Күні:18.01.2022ж. | Мектеп: «Оралахан Бөкей атындағы №44 лицей»КММ | ||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Қайратова М.Қ. | |||||||
Сынып:6Б | Қатысқандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Санды теңдіктер және олардың қасиеттері | Сабақ тақырыбы | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.1 тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
| ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: санды теңдіктер анықтамасын біледі; тура санды теңдіктер анықтамасын біледі; тура санды теңдіктердің қасиеттерін біледі; тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолданады. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
| Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Басы 5 минут | Ұйымдастыру.
| Психологиялық ахуал тудыру. Бір, екі, үш, Сыныптың іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз. Сабақты біз бастаймыз. |
|
| |||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут
| Сабақты бастамас бұрынөткен сабақты пысықтау cұрақтары қойылады. - Санды өрнектегі амалдардың орындалу реті қандай? 18:6:3 = 1 (15 + 5):4 = 5 300-200+150 = 250 Мұғалім: Нәтижесі неге тең? Сонда қандай теңдік шығады? Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Санды теңдіктер және олардың қасиеттері». Санды теңдіктермен сіздер 5-ші сыныпта өттіңіздер, анықтамасын еске түсірейік. Анықтама:Өзара тең екі санды өрнектің «=» белгісімен жазылуы санды теңдік деп аталады. Мысалы; 25 = 25; 9 Тура санды теңдіктердің қасиеттері: 1.Егер а=b жәнеb= с болса, онда а=с. Мысалы:9 және 36 онда 9 2. Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқанда тура санды теңдік теңдік шығады. Егер а = bболса, онда а+ с= в + с. Мысалы: 8,4 + 3,6 = 12. 8,4 + 3,6 + (– 3,6 )= 12 + (– 3,6). 8,4 = 12 – 3,6. 8,4 = 8,4. Демек, тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдіктің екінші жақ бөлігіне көшіруге болады. 3.Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде тура санды теңдік теңдік шығады.
| Егер а= в болса, онда ас= вс; а:с= в:с; с Мысалы: 3 – 11 = - 8. (3 – 11) = (- 8 . - 16 = - 16. 4. Екі тура санды теңдікті мүшелеп қосқанда тура санды теңдік шығады. Мысалы: 42:(-6) = -7 12*5 = 60 42:(-6) + 12* 5 = (-7) + 60 53 = 53 5. Екі тура санды теңдікті мүшелеп көбейткенде тура санды теңдік шығады. 5+3 = 8 9 – 2=7 (5 + 3) (9-2) = 8 7 56 = 56.
|
|
| |||
Топпен жұмыс 15 минут
| Жұптық жұмыс Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау. «Карусель» әдісімен жұптар бірін-бірі тексеріп, бағалайды.
| А деңгейі №841. Тура санды теңдіктерді таңдап алыңдар: 1) 6+3=1,8 4) ·6-1=4+1 2) 2,8-9=3,4·2 5) ·8+7=2,4:0,3 3) 0,9·6+2=10-2,6 6) 1,6+4=0,8·2+4. №842. Берілген санды теңдіктің: 1) 7,2+1,8=9; 3) 6-1,3=4,7 2) 1,4·5=7 4) 9:1,8=5 екі жақ бөлігіне де: а) 1,3; ә) -1,8; б) -11 сандарын қосыңдар. №844. Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланып, 1) 1,2·(-7)=-8,4 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -5-ке; ә) 3-ке; б) 0,5-ке көбейтіңдер; 2) 5,4·2=10,8 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -3-ке; ә) 9-ға; б) 6-ға бөліңдер.
|
|
| |||
Жеке жұмыс 10 минут | Сергіту сәті: «Көңілді қалпақ» ойыны. Басына қалпақ түскен жеті оқушы жеті байлықты табады. Бірінші байлық - денсаулық. | В деңгейі №846. Тура санды теңдік шарты орындалатындай етіп, жақшаны қойыңдар: 1) 2-8·0,5=48:(-16); 2) 72:9+3=3,2+2,8; 3) 9,6:1,2=5·0,7+0,9 4) 9·2-8=20·(-2,7) №847. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар: 0,6-2=-1,4 және 2+1,8=3,8 1,7+6=7,7 және 0,5-1,7=0,4·(-3) 1,8·(-5)=-2·4,5 және -5·1,2=-2·3 ·( )=-0,15 және ·( )=-0,6 С деңгейі №850. Тура санды теңдіктердің a = b, b = c, a = c қасиеттерін пайдаланып, берілген өрнектерден үш тура санды теңдік құрастырыңдар: 32 8; 14,4 : 0,2; 100 – 28; 15 1,4; 23 + 13; 8,4 : 0,4; 2,5 12; 4,5 : 0,15; 8 3 + 6. |
|
| |||
| Өз беттік жұмыс Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды.
| 1 нұсқа Өрнектің мәнін табыңдар: – 259 – (64 + 160) 6 * 6 : 9 *3 : 2 Берілген теңдіктің дұрыс, дұрыс емес екенін анықта: 5 * 2 + 48 = 59 6 * 3 ,= таңбаларын қойғанда теңдік дұрыс теңдік болсын: 3 * 8 – 20 : 4 (3 * 8 – 20) : 4 30+ 36 + 4 30+( 36 + 4) ( 6 * 2) 12 : 6 * 2 Амалдар таңбасын қойғанда теңдік тура теңдікке айналсын. 3…3…3 = 3 2 нұсқа Өрнектің мәнін табыңдар: – 329 – (470 + 91) 8 * 3 : 4 *6 : 9 Берілген теңдіктің дұрыс, дұрыс емес екенін анықта: 6 * 5 + 20 = 10 42 * 7 ,= таңбаларын қойғанда теңдік дұрыс теңдік болсын: (3 * 6 – 8) : 2 3 * 6 – 8 : 2 20+ 17 + 3 20+( 17 + 3) 4 * 2 16 : (4 * 2) Амалдар таңбасын қойғанда теңдік тура теңдікке айналсын. 5…5…5 = 5 |
|
| |||
Соңы 5 минут | Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: №848.
Рефлексия:
|
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
| Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |