Пәні: Биология | Мектеп:№86 ЖОМ | ||
Күні:18.01.18 ж | Мұғалімнің есімі:Турлыбекова М.А.
| ||
Сынып:7 «в» | Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны: | |
Сабақтың тақырыбы: |
Сүтқоректілер класы,жалпы сипаттамасы.Ішкі және сыртқы құрылысы.
| ||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: | Оқушыларға сүтқоректілер класының жалпы сипаттамасын, қандай жануарлар екенін және олардың ішкі және сыртқы құрылысын меңгерту.
| ||
Сабақ мақсаттары : | Барлық оқушылар: Сүтқоректілер класына қандай жануарлар жататынын және не себепті класс сүтқоректілер деп аталатынын біледі. | ||
| Оқушылардың басым бөлігі: Жалпы сүтқоректілердің сыртқы құрылысын,осы класқа қандай жануарлар жататынын біледі. |
| |
| Кейбір оқушылар: Сүтқоректілердің асқорыту жүйесін,тыныс алу жүйесін,қантарату жүйесін,зәр шығару жүйесін біледі. | ||
Тілдік мақсат | Оқушылар: 1.Сүтқоректілер класына қандай жануарлар жататынын біледі. 2.Сүтқоректілер класына жататын жануарларды сыртқы және ішкі құрылысын біледі. 3.Сүтқоректілер класына тән тіршілік әрекеттерін біледі | ||
| Негізгі сөздер мен тіркестер: Маммология,терриология,диафрагма,аналь тесігі,альвеолдар,несепағар түтігі,кеңірдек,көмекей,сойдақ,қуық,мүйіз,тұяқ.
| ||
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | ||
| Талқылауға арналған тармақтар: | ||
| Сүтқоректілердің сыртқы және ішкі құрылысындағы ерекшкліктер.
| ||
| Жазылым бойынша ұсыныстар:Биологиялық диктант.
| ||
Алдыңғы оқу | Құстар класы.Үй құстары,құстардың шығу тегі. |
Жоспар
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Уақыты | Бағалау
| Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту 12 мин
|
1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
| 1мин. |
|
Слаид
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Психологиялық ахуал орнату: «Күннің шуағы».
Оқушылар шеңбер құрып алақандарына қарап тұрып тілек айтады.
|
2мин. |
Формативті бағалау
|
АКТ Слаид 2
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.Топқа бөлу: «Күннің шуағы».Оқушылар шеңбер болып күннің бейнесін жасайды,сол орында кері қарай бұрылып қолдарын алға қарай созып сол бағыт бойынша күннің шуақтарын тауып,топқа барып жайғасады.
1-топ «Жылқы» 2-топ «Кит» 3-топ «Арыстан» 4-топ «Жарқанат»
|
3мин. |
|
Үлестірме қағаздар
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4.Үй тапсырмасын сұрау: 4-ұяшықтағы « Деңгейлік сұрақтар»
Әр топтан топ басшылары тақтада ілініп тұрған ұяшықтардан сұрақтарды алады,тобына барып,әр оқушы деңгейіне сай келетін сұрақтарға жауап береді А,В,С деңгейлі сұрақтар
|
6мин. |
Толық жауап берсе сұраққа-3 балл Орташа жауап берсе-2 балл Толық емес-1 балл Жауап жоқ болса-0 балл
|
Кеспе қағаздары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мағананы ажырату
29 мин |
«Ребус» Оқушылар ребус шешеді. Оқушылар топ атауларын кезекпен дауыстап айтып шығады. Осы тапсырмадан кейін сабақтың тақырыбы ашылады.
|
4мин |
Формативті бағалау
|
Слаид 3
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.Бейнебаян көрсету : «Сүтқоректілер класы» туралы. Түрткі сұрақтар: 1.Класс не себепті сүтқоректілер деп аталады? 2.Қандай жануарлар жатады? 3.Қаңқасы қанша бөлімнен тұрады? 4.Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым саласы? 5.Терінің қосалқы бөлімдері? 6.Көкет(диафрагма) дегеніміз не?
Бейнебаяннан көрген мағлұматтарға сүйене отырып,қосымша оқулықты пайдалана отырып топтық жұмыс орындайды.Әр топтан топ басшылары тақтаға шығып киндер таңдап алады,сол киндердің ішіндегі әдіс-тәсіл бойынша топтық жұмыс орындайды. 1-топ «Өрмек торы»
2-топ «Түймедақ»
3-топ «Күн шуағы»
4-топ «Т кестесі»
Сабақты бекіту: «Биологиялық диктант»
Биологиялық диктант 1.Сүтқоректілердің дене температурасы ......... 2.Сүтқоректілерде кеуде және құрсақ қуысын .......... бөліп тұрады. 3.Үстіңгі және астыңғы жақсүйектерінің ұяшықтарында ....... орналасады . 4.Сол жақ қарыншадан басталатын қолқа тамыры ......... доғасын құрайды. 5.Мишықтың сыртында ....... ......... мен ............ болады. 6. ............ иіс сезу өте нашар дамыған 7.Сүтқоректілерде сыртқы құлаққа жататын ........... құлақ қалқаны пайда болған. 8.Көкет ............ қозғалыстарға қатысады. 9.Ауыз қуысына ............ жұп сілекей бездерінің өзегі ашылады. 10.Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым саласы .......... деп аталады.
11.Сүтқоректілердің ........... түр саны бар 12.Тері жабыны ............... қабаттан тұрады. 13.Сүтқоректілерде ............. өте жақсы дамыған 14.Сүтқоректілер ............ арқылы тыныс алады 15.Сүтқоектілердің барлығында мойын омыртқа саны ...........
Үйге тапсырма беру:
Сүтқоректілер класы,жалпы сипаттамасы.Ішкі және сыртқы құрылысы.
|
6мин.
15 мин.
4мин. |
Формативті бағалау «жарайсың» сөзі
Өз идеясын қосса-1 балл Кемшілігі жоқ болса-1 балл Белсенді қатысса-1 балл
14-15 жауап дұрыс болса – 3 балл 13-10 жауап дұрыс болса -2 балл 9-6 жауап дұрыс болса-1 балл 5-1 жауапқа-0 балл |
Интербелсенді тақта,электронды оқулық.
Флипчарт, маркер, клей, стикер түрлі –түсті қағаздар,кеспе қағаздар,киндер қабы.
Слаид 4
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 4 мин
|
Оқушылар бүгінгі тақырыпқа байланысты стикерге бір сұрақтан жазып Бақыт ағашына іледі.
2. Өзін - өзі бағалу (критерийлер бойынша)
Толық жауап берсе сұраққа-3 балл Орташа жауап берсе-2 балл Толық емес-1 балл Жауап жоқ болса-0 балл
2-кезең.Топтық жұмыс. Өз идеясын қосса-1 балл Кемшілігі жоқ болса-1 балл Белсенді қатысса – 1 балл
3-кезең.Биологиялық диктант 14-15 жауап дұрыс болса – 4 балл 13-10 жауап дұрыс болса -3 балл 9-6 жауап дұрыс болса-1 балл 5-1 жауапқа-0 балл Жалпы балл
2.9-8 балл «4» 3.7-5 балл «3» 4.5-тен төмен бағаланбайды |
Критерийлер бойынша
| Бақыт ағашы, маркерлер,стикер.
Бағалау парақшасы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың қабілетіне қарай, тақырыбына байланысты тапсырманы күрделендіремен. Әсіресе, талдау, талқылау, дәлелдеу, қорғау жұмыстарын ұйымдастырамын.
| -формативті (критерийалды, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау); -суммативті бағалау түрлерін қолданамын. | - География, латын тілі. Дүниетану пәндерімен байланыс бар; - Интерактивті тақта, оқулық. ноутбук пайдаланамын; - Тәрбиелік мәні жоғары. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия - Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? 1.................................................................................................................................................................. 2..................................................................................................................................................................
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? 1.................................................................................................................................................................2.................................................................................................................................................................
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
|
Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары: Байдуллаева М.О
Өзін - өзі бағалу (критерийлер бойынша)
| Аты - жөні | Сыныбы | Деңгейлік сұрақ | Топтық ж жүмыс | Биологиялық диктант | ||||||||
1 |
|
|
|
|
| ||||||||
2 |
|
|
|
|
| ||||||||
3 |
|
|
|
|
| ||||||||
4 |
|
|
|
|
| ||||||||
5 |
|
|
|
|
| ||||||||
6 |
|
|
|
|
| ||||||||
7 |
|
|
|
|
| ||||||||
|
|
|
|
|
|
Кезең.Деңгейлік сұрақ
Толық жауап берсе сұраққа-3 балл
Орташа жауап берсе-2 балл
Толық емес-1 балл
Жауап жоқ болса-0 балл
2-кезең Топтық жұмыс.
Өз идеясын қосса-1 балл
Кемшілігі жоқ болса-1 балл
Белсенді қатысса – 1 балл
3-кезең.Биологиялық диктант
14-15 жауап дұрыс болса – 4 балл
13-10 жауап дұрыс болса -3 балл
9-6 жауап дұрыс болса-1 балл
5-1 жауапқа-0 балл
Жалпы балл
1.10балл «5»
2.9-8 балл «4»
3.7-5 балл «3»
4.5-тен төмен бағаланбайды.