Меню
Разработки
Разработки  /  Начальные классы  /  Уроки  /  4 класс  /  Табиғат өзгерістері. Су тасқыны.

Табиғат өзгерістері. Су тасқыны.

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Ұжымда талдау №2 Есеп шығару барысында ережені қолдан. Төтенше жағдай (ТЖ) жаттығуы өткізілуіне байланысты Әлия мен әжей бір уақытта өз үйлерінен қауіпсіз орынға қарай бір бағытта жүрді. Олардың арасы 200 м болатын. Әлия 110 м/мин, ал әжей 60 м/мин жылдамдықпен жүрді. Сызбаға қара. Кестені толтыр. Әр минут сайын арақашықтық қаншаға кемиді? Әлия әжесін қанша уақыттан кейін қуып жетеді? Ш: 110 – 60 = 50 (м/мин) – оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығы 200 : 50 = 4 (мин) Дескриптор: 1оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығын анықтайды 2.арақашықтықты табады 3.қорытынды жасайды: ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий) №2.(МК;Жұптық жұмыс) Есепті шығар Болат пен Серіктің үйлерінің арасы 160 м. Олар мектепке қарай бір уақытта үйден шықты. Серік 100 м/мин, ал Болат Серікті қуып жету үшін 120 м/мин жылдамдықпен жүрді. Неше минуттан кейін Болат Серікті қуып жетеді?
24.06.2020

Содержимое разработки

Пәні: Математика Мектеп: №42 «Ақжар» шағын жинақты жалпы орта мектебі

Сабақ тақырыбы: Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы / Табиғат өзгерістері. Су тасқыны.

Күні: 16.01.2020ж

Мұғалімнің есімі: Жолдасбаева Лаззат Орынбасаровна


Сынып: 4

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны


Сабаққа негізделген оқу мақсаты


4.5.1.9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу;

4.3.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді арифметикалық әдіспен шешеді

Оқушылардың басым бөлігі: артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді талдайды және шығарады

Кейбір оқушылар: қуып жету қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алады және қолданады

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

-Артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді арифметикалық әдіспен шешеді

-Артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді талдайды және шығарады

уып жету қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алады және қолданады

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: Оқушылар артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді шығаруды түсіндіру.

Терминология:

Өзара байланысты шамалар.

Талқылау:

Шамалардың өзара байланысын есіңе түсір.

Артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді арифметикалық әдіспен қалай шығаруға болады?

Жазу:

Есептердің шешуін жазу.

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану.

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тапсырмалар.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Жылдамдық, арақашықтық, уақыт түсініктері.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

. Психологиялық дайындық
- Ақ көңілді жүрекпен
Ақ ниетті тілекпен
Амандасып алайық
бір-бірімізге ізетпен

Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Жедел жауап

-Жылдамдықты қалай табамыз? (ʋ = S : t, арақашықтықты уақытқа -бөлеміз.)

-Арақашықты қалай табамыз? (S = ʋ · t, жылдамдықты уақытқа көбейтеміз.)

-Уақытты қалай табамыз? (t = S : ʋ, арақашықтықты жылдамдыққа бөлеміз.)

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий

Сызбаға қара. Не бейнеленген? Қозғалысқа неше автокөлік қатысты? Қандай мәліметтер белгілі? Не белгісіз? Екі автокөлік қанша уақыттан кейін кездесетінін қалай табуға болады?

Ш:80км/сағ-60км/сағ=20км/сағ

40км:20км/сағ=2сағ Жауабы 2сағат

Дескриптор

-оқушылар артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді амал бойынша шығаруды, яғни арифметикалық әдіспен шығаруды үйренеді.

Дескриптор: -Артынан қуып жету қозғалысына берілген есептерді талдайды және шығарады

уып жету қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алады және қолданады

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

Есіңде сақта! Бір бағыттағы қуып жету қозғалысы кезінде жақындау жыл­дам­дығы жылдамдықтардың айырмасына тең. vжақ. = v1 – v2



Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Ортасы

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Ұжымда талдау

№2 Есеп шығару барысында ережені қолдан.

 Төтенше жағдай (ТЖ) жаттығуы өткізілуіне байланысты Әлия мен әжей бір уақытта өз үйлерінен қауіпсіз орынға қарай бір бағытта жүрді. Олардың арасы 200 м болатын. Әлия 110 м/мин, ал әжей 60 м/мин жылдамдықпен жүрді.
   Сызбаға қара. Кестені толтыр.
   Әр минут сайын арақашықтық қаншаға кемиді?
   Әлия әжесін қанша уақыттан кейін қуып жетеді?

Ш: 110 – 60 = 50 (м/мин) – оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығы

200 : 50 = 4 (мин)


Дескриптор: 1оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығын анықтайды

2.арақашықтықты табады

3.қорытынды жасайды:

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

№2.(МК;Жұптық жұмыс) Есепті шығар

Болат пен Серіктің үйлерінің арасы 160 м. Олар мектепке қарай бір уақытта үйден шықты. Серік 100 м/мин, ал Болат Серікті қуып жету үшін 120 м/мин жылдамдықпен жүрді. Неше минуттан кейін Болат Серікті қуып жетеді?


Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.




Белсенді оқу тапсырмалары.




Аяқталуы


Шешуі:

ʋж = ʋ1– ʋ2 = 120 – 100 = 20(м/мин)

160 : 20 = 8(мин)

Жауабы: Болат Серікті 8 минуттан кейін қуып жетеді.

Дескриптор: 1оқушы мен әжейдің қуып жету жылдамдығын анықтайды

2.арақашықтықты табады

3.қорытынды жасайды

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

№3 Жеке жұмыс

490·25 = 12 250 – с 808·25 = 20 200 – с

444·25 = 11 100 – ы 888·25 = 22 200 – т

412·25 = 10 300 – у 424·25 = 10 600 – ы

880·25 = 22 000 – а 436·25 = 10 900 – қ

404·25 = 10 100 – н

Шешуі :су тасқыны

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

5 Топтық жұмыс

(х + 450) – 3 540 = 4 000 : 80

х = 3 140

(1234 + n) +2140 = 52 741

n = 49 367

Дескриптор:

Құрылымы күрделі теңдеулерді шешеді

КБ: бұл тапсырманы орындауда қиналдың ба?

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы

№6 тапсырманы топпен орындайды. «Қар кесегі» әдісін қолданады.

Теңдікте қандай сан қалып қойған? Осыған ұқсас мысалдар құрастыра аласың ба? Олардың құпиясы неде?

(123 452–________) (890 000 + 773) = 890 773

Теңдікті есептеуде 1 санының қасиетін қолданады. Көбейткіштердің бірі 1-ге тең болса, онда көбейтіндінің мәні екінші көбейткішке тең болады. Ендеше бірінші көбейткіш 1-ге тең болуы қажет, себебі екінші көбейткіш

890 000 + 773 = 890 773. Сондықтан қалып кеткен сан 123 451 болады (123 452 – 123 451 = 1)

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

№7 . «Кім зерек?» ойыны. Оқушылардың шапшаңдығы мен зеректігін тексеруге болады. Есептердің шешуін өрнек түрінде жазады.

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

Сен зерттеушісің№8

Екі санның қосындысы 715-ке тең. Бірінші қосылғыш нөлмен аяқталады. Егер осы нөлді сызып тастаса, онда екінші қосылғыш шығады. Осы сандарды тап.

10x + x = 7 150

10x + х = 715

11х = 715

х = 715 : 11

x = 65

65 – екінші сан.

65·10 = 650 – бірінші сан.

650 + 65 = 715

Жауабы: 650 + 65 = 715

ҚБ: Түрлі түсті қарындаш арқылы (комментарий)

Рефлексия «Бір сөзбен» әдісі. Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады.

Төзімсіздік, ашу, қуаныш, немқұрайдылық, қанағаттану, шабыт, зерігу, алаңдау, тыныштық, сенімділік, сенімсіздік, рақаттану.


Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

























«Бір сөзбен» әдісі.

Қима қағаздарға жазылған сөздер

Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?




-80%
Курсы повышения квалификации

Профилактика нарушения зрения у детей и подростков

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Табиғат өзгерістері. Су тасқыны. (109.32 KB)
