Меню
Разработки
Разработки  /  Физика  /  Уроки  /  7 класс  /  Сабақ жоспары: Паскаль заңы.

Сабақ жоспары: Паскаль заңы.

Паскаль заңы. Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.

13.10.2017

Содержимое разработки

7 сынып № 38 сабақ күні: 28.01.2015

Сабақтың тақырыбы: Паскаль заңы.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: Оқушылардың таным қабілетін арттыра отырып, тақырыптың мазмұнын ашып түсіндіру.

  2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.

  3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.Сабақтың барысы

І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

ІІ. ДК. Жаңа сабаққа дайындық.

А)Қысым деген не?

Ә) Қысымға мысал келтір.

ІІІ. ДК. Жаңа сабақты түсіндіру:

Электронды оқулықты пайдаланып түсінік беру. Оқушылар қарап отырып түсінеді. Паскаль заңы

Бµлме б±рышындаѓы ‰стелге кітаптар бумасын ќойсањыз оныњ еденге т‰сіретін ќысымын µсіресіз, ал ‰стелге тиіп т±рѓан ќабырѓа оны “байќамайды”. Ал егер поршенніњ кµмегімен ыдыстаѓы с±йыќќа немесе газѓа ќысым т‰сірсек, нєтиже м‰лдем басќаша болады.

Тєжірибе жасайыќ. Поршеньді т‰тікке тесігі кµп шар жалѓайыќ. Шарды суѓа толтырып поршеньді сыќсаќ, ондаѓы ќысым артады да, шардыњ тек к‰штіњ баѓытындаѓы тесігінен емес, барлыќ тесігінен су шашырайды (95-сурет). Б±л кезде сыртќы тесіктен атќылаѓан судыњ ќысымы бірдей болады. Осындай нєтиже, судыњ орнында т‰тін болѓанда да байќалады (96-сурет).

Осы жєне басќа тєжірибелер с±йыќтар мен газдар

µздеріне т‰сірілген ќысымды барлыќ баѓытта бірдей таратынын дєлелдейді.

Б±л зањды 1653 ж. француз ѓалымы Б. Паскаль ашќан, сондыќтан оныњ атымен Паскаль зањы деп аталады.

С±йыќтар мен газдардаѓы ќысымныњ берілуі, олар ќ±ралатын бµлшектердіњ жоѓары ќозѓалѓыштыѓынан ж‰зеге асады (97-сурет). Онда поршенніњ асты ыдыстаѓы газ молекулалары н‰ктелермен кескінделген. Поршеньді т‰сіргенде, оныњ астындаѓы газ сыѓылып, газ бµлшектері, тµмендегіге ќараѓанда, тыѓызыраќ орналасады (97, б-сурет). Біршама уаќыттан соњ бейберекет ќозѓалыстаѓы бµлшектер араласып, барлыќ кµлемдегі ќысым тењеледі, біраќ газдыњ тыѓыздыѓы артады (97, в-сурет). Б±л кезде молекулалардыњ ыдыс т‰біне де, б‰йірлеріне де соќтыѓысу саны бірдей мµлшерде артады. Б±л поршенніњ ќысымы газбен барлыќ баѓытта беріліп, єр н‰ктеде бірдей шамаѓа артатынын білдіреді.

ІV. ДК.Жаңа сабақ бойынша түсінігін тексеру:

Заттың үш күйінің қасиеттері.

Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым.

Қысымның барлық жаққа бірдей тарауы.

V. ДК.Жаңа сабақты бекіту.

97, 98 сурет бойынша оқушылардан сұрау. Олар нақты қысымның қасиетін біледі. Білген оқушылар ауызша жауап береді.

VI. ДК. Үй тапсырмасын тексеру:

20-жаттығу, 14 тапсырманы тексеру. Әрқайсысы жекелей тапсырады.

VII.ДК. Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру:

  1. Паскаль шарын көріп, жұмыс істеу танысу.

  2. Оқушылардың өздері көптеген мысалдар айту.

  3. Карточкамен жұмыс.

1 К. Паскаль заңы қалай айтылады.

2 К. Қысымның формуласы. Өлшем бірлігі.

3 К. Қысым сұйықтар мен газдарда қалай тарайды.

  1. Сұрақ-жауап ойыны.

А) Қысым деп нені айтады?

ә) Қысымды қалай анықтайды?

VІII.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру

-80%
Курсы повышения квалификации

Проектная деятельность учащихся

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Сабақ жоспары: Паскаль заңы. (129.5 KB)
