Меню
Разработки
Разработки  /  Литература  /  Уроки  /  5 класс  /  "Сымайыл" әңгімиесі сабақ жоспары

"Сымайыл" әңгімиесі сабақ жоспары

Саба?№ 9

К?ні __________

Саба? та?ырыбы: Сымайыл

Саба? ма?саты:

1.Білімділік: Діни мифтік ??гімелерді? ??рылысына талдау жасай отырып, «Сымайыл» ??гімесіні? та?ырыбын, идеясын,т?рбиелік м?нін аш?ызу.

2.Дамытушылы?: О?ушы ойын белгілі бір м?ліметтер ар?ылы д?лелдеуін, кейіпкерді? іс-?рекеттеріне сай ба?а бере білуін, ?з ойын ашы? жеткізе білуін дамыту.

3.Т?рбиелік: Хикаят мазм?ны ар?ылы адамгершілікке, бауырмалды??а, ?лтжандылы??а, адалды??а, намысшылды??а, ?айсарлы??а т?рбиелеу

Саба? т?рі: жа?а білім беру

Саба? ?дісі: баяндау, тал?ылау, с?ра?-жауап, шы?армашылы? ж?мыс.

П?наралы? байланыс: тарих, тіл

К?рнекілігі: имандылы? туралы ма?ал, на?ыл с?здер.

Саба? барысы:

I. ?йымдастыру кезе?і

II.?й тапсырмасын с?рау

??ран К?рім, Адамата туралы білетіндерін с?рау.Жаз?ан ма?алдарын о?ыту.

III. Жа?а саба?

Б?гінгі саба?ымыз «Сымайыл» ??гімесі. ??гіме екі б?лімнен т?рады.Б?гін бірінші

б?лім бойынша ж?мыс жасаймыз.Саба? ма?саты ?ойылады.

М?тінді м??алімні? м?нерлеп о?уы.

С?ра?тар ар?ылы ма?ынасын ашу.

1.Шы?арма не туралы?

2.?ай жанр?а жатады?

3.?андай с?здер жиі ?айталанып т?р?

Та?та?а жоспар ілінеді ж?не о?ушылар?а жоспар желісімен ??гімелету.

1.Ибра?им-Сара-Ажар арасы.

2.Бала ?шін Ажар?а ?йленуі.

3.?мірге бала келді.

4.?ыз?аныш.

5.Ибра?имні? ?йеліні? айт?анын істеуі.

6.Ибра?им пай?амбарды? зары.

М??алімні? толы?тыруы.Б?л шы?армада алланы? аты жиі кездесіп т?р. Себебі

Ибра?им дінге берілген, алла?а сенетін адам.Ол ?йеліні? айт?анын істеп, Ажарды

елсіз жерге апарып таста?анда,тек бір алла?а тапсырады.Б?л жерде Сараны? к?ре

алмаушылы?ы, ?ыз?анышы айтылады.

Топты? ж?мыс

1-топ: шы?арманы? та?ырыбы мен идеясын ашу.

2-топ: шы?армада?ы с?здіктермен ж?мыс.

3-топ: шы?армада?ы жер,су атауларын теріп жазу.

Топтар бір-біріне с?ра?тар дайындайды.

IV. Саба?ты бекіту

«Т?сініктеме» к?нделігі

??гімелеу

Сипаттау

Пайымдау

Не болды?

?андай?

Неліктен?

Шы?армашылы? ж?мыс

«Адалды?, адамды? жол ??раннан басталады» ойтол?ау.

V. Саба?ты ?орытындылау

С?ра?-жауап

1.??гіме неге Сымайыл деп атал?ан?

2.Сымайылды? ?андай к?н?сі бар?

3.?лкендерді? ?рекеті д?рыс па, б?рыс па?

4.Елсізде ?ал?ан Сымайылды? та?дыры не болады деп ойлайсыздар?

VI.?йге тапсырма

??гімені толы? о?у, екінші б?лімді ?осымша о?ып келу тапсырылады.

Жа?сылы?, шыдамдылы? туралы на?ыл с?здер жазып келу.

VII.Ба?алау.

11.12.2016

Содержимое разработки

Сабақ№ 9

Күні __________


Сабақ тақырыбы: Сымайыл

Сабақ мақсаты:

1.Білімділік: Діни мифтік әңгімелердің құрылысына талдау жасай отырып, «Сымайыл» әңгімесінің тақырыбын, идеясын,тәрбиелік мәнін ашқызу.

2.Дамытушылық: Оқушы ойын белгілі бір мәліметтер арқылы дәлелдеуін, кейіпкердің іс-әрекеттеріне сай баға бере білуін, өз ойын ашық жеткізе білуін дамыту .

3.Тәрбиелік: Хикаят мазмұны арқылы адамгершілікке, бауырмалдыққа, ұлтжандылыққа, адалдыққа, намысшылдыққа, қайсарлыққа тәрбиелеу

Сабақ түрі: жаңа білім беру

Сабақ әдісі: баяндау, талқылау, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыс.

Пәнаралық байланыс: тарих, тіл

Көрнекілігі: имандылық туралы мақал, нақыл сөздер.


Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

II.Үй тапсырмасын сұрау

Құран Кәрім, Адамата туралы білетіндерін сұрау.Жазған мақалдарын оқыту.

III. Жаңа сабақ

Бүгінгі сабағымыз «Сымайыл» әңгімесі. Әңгіме екі бөлімнен тұрады.Бүгін бірінші

бөлім бойынша жұмыс жасаймыз.Сабақ мақсаты қойылады.

Мәтінді мұғалімнің мәнерлеп оқуы.

Сұрақтар арқылы мағынасын ашу.

1.Шығарма не туралы?

2.Қай жанрға жатады?

3.Қандай сөздер жиі қайталанып тұр?

Тақтаға жоспар ілінеді және оқушыларға жоспар желісімен әңгімелету.

1.Ибраһим-Сара-Ажар арасы.

2.Бала үшін Ажарға үйленуі.

3.Өмірге бала келді.

4.Қызғаныш.

5.Ибраһимнің әйелінің айтқанын істеуі.

6.Ибраһим пайғамбардың зары.

Мұғалімнің толықтыруы.Бұл шығармада алланың аты жиі кездесіп тұр. Себебі

Ибраһим дінге берілген, аллаға сенетін адам.Ол әйелінің айтқанын істеп, Ажарды

елсіз жерге апарып тастағанда,тек бір аллаға тапсырады.Бұл жерде Сараның көре

алмаушылығы, қызғанышы айтылады.

Топтық жұмыс

1-топ: шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу.

2-топ: шығармадағы сөздіктермен жұмыс.

3-топ: шығармадағы жер,су атауларын теріп жазу.

Топтар бір-біріне сұрақтар дайындайды.




IV. Сабақты бекіту

«Түсініктеме» күнделігі


Әңгімелеу


Сипаттау

Пайымдау

Не болды?


Қандай?

Неліктен?








Шығармашылық жұмыс

«Адалдық, адамдық жол Құраннан басталады» ойтолғау.

V. Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

1.Әңгіме неге Сымайыл деп аталған?

2.Сымайылдың қандай күнәсі бар?

3.Үлкендердің әрекеті дұрыс па, бұрыс па?

4.Елсізде қалған Сымайылдың тағдыры не болады деп ойлайсыздар?

VI.Үйге тапсырма

Әңгімені толық оқу, екінші бөлімді қосымша оқып келу тапсырылады.

Жақсылық, шыдамдылық туралы нақыл сөздер жазып келу.

VII.Бағалау.








-80%
Курсы профессиональной переподготовке

Педагог дополнительного образования

Продолжительность 300 или 600 часов
Документ: Диплом о профессиональной переподготовке
13800 руб.
от 2760 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
"Сымайыл" әңгімиесі сабақ жоспары (15.94 KB)
