Сынып: 5
| Күні: 07.11.2016 жыл Сабақ: № 10 | Пәні: Информатика
| ||
Тақырыбы | § 10 Терезелер | |||
Сабақтың мақсаты: | Білімділік – Windows ОЖ-ның құрылымын, басқару элементтерін, құрылымдық элементтерімен оқушыларды таныстыру, Windows ОЖ-ның қызметімен, жұмыс аймағында басқару элементтерімен таныстыру. Дамытушылық – оқушылардың Windows ОЖ-ні қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасау дағдыларын дамыту. Тәрбиелік – топпен жұмыс жасауға, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, өзгенің ойын тыңдауға баулу. | |||
Құрал-жабдықтар | оқулық, компьютер, жұмыс дәптері, үлестірмелі карточкалар.
| |||
Оқыту әдістері: | сөздік, көрнекі, практикалық
| |||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс - әрекеттері | Оқушылардың іс - әрекеттері | ||
І. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин | Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру, амандасу тренингін өткізу.
| Сабаққа дайындықтарын көрсетеді, тренингке қатысады. | ||
ІІ. Үй жұмысын тексеру
| Информатикалық диктант:
|
| ||
| Бағалау. | «5» - 12-13 «4» - 10-11 «3» - 8-9 «2» - 7, кем | ||
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру 10 мин | Бүгінгі сабақта терезе құрылымын, терезелердің қандай болатынын,олармен қалай жұмыс істеу керектігін үйренеміз. Windows операциялық жүйесінің негізгі нысаны болып табылатын – терезе. Терезелерде қосымшалар, хабарламалар және т.б. ашылады. Терезенің құрылымы
Артқа (1) және Алға (2) батырмалары бұрынырақ ашылған бумаға, веб-бетке немесе басқа нысанға тез ауысуға мүмкіндік береді. Егер меңзерді алға немесе артқа батырмасына жақындатсаңдар,онда осы батырманы басқанда ашылатын буманың аты көрсетілген қалқып шығатын сілтемені көруге болады. Тақырып жолының оң жағында терезені басқару батырмалары (3,4,5) орналасқан. Олардың көмегімен терезені жиыруға,бүкіл экранға жаюға, жабуға, оның бастапқы өлшемдерін қайта қалпына келтіруге болады. Жиыру (Свернуть) батырмасы (3) терезені экраннан алып тастағанмен, программамен орындалып жатқан жұмысты аяқтамайды. Ашылған терезенің белгішесі Есептер тақтасында көрсетіліп қалады. Жаю (Развернуть) батырмасы (4) – терезенің өлшемін өзгертеді. Терезені экранның бетіне толық жаюға немесе керісінше,оның мөлшерін кішірейтуге болады. Жабу (Закрыть) батырмасы (5) – программаның жұмысын аяқтайды. Программаның терезесін (мысалы,мәтін немесе сурет бейнеленген) жабар алдында өз жұмыстарыңды міндетті түрде сақтап қою керек. Терезені Alt+F4 пернелерінің тіркесімдері көмегімен де жабуға болады.. Терезенің ең төменгі жолы жай күй жолы деп аталады. Онда осы сәтте терезеде не таңдалғаны жөнінде қосымша ақпарат жазылады. Айналдыру жолақтары вертикаль және горизанталь болуы мүмкін.Егер ақпарат терезеге толық сиып тұрса,онда айналдыру жолақтары болмайды. Терезелермен жұмыс істеу Терезенің өлшемін тек терзелерді басқару батырмаларымен ғана өгертіп қоймайды. Терезенің мөлшерін еркін өзгерту үшін тышқанның сілтемесін терезенің шекарасына немесе бұрышына апарып, сілтеме екі бағытты жебеге ( ) айналғанда, терезенің бір немес екі бүйірін жылжытыңдар. Ашық терезелердің біріншісінен екіншісіне олардың есептер тақтасындағы батырмаларын немесе Alt+Tab пернелерін басып ауысуға болады. Түйін
| |||
IV. Компьютерде-гі тәжірибелік жұмыс 8 мин | Оқулықпен жұмыс, компьютердегі тәжірибелік жұмыс. Тапсырманы ДК-де орындайды. А деңгейі
В деңгейі 1. Компьютер терезесін ашыңдар. 2. Paint графикалық редакторы программасын іске қосыңдар (50-сурет) 3. Дөңгелектің суретін салыңдар. 4. Екі терезенің екеуі де толық көрінетіндей етіп орналастырыңдар. 5. Екі терезені де жиырыңдар. 6. Терезелередің біріншісінен екіншісіне пернетақтаның көмегімен ауысыңдар. 7. Компьютер терезесінде белгішелердің түрлерін әртүрлі тәсілмен өзгертіңдер. 8. Графикалық редакторды жабыңдар. 9. Жұмыстарыңды сақтаңдар. С деңгейі
| |||
V. Сергіту сәті 2 мин | Жаттығуды орындарында отырып орындау.
| Қол саусақтарына арналған жаттығулар
Көзге арналған жаттығулар.
| ||
VI. Бекіту 10 мин | 1.Терезенің қандай түрлері бар? | Оқушылар алған теориялық білім негізінде бекіту сұрақтарына жауап береді. Сыни ойлай отырып ойларын дәлелдейді.
| ||
VII. Рефлексия 3 мин | Оқушылар «INSERT- түртіп алу» әдісін негізге ала отырып айтылған ақпараттармен бөліседі.
| |||
VIII. Оқушыларды бағалау. 2 мин | Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау, бағаларын күнделіктеріне қою. | Күнделіктеріне баға қойдырады | ||
ІХ. Үй жұмысы. 2 мин | §10 оқу, сұрақтарға жауап беру.
| Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. |