Меню
Разработки
Разработки  /  Прочее  /  Уроки  /  Прочее  /  "Ұстазым менің, ұстазым"

"Ұстазым менің, ұстазым"

м

Сабақтың тақырыбы : Ұстаз

Мақсаты : Білімділігі :Оқушыларға тақырыптың мазмұнын түсіндіру,негізгі идеяны ашу. Оқиғаның мазмұнын айтуға төселдіру.Топта жұмыс істей білу, өзбетінше жұмыс істей білу дағдыларын шыңдау.

Дамытушылық : Балалардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойын еркін айтып, дәлелді сөйлеп,дисскусия жүргізе білуге үйрету.

Тәрбиелік:Ұстаздың өлшеусіз еңбегін бағалай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдіс –тәсілдері : Сұрақ –жауап, әңгімелеу, тест,аквариум, ассоциация, дөңгелек үстел.

Түрі : интегративтік сабақ

Формасы : жалпы оқушылармен, топпен жұмыс.

Пәнаралық байланыс: Ана тілі, музыка.

Техникалық құрал: теледидар, ямаха, бейнетаспа, слайд.

Көрнекілігі : Слайтдан тірек схема, топшамалар.

Сабақтың барысы : І. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  2. Психологиялық дайындау.

Мұғалім: «Сәттілік тілеймін»

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Үйге берілген «Алғашқы қоңырау» тақырыбы бойынша сабақ сұралады. (Ямахадан «Сыңғырла қоңырау» аттыөлеңнің музыкасы естіліп тұрады.)

ІІІ. Өткенді пысықтау.

І топ Тест алынады.

  1. Қазақстанда «Қызыл кітап» қай жылы шыққан?

А) 1957 жылы ә) 1997 жылы б) 1998 жылы

  1. Омыртқа жотасы неше омыртқадан тұрады?

А) 25-26 Ә) 33-34 б) 29-30

  1. Отбасына кімдер жатады?

А) Әке, ана, ұл,қыз

ә) достар,ұстаздар

б) көрші, бөле.

ІІ топ Жұптық жұмыс

  • Сезім мүшелерін жаз :

Жауабы : көз, құлақ, мұрын, тіл, тері

  • Табиғаттағы су неше күйде болады?:

Ж: қатты,сұйық, газ

  • Пайдалы қазбалар дегеніміз не?
  • Табиғат құбылыстары дегеніміз не?

ІІІ топ Сөзжұмбақ шешу

  1. Есту мүшесі
  2. Адам денесінің тірегі
  3. Жердің өсімдік өсетін беткі,құнарлы қабаты

І топтың жауабы бойынша ата-аналардың суреті

ІІ топтың жауабы бойынша оқушылардың суреті

ІІІ топтың жауабы бойынша Ұстаздың суреті шығады.

Слайдтан бүгінгі тақырыптың суреті шығады.

ІҮ. Жұмбақ

Шәкіртке жанашыр,

Мейірман кім жаны асыл?

(Ұстаз)

Ән: «Ұстазым»

Ү. Жаңа сабақ

1) Қызығушылықтарын ояту.

І топ «Топтау» әдісін жүргізу.

Ұстаз

ІІ топ «Дөңгелек үстел » әдісі

Ұстаз туралы өлең, мақал –мәтел, тақпақ айту.

ІІІ топ «Болжау » әдісі

Слайдтан шыққан сурет бойынша бүгінгі тақырып туралы өз ойларын айту. (АТА-АНА, ОҚУШЫ, МҰҒАЛІМ)

Жаңа сабақ бойынша мағлұмат беру.

Ұстаз болу — жүректің батырлығы,

Ұстаз болу- сезімнің ақындығы.

Ұстаз болу- мінездің күншуағы,

Азбайтұғын адамның алтындығы.

Ұстаз! Осы бір сөздің өзінде қаншама мән мағына, құдіретті күш, қасиетті ұғым жатыр.Ұстаз алдынан өтпейтін ешкім жоқ.

«Жақсы мұғалім – мектептің жүрегі» деген Ы.Алтынсарин атамыз. Жүрексіз өмір болмаса, ұстазсыз білімнің де, тәрбиенің де іске аспайтыны белгілі. Ұстазсыз нақты өмірдің тұтқасын ұстау мүмкін емес.

ҮІ. Оқулықпен жұмыс.

  1. Іштей оқыту.
  2. Аквариум әдісі бойынша үш топтан үш оқушы шығып түсінгендерін айтады.

ҮІІ. Сергіту сәті.

«Құпия хат»

Биылғы оқу жылында дүниетану оқулығы жетіспейді. Базардағы оқулықтың бағасы 500 теңге. Ұстазым маған өте ескі мұқабасы жыртық кітап берді. Менің бұл көне кітапты ұстағым келмейді. Шынымды айтсам ұстазыма ренжіп қалдым.

Достар, мен не істерімді білмей жүрмін. Маған қандай ой қосар едіңдер?

ҮІІІ. Шығармашылық тапсырма.

І топ. Пантомимо көрсету

(ұстаздың еңбегіне байланысты)

ІІ. топ Ұстазға байланысты өлең, жұмбақтар шығару.

ІІІ топ Алғашқы ұстаз неге ерекше «ыстық»?

(Өз ойларын айтады)

ІХ. Сабақты бекіту

1.Ұстаз сендерге несімен ұнайды?

2.Бейнетасадан оқушылардың алғаш мектепке келген кездерін көрсету.

  1. Сандықта не бар деп ойлайсыңдар?

(Слайдтағы сандықтан ақыл –кеңестер жазылып шығады.)

  1. Мұғалім өлең оқып береді.

Әріптерді үйретіп,

Жақын болған кім бізге.

Жамандықтан жирентіп,

Ақыл болған кім бізге?

Десек ол жан –мұғалім,

Таласады сірә кім ?

Қапастағы елдердің,

Мұңын айтқан кім бізге?

Көрікті сан жерлердің,

Сырын айтқан кім бізге?

Десек ол жан –мұғалім,

Таласады сірә кім ?

Аңыз, ертек, ән жырдың,

Бәрін бойға құйғыздың.

Санамызға сен біздің,

Бар асылды сыйғыздың.

Жақтың білім шырағын,

Рахмет саған мұғалім!

Х. Үйге

Мәтінді түсініп оқу.

Ұстаз туралы әңгіме жазу.

ХІ. Бағалау, мадақтау.

Қазақстанның жарқыраған жарық жұлдызы болыңдар! – деп оқушыларға жұлдызша беріледі.

Хор: «Бастауыш мектеп»

17.02.2018

Содержимое разработки





Тақырыбы:

Қос мереке – қос тұлға”



Ұйымдастырған қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдері: Г.Рысбекова, Л.Юлдашева



2017-2018 оқу жылы

Қаратау ауданы

«Қос мереке – қос тұлға» атты әдеби

шығармашылық кеш

Жоспар:

І. Кіріспе бөлім:

1. Ұстазадардың кіріспе сөзі

2. А.Навоий мен М.Мақатаев туралы қанатты сөздер

ІІ. Негізгі бөлім:

  1. Даналардың данасы – А.Навоий

  2. Ғазел сұлтаны – Алишер бабам

  3. Мұқағали ақиық ақын.

  4. Бар әлем – сахна,

Әрбір адам – актер.

  1. Мұқағали – шебер сөздің шамшырағы

  2. Мұқағали поэмалары – таңғы шықтай мөлдір.

ІІІ. Қорытынды бөлім:

А. Навоий мен М.Мақатаевтың шығармаларының тәрбиелік мәні.







Тақырыбы: «Қос мереке – қос тұлға» тақырыбында әдеби шығармашылық кеш.

Мақсаты: Өзбек халқының данышпан ойшылы, бас ақыны А.Навоийдың және қазақ халқының дара ақиық ақыны, поэзия палшасы М.Мақатаевтың шығармаларын, оқушылар арасында терең оқыта отырып, оларды насихаттау.

Білімділік: Ұлы тұлғалардың шығармаларының тәрбиелік мәнін ұқтырып, идеялық-эстетикалық мәнін меңгерту.

Дамытушылық: Оқушыларды ұлы ойшылдардың рухани мұрасына деген сүйіспеншілігін ояту. Дүние танымдары мен сана сезімдерін, өмірлік айқындамаларын қалыптастыру.

Көрнекілігі: ұлағатты сөздер, буклеттер, портреттер, баннер, өлеңдер жинағы, т.б.

І.1. Ұстаздардың кіріспе сөзі.

Құрметті ұлағатты ұстаздар, талапты шәкірттер!

Бүгін яғни 9-ақпан сіздерге, мерейтой иелеріне өзбек халқының данышпан ойшылы бас ақыны А.Навоийдың 577-жасқа, қазақ халқының дара, ақиық ақыны, поэзия пайғамбары М.Мақатаевтың 87-жасқа толғандарына арнап, дарынды оқушылармен бірге ұйымдастырылған «Қос мереке – қос тұлға» атты әдеби шығармашылық кешімізді тарту етеміз.(



Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ- жауап

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

Балалармен амандасу

Балалардың зейінін сабаққа аудару

«Сиқырлы хат» ойыны

Жұмбақтарға дұрыс жауап берсеңдер бүгінгі жаңа тақырыбымыз келіп шығады.

Сол аяқпен оң аяқ

Кезек оны тебеді,

Ол тынымсыз домалап,

Зыр жүгіре береді. ( Доп )

Доп сөзінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?

Д дыбысын ашамыз

Әжем көрпе тігеді

Бетіне өрнек салады (Ою)

(о дыбысын ашамыз)

Сырт-сырт етеді

Уақыт өтеді (Сағат)

(С дыбысын ашамыз)



Өзі айлакер өзі бір қу

Жүрген жері айғай да шу (Түлкі)

(Т дыбысын ашамыз)

Шелек қалпақ басында

Сәбіз екен танауы

Қыста қардан туатын

Тауып көрші сен оны (Аққала)

(А дыбысын ашамыз)

Гүлдің суреті қандай гүл (раушан р дыбысын ашамыз)

Балалар қараңдаршы қандай сиқырлы сөз шықты.Балалармен бірге оқимыз «ДОСТАР».

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Достар». Дос, достық дегеніміз –адамдар арасындағы жақсы қарым- қатынас, бір-біріне деген сүйіспеншілік, жанашырлық сезімді айтамыз.Достар бір-бірін құрметтейді, сыйлайды, көмектеседі .

Сергіту сәті «Шаңырақ»

Көтеріліп шаңырақ

Уықтары шаншылар

Керегелер керіліп

Өрімдей боп өрілер

Бәріміз жүрсек айналып

Киіз үй боп көрінер

Балалар бүгін бізге қонаққа Дымбілмес келіпті. Дымбілмес сені біреу ренжітті ме?

Дымбілмес: менімен ешкім сөйлеспейді, ойнамайды.

Балалар қалай ойлайсыңдар Дымбілмеспен неге ешкім ойнамайды.

Балалар: ол балаларды ұрады, мазақ етеді.

Балалар дұрыс айтады сен жаңа балалармен амандасқан жоқсыңғой.

-Мен сәлемдесуді білмеймін.

-Балалар достық сәлемдесуден басталады. Қанекей біз Дымбілместі сәлемдесуге үйретейік. Балалар екі- екіден болып тақтаға шығады.



Ойын «Сәлемдесу»

Ассалаумағалейкум

Әлекумассалам

Здравствуйте

Здравствуйте

Good morning

Good morning

Балалар сендер дос туралы тақпақ білесіңдер ме.

Балалардың жауаптары.

Достық туралы мақал- мәтел айтайық.

Суретпен жұмыс . Оқушылар суретке қарап сөйлем құрастырады.

Сергіту сәті «Көңілді күн»

«Екі дос және аю» ертегісін тыңдау. Оқушылармен талқылау.

Балалар ,бүгінгіі сабағымызда жүрегімізге, жанымызға жақын, жақсы көретін достарымыз туралы әңгімелестік. Достар бір –біріне әрқашан көмектесу керектігін түсіндік. Сендер де бір-бірлеріңді ренжітпей, тату- тәтті ойнасаңдар сендерде де достық сезім пайда болады.

Мадақтау

Сабақта белсенді қатысқан оқушыларды күлегіштермен марапаттау.























-80%
Курсы дополнительного образования

Проектирование и создание 3D моделей с помощью Autodesk Inventor

Продолжительность 72 часа
Документ: Cвидетельство о прохождении курса
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Ұстазым менің, ұстазым" (273.68 KB)
