бекіту/ закрепление материала:

Үлкен ми сыңарлары құрылысы қандай?

Ми қарыншалары деген не?

Никотиннің миға әсері қандай?

Ішімдіктің миға әсері?



Тапсырма № 4


Сызба құрастырыңдар?

Ми бөлімдері


/ \ /

/ \ /




    1. Күтілетін нәтиже/ожидаемые результаты:

білу керек / должны знать: үлкен ми сыңарлары ерекшеліктері

жасай біледі/уметь: жоғары үлкен ми сыңарлары қасиеттерін салыстыруды, анықтауды

түсіну тиіс/ понимать: үлкен ми сыңарлары маңызың

Үйге тапсырма/ задание на дом: үлкен ми сыңарлары

    1. Сабақты қортындылау/подведение итогов

Нені қайталадық?, не білдік?, не істей аламыз?/ Что повторили?, что узнали?, чему научились?

    1. Бағалау/ оценивание: __________________________

    2. Рефлексия:

      • Сабақ ұнады ма? Қандай қиындықтар болды? Себебі?/Понравился ли вам урок? Какие трудности встречались? Причина?

-80%
Курсы повышения квалификации

Исследовательская деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Үлкен ми сыңарларының қызметі (21.29 KB)
